Twitter (X) kullanıcıları son günlerde çok anlamlı ve güzel bir akıma şahitlik ediyor. Twitter’da başlayan ‘Arkamda Atatürk Var’ akımına yüz binlerce kullanıcı katılırken akımı başlatan tiwitin erişimi ise 12 milyonu aştı!

Twitter uzun süredir sosyal ağ olmanın ötesinde bir misyona sahip. Elon Musk’ın mecrayı satın alıp Twitter’da köklü ve hatta isim değişikliği gibi radikal değişimlere gitmesinden sonra platform iyiden iyiye bir dönüşüm yaşadı. Ancak Twitter’da değişmeyen şeyler de var. Mesela X, eskisi gibi kamuoyunu etkileyen, yönlendiren bir etkiye sahip. Hatta Twitter’ın bu yönü eskisinden daha güçlü diyebilirim. Tabi bunu markalar dünyasında fark eden ve X (Twitter) özelinde bir strateji geliştirip iletişim yapan kurum sayısı ülkemizde ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmiyor. Globalde Twitter odağında markaların daha kreatif ve stratejik aksiyonlarını görüyoruz lakin Türkiye’de markalar platformun bu gücünün sanıyorum ki hala farkında değil.

Twitter’da ‘Arkamda Atatürk Var’ Akımı

Markalar dünyasında durum böyle. Kullanıcılar tarafında ise işler biraz daha farklı ilerliyor. Şöyle ki; kullanıcılar Twitter’da bazen bilinçli bazense organik olarak yüz binlerce kişinin hatta milyonların katılımına vesile olan akımlar başlatabiliyorlar. 11 Mart 2024’te @betulazraa kullanıcı adına sahip Betül Azra adlı genç bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan “Arkanda kim var, sorusuna vereceğim yanıt.” içerikli bu tiwit “Arkamda Atatürk Var” ana temalı akıma dönüştü.

İyi ki de böyle bir akım başladı. An itibariyle 12 milyondan fazla görüntülenme alan, 28 binden fazla kullanıcı tarafından beğeni alan ve 1000+ kişinin yanıtladığı tiwiti alıntılayan kullanıcılar Atatürk paylaşımları yapmaya başladılar. Böyle giderse 100 milyon kişiye erişmesi hiç zor değil.

Akıma katılanlar arasında Anıtkabir ziyaretini paylaşanların yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk portresi ve heykelleriyle aynı karede paylaşım yapan kullanıcılar da var. Her şehirden ve hatta dünyanın çeşitli ülkelerinden akıma katılanların yanı sıra siyasetçiler, ünlüler, iş insanları, girişimciler, akademisyenler de akıma katılarak Arkamda Atatürk Var dedi! Bu arada ben de bu güzel ve anlamlı akıma katılarak böyle bir tiwit paylaştım. Ve bu vesileyle milyonlar olarak bir kez daha tekrarlamış olduk ki; “Arkamızda Atatürk var.”


CUMHURİYETİN YÜZÜ MANİFESTOSU

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.