Dünyadaki En Popüler Sosyal Ağlar

Popüler kültürün olmazsa olmazlarından olan “Sosyal Ağlar” konusu, Branding Türkiye’nin en çok okunan yazı dizileri arasında yer alıyor.

Bildiğiniz üzere “Sosyal Ağlar” yazı dizisini, “3F Fenomeni” (Fikir-Fayda-Farkındalık) doğrultusunda ve konuyu tüm yönleriyle ele alarak sizlere sunuyoruz. Bu makalede kısa kısa değindiğimiz tüm dünyadaki en popüler sosyal ağların her biriyle ilgili ayrı ve detaylı bir özel çalışma yaptığımızı bilmenizi isterim.

Dünyadaki İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı İstatistikleri

En popüler sosyal ağlar konusuna giriş yapmadan önce, 2018 yılı 2. çeyrek araştırma verilerine göre dünyadaki genel internet kullanım istatistiklerine bir göz atalım diye düşündük.  Her sene “We Are Social” tarafından hazırlanan detaylı istatistiğin 2018 yılın ait verilerini incelemekte yarar var.

We Are Social 2018 Raporuna Göre Dünya İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri:

 • Dünya nüfusunun %54’ünü oluşturan 4.08 milyar kişi “İnternet Kullanıcısı” – (2017’de bu oran, 3.81 milyar kişi ile %51’di.)
 • Dünya nüfusunun %43’ünü oluşturan 3.29 milyar kişi “Sosyal Medya Kullanıcısı” – (2017’de bu oran, 3.02 milyar kişi ile %37’ydi.)
 • Dünya nüfusunun %66’sını oluşturan 5.06 milyar kişi “Mobil Kullanıcısı” (2017’de bu oran, 5.05 milyar kişi ile %66’ydı.)
 • Dünya nüfusunun %41’ini oluşturan 3.08 milyar kişi “Mobil Sosyal Medya Kullanıcısı” – (2017’de bu oran, 2.78 milyar kişi ile %34’tü.)

Bu arada önemli bir detayı paylaşmak isterim: Rapora göre; mobil kullanım gittikçe artmakta, bilgisayar kullanımı ise azalmaktadır. Bu veri kullanıcıların büyük oranda mobilize olduğunu göstermektedir. Peki mobil veya masaüstü fark etmeksizin milyarlarca kullanıcı en çok hangi sosyal medya platformlarını tercih ediyor diye hiç düşündünüz mü? Makalemizin ana konusu olan bu sorunun cevabını “WeAreSocial 2018 Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları” araştırma sonuçlarında görmek mümkün. Şimdi bu istatistiklere bir göz atalım.

Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

We Are Social, 2018 yılına ait kapsamlı bir şekilde hazırladığı raporda en popüler mecraları liste halinde veriyor. Ancak bu listede adı geçen platformlar “SocialNertwork” ve “Messenger/Chat App/VoIP” olarak ayrı renklerle / kategorisel ayrılmış bir şekilde olduğundan, ben de karışıklık çıkmaması açısından aynı şekilde yani sosyal ağın kategorisini belirterek paylaşıyorum.

Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları:

 • Facebook (Social Network) – 2,234
 • WhatsApp (Messenger/Chat App/VoIP) – 1,500
 • Youtube (Social Network) – 1,500
 • FB Messenger (Messenger/Chat App/VoIP) – 1,300
 • WeChat (Messenger/Chat App/VoIP) – 1,000
 • Instagram (Social Network) – 813
 • Tumblr (Social Network) – 794
 • QQ (Messenger/Chat App/VoIP) – 783
 • Qzone (Social Network) –563
 • Sina Weibo (Social Network) – 392
 • Twitter (Social Network) – 330
 • Reddit (Social Network) – 330
 • Skype (Messenger/Chat App/VoIP) – 300
 • BaiduTieba (Social Network) – 300
 • Viber (Messenger/Chat App/VoIP) – 260
 • LinkedIn (Social Network) – 260
 • SnapChat (Messenger/Chat App/VoIP) – 255
 • Line (Messenger/Chat App/VoIP) – 203
 • Telegram (Social Network) – 200
 • Pinterest (Messenger/Chat App/VoIP) – 200

En Popüler Sosyal Ağlar (Kısa Kısa)

Başta da belirttiğim gibi Branding Türkiye‘de her sosyal ağ ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması neticesinde akademik ve sektörel bilgilerden oluşan “Sosyal Ağlar” konulu bir yazı dizisi hazırladık. Bu kapsamda, her hafta bir sosyal mecraya değiniyoruz. Bu yüzden makalenin bu kısmında sosyal ağlara derinlemesine girmeyeceğiz.

Facebook

2017 araştırmalarına göre 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’un, bu sene 2.23 milyar aktif kullanıcı ile yine zirveyi kaptırmadığını görüyoruz. 2017 Ocak ayına göre 2018 Ocak ayı verilerinin %15 arttığı da gözlemlenen bir diğer detay. Ayrıca faaliyette bulunmak isteyen şirketlerin dikkat etmesi gereken diğer unsurlar da şöyle; Kullanıcıların %57’sinin erkek, %43’ünün kadın. Ayrıca kullanıcıların %28’i 18-24 yaş aralığında  Bu oran, önceki raporda %29 idi.  Bu durum Facebook’un genç nüfusu kaybetmeye başladığını gösteriyor. Kullanıcıların %95’i mobil cihazlar ile uygulamaya erişim sağlarken bu oranın 2 milyar kişiye denk olduğunu bilmek gerekiyor Diğer bir ifadeyle marka – pazarlama aksiyonlarında ve Facebook Marketing stratejilerinde bu detayı göz ardı etmemek gerekiyor.

 • Facebook ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Youtube

Açıklanan istatistiklere göre platforma giriş yaparak kullanan 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan Youtube, Google hesaplarından giriş yapmadan kullanan kişiler de düşünüldüğünde 1.5 milyar kullanıcının üstüne çıkıyor. 2005 yılından beri hayatımızda olan Youtube’nin CEO’su Susan Wojcicki sitenin kontrolünün zor olduğunu ve özellikle çocuklara yönelik zararlı içerik veya reklamların önlenmesi için yapay zeka kullanıldığını da belirtmiştir.

 • Youtube ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

WhatsApp

Facebook, Whatsapp’ı 19 milyar dolar karşılığında satın almadan önce Whatsapp’ın aktif kullanıcı sayısı aylık 450 milyon kişi iken, bu sayı 2018 yılında aylık 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşmış durumdadır. Ayrıca SnapChat’ten kopyalanan “Hikaye” özelliği WhatsApp’ın yalnızca bir mesajlaşma uygulaması olmadığını kanıtlar niteliktedir.

 • WhatsApp Business ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

FB Messenger

2.23 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook’un haberleşme amaçlı FB Messenger uygulamasının; 1.3 milyar aktif kullanıcısı olduğu ve 5 ayda 100 milyon kişiden fazla artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Uygulamanın Çin merkezli en büyük rakibi olan WeChat’in kullanıcı sayısı da düşünüldüğünde Mark Zuckerberg’in rekabeti kaybetmemek için sağlam stratejiler yapması gerektiği rahatlıkla öngörülebilir.

WeChat

Çin’in en çok kullanılan haberleşme ağı WeChat yıl bazında %15.8 artış göstererek 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmış ve en büyük rakibi FB Messenger’a yaklaşmıştır. Çin’de yasaklı olan Facebook Messenger, WhatsApp, Line gibi uygulamalar yerine, Çin menşeili olan WeChat uygulamasının kullanıcılarının çoğu tahmin edilebileceği üzere Çinli… Uygulamanın 600 milyon civarında Çinli kullanıcısı varken, 400 milyon kullanıcı ise global kullanıcılardan oluşuyor. Çin’in nüfusu ve Avrupa’daki kullanıcı artışı düşünüldüğünde, FB Messenger’i ve WhatsApp’i yakalama ve hatta geçme olasılığı yüksek görülüyor.

Instagram

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram, bundan önce 30 milyon kullanıcıya sahip iken satın alındıktan sonra eklenen özellikler sayesinde popülerliğini arttırdı ve günümüzde 813 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Bu arada yapılan araştırmalara göre dünyada en çok Instagram kullanan 2. ülkeyiz. Platformun %30’unu 18-24 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Bu arada Instagram’ın kendi yaptığı açıklamaya göre aktif kullanıcı sayısı 1 milyardır. Uygulamada kadın kullanıcı oranları ile erkek kullanıcı oranları neredeyse eşittir. Instagram kullanıcıların %80’i en az bir şirket veya işletme hesabı takip ediyor. Dolayısıyla Instagram’ın kurumsal anlamda kullanımı büyük önem taşıyor. Ayrıca takip edilen bu şirketlerin %50’sinin “Instagram Stories” özelliğini düzenli olarak kullandığını da belirtelim.

 • Instagram ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Tumblr

2017 sosyal medya istatistiklerine göre 357 milyon kullanıcı sayısına sahip olan platform, 2018 yılı verilerine göre 794 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşarak Twitter’ı geride bırakmış durumdadır. Bu önemli bir veridir. Zira birçok şirket hala kurumsal Tumblr hesabı açmakta tereddüt yaşamaktadır. Bazı markalar ise Tumblr’ı kurumsal anlamda nasıl kullanacağını henüz bilmiyor. Genç bir kitleye sahip olan Tumblr, Z kuşağını hedefleyen markalar için ideal bir mecradır.

QQ

Belki birçoğumuzun bilmediği bir platform olan QQ da 1999 yılında kurulmuştur. Çin merkezli bir haberleşme ağıdır. 783 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan bu platform, WeChat ile kardeş platform olarak anılır. Hatta WeChat’in kullanıcı sayısının o kadar artmasının bir diğer nedeni de QQ uygulamasındaki kullanıcıların bir kısmının WeChat uygulamasına aktarılmasıdır.

Qzone

2005 yılında kurulan ve yine Çin merkezli olan uygulama diğerleri gibi haberleşme ağı değil sosyal medya ağı niteliğindedir ve aylık 563 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.

Sina Weibo

2009 tarihinde SINA Corporation tarafından açılan, Çin merkezli bu sosyal medya ağı “Çin’in Twitter’ı” olarak anılmaktadır. Çin’de tıpkı Facebook, Whatsapp vs. gibi Twitter da yasaklı mecralar arasındadır. Böyle olduğu için alternatif platform olarak sunulan Weibo, başlangıçta sadece Çince hizmet verse de mecra zamanla globalleşmiştir. Özellikle İngilizce dil desteğinin eklenmesiyle mecranın dünyadaki kullanımı da artmıştır. Wibo 392 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. 

Twitter

2018 yılının ikinci çeyreğinde 100 milyon dolarlık bir kar elde etse de önceki yıllara göre kullanıcı kaybı yaşayan Twitter’ın kullanıcı sayısı 330 milyon aktif kullanıcı civarındadır. Türkiye’de %33.3 artışla kullanıcı sayısı artan Twitter’ın ülkemizde 9.6 milyon kullanıcıya ulaştığı biliniyor. Geçen sene (2017) bu sayının 7.2 milyon olduğunu hatırlatalım. Türkiye pazarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı markaların Twitter Marketing yaparken bu veriyi göz önünde tutması gerektiğini düşünüyorum.

 • Twitter ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Reddit

2005 yılında kurulan ve 200 kadar ülkede faaliyet gösteren Reddit, 330 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip bir sosyal medya platformudur. Platformda her 1 dakikada 18.000’den fazla oy kullanılıyor.

Skype

2003 yılında kullanıma sunulan, 2005 yılında eBay.com tarafından, 2011 yılında ise Microsoft tarafından satın alınan VoIP teknolojisi ise haberleşme hizmeti sağlayan platformun 300 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. WhatsApp, FB Messenger platformlarına getirilen arama ve görüntülü konuşma özellikleri karşısında Skype’ın popülerliğinin azaldığını söyleyebiliriz.

BaiduTieba

“Çin’in Google’ı” olarak anılan ve arama motoru niteliğinde olan, Çin merkezli bu platformun 300 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Viber

Telefon numaranızın kimliğiniz sayıldığı, onlarca dil desteği ile haberleşme hizmeti sunan Viber’in 260 milyon aktif kullanıcısı vardır. Viber de birçok uygulama gibi WhatsApp’ın gerisinde kalan platformlardan biri olmuştur.

Linkedin

Profesyonel iş insanları için “business” odaklı bir mecra olan Linkedin’in 260 milyon aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Ülkemizde de gittikçe popülerleşen bu platformda şirket fırsatlarını takip eden 40 milyondan fazla öğrenci bulunmakta.

 • Linkedin ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

SnapChat

2011 yılında hizmete sunulan ve o yıllarda inanılmaz bir seviyeye ulaşan, ancak şu an Instagram, Facebook, Twitter gibi uygulamaların yanında güçsüz kalan ve kullanıcı kaybeden SnapChat’in 255 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

 • Snapchat ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Line

2011 yılında kullanıma sunulan uygulama Japonya ve Uzak Doğu ülkelerinde WhatsApp’tan daha popülerdir. Haberleşme hizmeti sunan platformun güvenlik ayarları WhatsApp’a göre çok daha iyi bir seviyede görüldüğü için tercih ediliyor ve 203 milyon aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Bu yüzden Uzak Doğu ile etkileşim içerisinde olan şirketlerin, bu unsurları dikkate alarak Line üzerinden pazarlama çalışmaları yapmaları avantajlı olacaktır.

Telegram

Haberleşme hizmeti sunan bu platformun kendine özel, WhatsApp’ta dahi bulunmayan birkaç özelliği mevcut. Örneğin yazım yanlışı yaptığınız bir mesajı gönderdikten sonra bile düzenleyebiliyorsunuz. Gizli sohbet özelliği ile gizliliğe önem veren kişilerin beğenisini toplayan birtakım özelliklere sahip bu platformun 200 milyon aktif kullanıcısı vardır.

Pinterest

Önceleri çok yaygın olmasa da ülkemizde de popülerleşmeye başlayan ve bir sosyal medya platformu olan Pinterest’in günümüzde 200 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

 • Pinterest ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Dünyanın en çok kullanılan ve en popüler sosyal mecralarını sizler için hazırlayıp derledik. Sosyal Ağlar yazı dizisi kapsamında hazırlamış olduğumuz sosyal ağlarla ilgili makalelere ilgili sosyal ağın açıklamasının altında verdik. Linklere tıklayarak o sosyal ağ ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir