Günümüzde birçok farklı türde ve misyonda sosyal ağ bulunuyor. Peki bu sosyal ağları yeterince tanıyor muyuz? İşte dünyadaki en popüler sosyal ağlar hakkında detaylar.

Popüler kültürün olmazsa olmazlarından olan “Sosyal Ağlar” ile ilgili bir süre önce Branding Türkiye’de başlatmış olduğumuz yazı dizisi “3F Fenomeni” doğrultusunda devam ediyor. “Sosyal Ağlar” temalı yazı dizisinde sosyal ağları tek tek ve tüm detaylarıyla ele alıyoruz. Bu makalede ise dünyadaki en popüler sosyal ağlar hakkında kısa bilgiler sunacağız.

Dünyadaki İnternet ve Sosyal Medya Kullanımı İstatistikleri

Dünyadaki en popüler sosyal ağlar konusuna başlamadan önce, 2018 yılı 2. çeyrek araştırma verilerine göre dünyadaki genel internet kullanım istatistiklerine bir göz atalım. Her sene “We Are Social” tarafından hazırlanan detaylı istatistiğin 2018 yılın ait verilerini incelediğimizde bir hayli ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz.

We Are Social Haziran 2018 İstatistikleri - Genel

We Are Social 2018 Genel İstatistikleri

 • Dünya nüfusunun %54’ünü oluşturan 4.08 milyar kişi “İnternet Kullanıcısı” – (2017’de bu oran, 3.81 milyar kişi ile %51’di.)
 • Dünya nüfusunun %43’ünü oluşturan 3.29 milyar kişi “Sosyal Medya Kullanıcısı” – (2017’de bu oran, 3.02 milyar kişi ile %37’ydi.)
 • Dünya nüfusunun %66’sını oluşturan 5.06 milyar kişi “Mobil Kullanıcısı” (2017’de bu oran, 5.05 milyar kişi ile %66’ydı.)
 • Dünya nüfusunun %41’ini oluşturan 3.08 milyar kişi “Mobil Sosyal Medya Kullanıcısı” – (2017’de bu oran, 2.78 milyar kişi ile %34’tü.)

Bu arada önemli bir detayı paylaşmak isterim, We Are Social tarafından hazırlanan bu rapora incelediğimizde; mobil kullanımın gittikçe arttığını buna mukabil bilgisayar kullanımının ise günden güne azaldığını görüyoruz. Bu veri; kullanıcıların büyük oranda mobilize olduğunu göstermektedir.

Peki mobil veya masaüstü fark etmeksizin milyarlarca kullanıcı en çok hangi sosyal medya platformlarını tercih ediyor diye hiç düşündünüz mü? Makalemizin ana konusu olan bu sorunun cevabını “WeAreSocial 2018 Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları” araştırma sonuçlarında görmek mümkün. Şimdi bu istatistiklere bir göz atalım.

En Çok Kullanılan Sosyal Mecralar

We Are Social, 2018 yılına ait kapsamlı bir şekilde hazırladığı raporda en popüler mecraları liste halinde veriyor. Ancak bu listede adı geçen platformlar “SocialNertwork” ve “Messenger/Chat App/VoIP” olarak ayrı renklerle / kategorisel ayrılmış bir şekilde olduğundan, ben de karışıklık çıkmaması açısından aynı şekilde yani sosyal ağın kategorisini belirterek paylaşıyorum.

Popüler Sosyal Medya Platformları

We Are Social 2018 Sosyal Medya İstatistikleri

 • Facebook (Social Network) – 2,234
 • WhatsApp (Messenger/Chat App/VoIP) – 1,500
 • Youtube (Social Network) – 1,500
 • FB Messenger (Messenger/Chat App/VoIP) – 1,300
 • WeChat (Messenger/Chat App/VoIP) – 1,000
 • Instagram (Social Network) – 813
 • Tumblr (Social Network) – 794
 • QQ (Messenger/Chat App/VoIP) – 783
 • Qzone (Social Network) –563
 • Sina Weibo (Social Network) – 392
 • Twitter (Social Network) – 330
 • Reddit (Social Network) – 330
 • Skype (Messenger/Chat App/VoIP) – 300
 • BaiduTieba (Social Network) – 300
 • Viber (Messenger/Chat App/VoIP) – 260
 • LinkedIn (Social Network) – 260
 • SnapChat (Messenger/Chat App/VoIP) – 255
 • Line (Messenger/Chat App/VoIP) – 203
 • Telegram (Social Network) – 200
 • Pinterest (Messenger/Chat App/VoIP) – 200

Dünyadaki En Popüler Sosyal Ağlar (Kısa Kısa)

Başta da belirttiğim gibi Branding Türkiye‘de her sosyal ağ ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması neticesinde akademik ve sektörel bilgilerden oluşan “Sosyal Ağlar” konulu bir yazı dizisi hazırladık. Bu kapsamda, her hafta bir sosyal mecraya değiniyoruz. Bu yüzden makalenin bu kısmında sosyal ağlara derinlemesine girmeyeceğiz.

Facebook

2017 araştırmalarına göre 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’un, bu sene 2.23 milyar aktif kullanıcı ile yine zirveyi kimseye kaptırmadığını görüyoruz. 2017 Ocak ayına göre 2018 Ocak ayı verilerinin %15 arttığı da gözlemlenen bir diğer detay. Ayrıca Facebook’ta kullanıcıların %57’si erkek, %43’ü kadın. Diğer yandan; kullanıcıların %28’i 18-24 yaş aralığında… Bu oran, önceki raporda %29 idi.  Bu durum Facebook’un genç nüfusu kaybetmeye başladığını gösteriyor. Bu arada kullanıcıların %95’i mobil cihazlar ile uygulamaya erişim sağlarken bu oranın 2 milyar kullanıcıya denk olduğunu unutmamak gerekiyor

 • Facebook ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Youtube

Platforma kullanıcı girişi yaparak Youtube’u kullanan 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşan Youtube, Google hesaplarından giriş yapmadan kullanan kişiler de düşünüldüğünde 1.5 milyar kullanıcının üstüne çıkıyor. 2005 yılından beri hayatımızda olan Youtube’un CEO’su Susan Wojcicki sitenin kontrolünün zor olduğunu ve çocuklara yönelik zararlı içerik veya reklamların önlenmesi için yapay zeka kullandıklarını belirtmiştir.

 • Youtube ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

WhatsApp

Facebook, Whatsapp’ı 19 milyar dolar karşılığında satın almadan önce Whatsapp’ın aktif kullanıcı sayısı aylık 450 milyon kişi iken, bu sayı 2018 yılında aylık 1.5 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Ayrıca SnapChat’ten kopyalanan “Hikaye” özelliği WhatsApp’ın yalnızca bir mesajlaşma uygulaması olmadığını kanıtlar niteliktedir.

 • WhatsApp Business ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

FB Messenger

2.23 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook’un haberleşme amaçlı kurguladığı FB Messenger uygulamasının; 1.3 milyar aktif kullanıcısı vardır. Ayrıca uygulama 5 ayda 100 milyondan fazla kullanıcı kazanmıştır. Uygulamanın Çin merkezli en büyük rakibi olan WeChat’in kullanıcı sayısı da düşünüldüğünde Mark Zuckerberg’in rekabeti kaybetmemek için sağlam stratejiler yapması gerektiği rahatlıkla öngörülebilir.

WeChat

Çin’in en çok kullanılan haberleşme ağı WeChat yıl bazında %15.8 artış göstererek 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Böylece WeChat en büyük rakibi FB Messenger’a yaklaşmıştır. Çin’de yasaklı olan Facebook Messenger, WhatsApp, Line gibi uygulamalar yerine, Çin menşeili olan WeChat uygulamasının, kullanıcı ortalaması Çinlilerden oluşuyor. Uygulamanın 600 milyon civarında Çinli kullanıcısı varken, 400 milyonu ise global kullanıcılardan oluşuyor. Çin’in nüfusu ve Avrupa’daki kullanıcı artışı düşünüldüğünde WeChat’in; FB Messenger’i ve WhatsApp’i yakalama ve hatta geçme olasılığı yüksek görülüyor.

Instagram

2012 yılında Facebook tarafından satın alınan Instagram, bundan önce 30 milyon kullanıcıya sahip iken satın alındıktan sonra eklenen özellikler sayesinde popülerliğini arttırdı. Günümüzde Instagram, 813 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bu arada yapılan araştırmalara göre dünyada en çok Instagram kullanan 2. ülkeyiz. Platformun %30’unu 18-24 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Bu arada Instagram’ın kendi yaptığı açıklamaya göre aktif kullanıcı sayısı 1 milyardır. Uygulamada kadın kullanıcı ile erkek kullanıcı oranları neredeyse eşittir. Instagram kullanıcıların %80’i en az bir şirket veya işletme hesabı takip ediyor. Dolayısıyla Instagram’ın kurumsal anlamda kullanımı büyük önem taşıyor. Ayrıca takip edilen bu şirketlerin %50’sinin “Instagram Stories” özelliğini düzenli olarak kullandığını da belirtelim.

 • Instagram ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Tumblr

2017 sosyal medya istatistiklerine göre 357 milyon kullanıcı sayısına sahip olan platform, 2018 yılı verilerine göre 794 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşarak Twitter’ı geride bırakmış durumdadır. Bu önemli bir veridir. Zira birçok şirket hala kurumsal Tumblr hesabı açmakta tereddüt yaşamaktadır. Bazı markalar ise Tumblr’ı kurumsal anlamda nasıl kullanacağını henüz bilmiyor. Oysa genç bir kitleye sahip olan Tumblr, Z kuşağını hedefleyen markalar için ideal bir mecradır.

 • Tumblr ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

QQ

Belki birçoğumuzun bilmediği bir platform olan QQ da 1999 yılında kurulmuştur. Çin merkezli bir haberleşme ağıdır. 783 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan bu platform, WeChat ile kardeş platform olarak anılır. Hatta WeChat’in kullanıcı sayısının o kadar artmasının bir diğer nedeni de QQ uygulamasındaki kullanıcıların bir kısmının WeChat uygulamasına aktarılmasıdır.

Qzone

2005 yılında kurulan ve yine Çin merkezli olan uygulama diğerleri gibi haberleşme ağı değil sosyal medya ağı niteliğindedir ve aylık 563 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.

Sina Weibo

2009 tarihinde SINA Corporation tarafından açılan, Çin merkezli bu sosyal medya ağı “Çin’in Twitter’ı” olarak anılmaktadır. Tıpkı Facebook, Whatsapp vs. gibi Twitter da Çin’de yasaklı mecralar arasındadır. Böyle olduğu için alternatif platform olarak sunulan Weibo, başlangıçta sadece Çince hizmet verse de mecra zamanla globalleşmiştir. Özellikle İngilizce dil desteğinin eklenmesiyle mecranın dünyadaki kullanımı da artmıştır. Wibo 392 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. 

Twitter

2018 yılının ikinci çeyreğinde 100 milyon dolarlık bir kar elde etse de önceki yıllara göre kullanıcı kaybı yaşayan Twitter’ın kullanıcı sayısı 330 milyon civarındadır. Türkiye’de %33.3 artışla kullanıcı sayısı artan Twitter’ın ülkemizde 9.6 milyon kullanıcıya ulaştığı biliniyor. Geçen sene (2017) bu sayının 7.2 milyon olduğunu hatırlatalım. Türkiye pazarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı markaların Twitter Marketing yaparken bu veriyi göz önünde tutması gerektiğini düşünüyorum.

 • Twitter ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Reddit

2005 yılında kurulan ve 200 kadar ülkede faaliyet gösteren Reddit, 330 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip bir sosyal medya platformudur. Platformda her 1 dakikada 18.000’den fazla oy kullanılıyor.

Skype

2003 yılında kullanıma sunulan, 2005 yılında eBay.com tarafından, 2011 yılında ise Microsoft tarafından satın alınan VoIP teknolojisi ise haberleşme hizmeti sağlayan platformun 300 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. WhatsApp, FB Messenger platformlarına getirilen arama ve görüntülü konuşma özellikleri karşısında Skype’ın popülerliğinin azaldığını söyleyebiliriz.

BaiduTieba

“Çin’in Google’ı” olarak anılan ve arama motoru niteliğinde olan Çin merkezli bu platformun 300 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Viber

Telefon numaranızın kimliğiniz sayıldığı, onlarca dil desteği ile haberleşme hizmeti sunan Viber’in 260 milyon aktif kullanıcısı vardır. Viber de birçok uygulama gibi WhatsApp’ın gerisinde kalan platformlardan biri olmuştur.

Linkedin

Profesyonel iş insanları için “business” odaklı bir mecra olan Linkedin’in 260 milyon aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Ülkemizde de gittikçe popülerleşen bu platformda şirket fırsatlarını takip eden 40 milyondan fazla öğrenci bulunmakta.

 • Linkedin ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

SnapChat

2011 yılında hizmete sunulan ve o yıllarda inanılmaz bir seviyeye ulaşan, ancak şu an Instagram, Facebook, Twitter gibi uygulamaların yanında güçsüz kalan ve her geçen gün kullanıcı kaybeden SnapChat’in 255 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

 • Snapchat ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Line

2011 yılında kullanıma sunulan uygulama Japonya ve Uzak Doğu ülkelerinde WhatsApp’tan daha popülerdir. Haberleşme hizmeti sunan platformun güvenlik ayarları WhatsApp’a göre çok daha iyi bir seviyede görüldüğü için tercih ediliyor. Uygulamanın 203 milyon aktif kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Bu yüzden Uzak Doğu ile etkileşim içerisinde olan şirketlerin, bu unsurları dikkate alarak Line üzerinden pazarlama çalışmaları yapmaları avantajlı olacaktır.

Telegram

Haberleşme hizmeti sunan bu platformun kendine özel, WhatsApp’ta dahi bulunmayan birkaç özelliği mevcuttur. Örneğin yazım yanlışı yaptığınız bir mesajı gönderdikten sonra bile düzenleyebiliyorsunuz. Gizli sohbet özelliği ile gizliliğe önem veren kişilerin beğenisini toplayan birtakım özelliklere sahip bu platformun 200 milyon aktif kullanıcısı vardır.

Pinterest

Önceleri çok yaygın olmasa da ülkemizde de popülerleşmeye başlayan ve bir sosyal medya platformu olan Pinterest’in günümüzde 200 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük Pinterest topluluğu olan Branding Türkiye Pinterest Topluluğu‘na katılabilirsiniz.

 • Pinterest ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Dünyadaki en popüler sosyal ağlar ile ilgili detayları kısa kısa olmak üzere sizler için hazırlayıp derledik. Başlarken belirttiğimiz gibi her sosyal ağ kendi içerisinde ayrı bir araştırma konusu. Bu düşünceyle Branding Türkiye‘de “Sosyal Ağlar” temalı bir yazı dizisi başlatmıştık. Bu yazı dizisine her hafta farklı bir mecra ekleniyor. Böylece dünyadaki en popüler sosyal ağları yakından ve akademik bir disiplinle aktarmış oluyoruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.