“Sosyal Ağlar” yazı dizisinin bu bölümünde özellikle Z kuşağının yoğun olarak kullandığı bir mecra olan “Tumblr”ı ele alacağız. Makale boyunca “Tumblr Tarihçesi”, “Tumblr Nedir?”, “Tumblr Nasıl Kullanılır?”, “Tumblr Niye Önemlidir?”, “Tumblr’ın Özellikleri Nelerdir?”, “Tumblr İstatistikleri”, “Tumblr Ne İşe Yarar?” konularına değineceğiz.

Günümüzde gittikçe çeşitlenen ve hayatımızın her anına şahitlik eden sosyal ağların sayısı, her geçen gün artıyor. Bizler de uzun süredir sosyal ağları “3F Fenomeni” doğrultusunda A’dan Z’ye inceleyerek, tek tek sizlere sunuyoruz. “Sosyal Ağlar” yazı dizisinin bu bölümünde ise, özellikle genç kuşağın yoğun olarak kullandığı bir mecra olan “Tumblr”dan bahsedeceğiz.

Detaylı bir araştırma ve incelemenin ardından hazırlamış olduğumuz bu makalede; “Tumblr Nedir?”, “Tumblr Nasıl Kullanılır?”, “Tumblr Ne İşe Yarar?” gibi soruları yanıtlayacağız. Ayrıca makale boyunca “Tumblr’ın Tarihçesi”, “Tumblr İstatistikleri”, “Tumblr Ne İşe Yarar?” gibi konulara da değineceğiz.

Tumblr Nedir?

Makalemizin ilk alt başlığı “Tumblr Nedir?” odağında olacak. Böylece özellikle Z kuşağı tarafından yoğunlukla kullanılan ve dinamik bir mecra olan Tumblr’ı yakından tanıyacağız. Tumblr, Şubat 2007’de David Karp tarafından kurulmuş, ABD menşeili blog tabanlı bir sosyal ağdır. Ülkemizde de özellikle genç kesim tarafından kullanılan Tumblr, Şubat 2007’de kurulduktan sadece 2 hafta sonra 75.000 kullanıcıya ulaşmıştır.

Tumblr Hakkında

Tumblr’ın sadece ABD’deki toplam kullanıcı sayısı ise 13.4 milyondur. Tumblr’ı diğer benzer türdeki mecralardan ayıran özelliği ise, diğer popüler sosyal medya platformları ile senkronize olarak, tam bir uyum içerisinde çalışmasıdır. Ayrıca Tumblr’ın yaş ortalaması oldukça gençtir. Kısacası Tumblr blog tabanlı bir sosyal ağ olmanın yanında, markaların gençleri yakalaması için de oldukça ideal bir platformdur.

Tumblr Tarihçesi

Tumblr 2012 yılına kadar, yani kurulduktan itibaren 5 yıl boyunca kullanıcılarına hiç reklam kampanyası olmadan hizmet vermiştir. Bu süre zarfında ise Tumblr gelir kaynağının çoğunluğunu; özel temaların satışından alınan paylarla ve gönderilerini öne çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği “1 dolar” tutarındaki ücretlerden oluşturuyordu.

Tumblr, ilk büyük reklam kampanyasını ise Haziran 2012’de dünya çapında bir spor giyim markası olan Adidas ile gerçekleştirmiştir. Aynı sene içerisinde, 20 Mayıs 2013 tarihinde, Tumblr, Yahoo! tarafından 1.1 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Bu arada Tumblr, işleyiş olarak Twitter gibi bir mikroblog sitesi olduğu için en başlarda Twitter’ı taklit ettiği yönünde eleştiriler almıştır. Ancak Tumblr için “Twitter ile tamamen aynı” demenin haksızlık olacağını düşünen kesim de bir hayli fazladır. Gerçekten de Tumblr ile Twitter arasında birçok fark vardır. İki mecranın birbirinin benzeri veya alternatifi olması pek mümkün değil. Her ne kadar her ikisi de mikroblog tabanlı bir sosyal ağ olsa da Tumblr, kullanıcılara daha sınırsız ve çeşitlendirilmiş içerik paylaşımı ve yönetimi imkanı sunmaktadır.

Öte yandan Tumblr, kullanıcılara sunduğu hizmet kapsamında; kullanıcıların multimedya ve diğer içerikleri kısa bir form bloguna göndermelerine olanak tanımaktadır. Bu blogcular, birbirlerini takip edebilir, birbirlerine etkileşimde bulunabilir (yorum, like, dm vs.) veya bloglarını kendi arzularınca özelleştirebilirler. Kısaca özetleyecek olursak Tumblr; blogger olabileceğiniz ve konularını sizin belirlediğiniz şekilde paylaşımlarda bulunabildiğiniz bir nevi dijital günlük görevi görüyor diyebiliriz.


💡 Takip Edin!

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin Tumblr topluluğuna katılmak için buraya tıklayın.


1 Nisan 2017 tarihi itibariyle 341.8 milyondan fazla bloga ev sahipliği yapan Tumblr, Ocak 2016 tarihinden itibaren aylık 555 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Ayrıca Global Web Index’in verilerine göre Tumblr, 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olmuştur. Tumblr bu süreçte aktif kullanıcı sayısını 120% arttırarak Facebook ve Instagram’ın önüne geçmiştir.

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr Nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de bu mecranın nasıl kullanıldığına ilişkin detayları aktaracağız.

Öncelikle belirtmek gerekir ki; Tumblr kullanmak birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi aslında son derece anlaşılır ve kolaydır. Tabi ki bu mecrayı kullanabilmek için de yine tüm mecralarda olduğu gibi bir üyelik şartı bulunmaktadır. Ancak Tumblr’a üye olurken sizi bayacak kadar çok bilgi istenmediğini göreceksiniz.

Tumblr Nasıl Üye Olunur?

Üyelik formunda yer alan birkaç bilgiyi girdikten sonra e-postanıza, Tumblr tarafından bir aktivasyon maili gönderilmektedir. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey hesabınızı aktifleştirebilmek için bu mailde yer alan linkte tıklamak ve hesabınızın gerçekliğini onaylamaktır. Akabinde hesabınız aktif hale gelecek. Artık istediğiniz şekilde paylaşımda bulunabilir ve arzu ettiğiniz kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

Bu arada hesabınız aktif edildikten sonra üye olurken doldurduğunuz bilgileri istediğiniz zaman düzenleyebilir, değiştirebilir veya güncelleyebilirsiniz. Ayrıca Tumblr’da kişisel bilgilerinizin yanına kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz resim, video, fotoğraf, yazı veya link de ekleyebilirsiniz.

Profil Düzenleme

Kullanıcılar, profili / blogu düzenlerken Tumblr tarafından sunulan ücretsiz ve hazır temaları kullanabilme hakkına sahip. Buna ek olarak isteyen kullanıcılar; kendilerine özel tema oluşturabilme hakkına sahip. Ayrıca Tumblr tarafından sunulan profesyonel bir temayı satın alarak daha iyi bir Tumblr deneyimi yaşayabilirsiniz. Kısacası Tumblr, blogunuzu ve profilinizi maksimum düzeyde kişiselleştirebilmenize olanak sağlayan yeni nesil bir sosyal ağdır.

Başlarda da belirtmiştik. Tumblr sahip olduğu dinamizm itibariyle özellikle genç kuşağın dikkatini çekmiştir. Bugün Tumblr kullanıcılarının büyük çoğunluğunu 18-24 yaş aralığındaki kişiler oluşturmaktadır. Bu veri markaların niye Tumblr’da olmaları gerektiğini de özetler niteliktedir.

Tumblr İçerik Türleri

Tumblr’daki İçerik Türleri

Tumblr’da; Metin, Fotoğraf, Alıntı, Bağlantı, Sohbet, Ses, Video olmak üzere 7 farklı paylaşım / içerik türü bulunmaktadır. Hemen her mecrada bulunan bu paylaşım türlerine ek olarak Tumblr’da ayrıca bir paylaşım stili yani içerik üretim kültürü oluşmuştur diyebiliriz. Özellikle gif paylaşımlarının yoğun olduğu mecrada Z kuşağının üslubunu anlamadan kurumsal bir başarı yakalamak pek mümkün değildir.

Tumblr Ne İşe Yarar?

Günümüzde özellikle genç nesli oluşturan kişileri, sosyal medyadan bağımsız düşünmek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Belki kültürümüzün yapısı gereği, daha çok aile büyüklerinin oluşturduğu Baby Boomers kuşağı ve X kuşağı tarafından gereksiz görülen sosyal medya platformlarının, bu düşüncelerin aksine doğru bir şekilde kullanıldığında birçok yararı olduğu ortadadır. Bu noktada “Tumblr Ne İşe Yarar?” sorusunu yanıtlamakta yarar var.

Buna göre Tumblr’ın kullanıcılarına verdiği hizmet ve sağladığı yararlardan birkaç tanesi şu şekildedir:

 • Tumblr kullanıcılarına, internet üzerinde açıp yönetebilecekleri bir kişisel blog hizmeti sunmaktadır.
 • Ücretsizdir ve üye olma prosedürleri oldukça kolaydır. Kullanıcılar üyelik işlemlerini bitirip hesaplarını aktifleştirdiklerinde ise kullanmak istedikleri bir takma isimle blog paylaşımında bulunabilirler.
 • Kullanıcılar Tumblr blogu oluştururken kendilerini en iyi yansıtan bir temayla bloglarını özelleştirebilirler.
 • Kullanıcılar kişisel bilgisayarlarında bulunan fotoğraf, video, metin, link veya ses kayıtlarını istedikleri zaman, basit ve hızlı bir şekilde Tumblr’a yükleyebilirler.
 • Facebook paylaşımları, Twitter’daki içerikler (tweetler) senkronize bir şekilde Tumblr’da yayınlanabilmektedir.
 • Tumblr, sosyal medyada aktif olan bütün arkadaş gruplarını tek bir platform altında toplayarak, kullanıcılar arasındaki iletişimi güçlendirmektedir.
 • Tumblr, kurulduğu zaman yalnızca İngilizce olarak hizmet vermeye başlamış olsa da sonradan Türkçe dahil birçok dili desteklemiştir. Bununla birlikte mecra, normalin üstünde bir hızla küresel çapta kullanıcı sayısını arttırmayı başarmıştır..
 • Tumblr yalnızca masaüstü cihazlar aracılığıyla değil, mobil cihazlarla da kullanılabilmektedir.

Tumblr İstatistikleri

Bir mecrayı, markayı, ürünü daha iyi anlamak ve onun potansiyelini görmek için rakamlara ihtiyaç duyarız. Buna göre Tumblr ile ilgili en güncel istatistikler şöyledir;

 • Tumblr 2007 yılında yani kurulduktan 2 hafta sonra 75.000 kullanıcı sayısına ulaşmıştır.
 • 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olmuştur.
 • Global Web Index’in verilerine göre aktif kullanıcı sayısını 120% arttıran Tumblr, bu konuda Facebook ve Instagram’ın önüne geçmiştir.
 • Tumblr, 2016 tarihinden itibaren aylık 555 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır.
 • Statista.com’un yayınladığı tablodaki verilere göre Tumblr, 2011 yılında bünyesinde 17.5 milyon blog bulundururken, Ekim 2018 tarihi ile bu sayı 441.4 milyon blog sayısına ulaşmıştır. Bir önceki yıl ise bu sayı 373 milyondu.
 • We Are Social 2017 raporuna göre WhatsApp, FB Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları lsiteden çıkarıldığı zaman, Tumblr, sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan 5. platformdur.
 • We Are Social 2018 raporuna göre dünyada en çok kullanılan 8. sosyal medya platformu olmuştur. Bu sıralamaya göre Tumblr, 11. sırada bulunan Twitter’ın önünde bulunmaktadır.

Tumblr’ın 17 Aralık Kararı

Son yıllarda “+18” blogların ve içeriklerin sayısında yoğun bir artış olması Tumblr kullanıcılarını bir hayli bunaltmıştı. Markaların Tumblr’daki aksiyonlarını da kısıtlayan bu duruma Tumblr’dan bir müdahale geldi. Buna göre; Tumblr radikal bir karar alarak 17 Aralık 2018 itibariyle; müstehcen, cinsel içerik ve çıplaklık barındıran tüm medyaların / içeriklerin kesin bir şekilde yasaklandığını duyurdu. Ancak çıplaklık içeren klasik heykeller ve politik protestolar gibi medyalar, bu yasak kapsmaında yer almayacak.

Tumblr Ve Dijital Markalaşma

Dijital markalaşma kavramının çatısı altında yer alan dijital pazarlamanın tek bir alan ya da mecradan ibaret olmadığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla dijital pazarlama dendiğinde nasıl ki sadece seo, sadece ads, sadece sosyal medya vs. şeklinde bir indirgeme yapamıyorsak sosyal medya dendiğinde de sadece Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat şeklinde bir kısıtlamaya gidemeyiz. Tumblr, Z kuşağını hedefleyen markaların dijital markalaşma stratejilerinde önemli bir yer tutması gereken özel bir mecradır.

Tumblr çok yönlü bir mecra olduğu için dijital pazarlamanın birçok dinamiğinde (seo, sosyal medya pazarlama, sosyal medya iletişimi, içerik pazarlaması) Tumblr’ın etkin kullanımı büyük öneme sahiptir.

Evet, bir sosyal ağı daha tüm detaylarıyla inceledik. Bu bölümde Tumblr’ı tüm yönleriyle değerlendirerek sizlere aktarmaya çalıştık. Buna göre Tumblr Tarihçesi, Tumblr Nedir?, Tumblr Niye Önemlidir?, Tumblr Nasıl Kullanılır? 17 Aralık Kararının İçeriği Nedir? Tumblr Ve Dijital Markalaşma, Tumblr İstatistikleri gibi başlıklar çerçevesinde konuyu derinlemesine değerlendirdik.

Bir sonraki bölümde “Sosyal Ağlar” yazı dizisine farklı bir sosyal ağ ile devam edeceğiz.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı’na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.