Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Günümüzde gittikçe çeşitlenen ve hayatımızın her anına şahitlik eden sosyal ağların sayısı, her geçen gün artıyor. Bizler de uzun süredir sosyal ağları “3F Fenomeni” doğrultusunda A’dan Z’ye inceleyerek, tek tek sizlere sunuyoruz. “Sosyal Ağlar” yazı dizisinin bu bölümünde ise, özellikle genç kuşağın yoğun olarak kullandığı bir mecra olan “Tumblr”dan bahsedeceğiz.

Detaylı bir araştırma ve incelemenin ardından hazırlamış olduğumuz bu makalede; “Tumblr Nedir?”, “Tumblr Nasıl Kullanılır?”, “Tumblr Ne İşe Yarar?” gibi soruları açıklayacağız. Ayrıca makale boyunca “Tumblr’ın Tarihçesi”, “Tumblr İstatistikleri” gibi ilginizi çeken konu başlıklarına yer verdiğimizi de göreceksiniz.

Tumblr Nedir?

Makalemizin ilk başlığı “Tumblr Nedir?” odağında özellikle Z kuşağı tarafından yoğunlukla kullanılan Tumblr’ı yakından tanıyacağız. Tumblr, Şubat 2007’de David Karp tarafından kurulmuş, ABD menşeili blog tabanlı bir sosyal ağdır. Ülkemizde özellikle genç kesim tarafından kullanılan Tumblr, Şubat 2007’de kurulduktan sadece 2 hafta sonra 75.000 kullanıcıya ulaşmıştır.

Sadece ABD’deki toplam kullanıcı sayısı ise 13.4 milyondur. Tumblr’ı diğer benzer türdeki mecralardan ayıran özelliği ise, diğer popüler sosyal medya platformları ile senkronize olarak, tam bir uyum içerisinde çalışmasıdır.

Tumblr Tarihçesi

Tumblr 2012 yılına kadar, yani kurulduktan itibaren 5 yıl boyunca kullanıcılarına hiç reklam kampanyası olmadan hizmet vermiştir. Bu süre zarfında ise Tumblr gelir kaynağının çoğunluğunu; özel temaların satışından alınan paylarla ve gönderilerini öne çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği “1 dolar” tutarındaki ücretlerden oluşturuyordu.

Tumblr, ilk büyük reklam kampanyasını ise Haziran 2012’de dünya çapında bir spor giyim markası olan Adidas ile gerçekleştirmiştir. Takip eden sene yani 20 Mayıs 2013 tarihinde Tumblr, Yahoo! tarafından 1.1 milyar dolar karşılığında satın alınmıştır.

Tumblr, işleyiş olarak Twitter gibi bir mikroblog sitesi olduğu için en başlarda Twitter’ı taklit ettiği yönünde eleştiriler almıştır. Tumblr için “Twitter ile tamamen aynı” demenin haksızlık olacağını düşünen kesim de bir hayli fazladır.

Tumblr, kullanıcılara sunduğu hizmet kapsamında kullanıcıların multimedya ve diğer içerikleri kısa bir form bloguna göndermelerine olanak tanımaktadır. Bu blogcular, birbirlerini takip edebilir, birbirlerine etkileşimde bulunabilir (yorum, like, dm vs.) veya bloglarını kendi arzularınca özelleştirebilirler. Kısaca özetleyecek olursak Tumblr; blogger olabileceğiniz ve konularını sizin belirlediğiniz şekilde paylaşımlarda bulunabildiğiniz bir nevi dijital günlük görevi görüyor diyebiliriz.


Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin Tumblr blogunu buradan takip edin 😎 


1 Nisan 2017 tarihi itibariyle 341.8 milyondan fazla bloga ev sahipliği yapan Tumblr, Ocak 2016 tarihinden itibaren aylık 555 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Ayrıca Tumblr, 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olmuştur. Global Web Index’in verilerine göre aktif kullanıcı sayısını 120% arttıran Tumblr, bu konuda Facebook ve Instagram’ın önüne geçmiştir.

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr kullanmak birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi son derece anlaşılır ve kolaydır. Tabi ki bu mecrayı kullanabilmek için de yine üyelik şartı bulunmaktadır. Tumblr’a üye olurken sizi bayacak kadar çok bilgi istenmediğini göreceksiniz.

Üyelik formunda yer alan birkaç bilgiyi girdikten sonra e-postanıza, Tumblr tarafından bir aktivasyon maili gönderilmektedir. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey hesabınızı aktifleştirebilmek için bu mailde yer alan linkte tıklamak ve hesabınızın gerçekliğini onaylamaktır. Akabinde hesabınız aktif hale gelecek. Böylece artık istediğiniz şekilde paylaşımda bulunup istediğiniz kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

Bu arada hesabınız aktif edildikten sonra üye olurken doldurduğunuz bilgilerinizi istediğiniz zaman düzenleyebilir, değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Ayrıca Tumblr’da kişisel bilgilerinizin yanına kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz resim, video, fotoğraf, yazı veya link ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar, profili / blogu düzenlerken Tumblr tarafından sunulan ücretsiz ve hazır temaları kullanabilme hakkına sahip. Buna ek olarak isteyen kullanıcılar kendilerine özel tema oluşturabilir veya daha profesyonel bir tema satın alabilirler. Kısacası Tumblr, blogunuzu maksimum düzeyde kişiselleştirebilmenize olanak sağlayan bir sosyal ağ.

Bunun gibi oldukça yerinde yapılan analizlerin iyi bir şekilde yönetilmesi sonucunda Tumblr özellikle genç kuşağın dikkatini çekmiştir. Zira Tumblr kullanıcılarının büyük çoğunluğunu 18-24 yaş aralığındaki kişiler oluşturmaktadır. Bu veri markaların niye Tumblr’da olmaları gerektiğini de özetler niteliktedir.

Tumblr’daki İçerik Türleri

Tumblr’da; Metin, Fotoğraf, Alıntı, Bağlantı, Sohbet, Ses, Video olmak üzere 7 farklı paylaşım / içerik türü bulunmaktadır. Hemen her mecrada bulunan bu paylaşım türlerine ek olarak Tumblr’da bir paylaşım stili, içerik üretim kültürü oluşmuştur diyebiliriz. Özellikle gif paylaşımlarının yoğun olduğu mecrada Z kuşağının üslubunu anlamadan kurumsal bir başarı yakalamak pek mümkün değildir. 

Tumblr Ne İşe Yarar?

Günümüzde özellikle genç nesli oluşturan kişileri, sosyal medyadan bağımsız düşünmek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Belki kültürümüzün yapısı gereği, daha çok aile büyüklerinin oluşturduğu Baby Boomers kuşağı ve X kuşağı tarafından gereksiz görülen sosyal medya platformlarının, bu düşüncelerin aksine doğru bir şekilde kullanıldığında birçok yararı olduğu ortadadır. Bu noktada Tumblr Ne İşe Yarar sorusunu yanıtlamakta yarar var.

Buna göre Tumblr’ın kullanıcılarına verdiği hizmet ve sağladığı yararlardan birkaç tanesi şu şekildedir:

 • Tumblr kullanıcılarına, internet üzerinde açıp yönetebilecekleri bir kişisel blog hizmeti sunmaktadır.
 • Ücretsizdir ve üye olma prosedürleri oldukça kolaydır. Kullanıcılar üyelik işlemlerini bitirip hesaplarını aktifleştirdiklerinde ise kullanmak istedikleri bir takma isimle blog paylaşımında bulunabilirler.
 • Kullanıcılar Tumblr blogu oluştururken kendilerini en iyi yansıtan bir temayla bloglarını özelleştirebilirler.
 • Kullanıcılar kişisel bilgisayarlarında bulunan fotoğraf, video, metin, link veya ses kayıtlarını istediği zaman, basit ve hızlı bir şekilde Tumblr’a yükleyebilirler.
 • Facebook paylaşımları, Twitter’daki içerikler (tweetler) senkronize bir şekilde Tumblr’da yayınlanabilmektedir.
 • Tumblr, sosyal medyada aktif olan bütün arkadaş gruplarını tek bir platform altında toplayarak, kullanıcılar arasındaki iletişimi güçlendirmektedir.
 • Tumblr, kurulduğu zaman yalnızca İngilizce olarak hizmet vermeye başlamış olsa da sonradan Türkçe dahil birçok dili desteklemiştir. Bununla birlikte mecra, normalin üstünde bir hızla küresel çapta kullanıcı sayısını arttırmayı başarmıştır..
 • Tumblr yalnızca masaüstü cihazlar aracılığıyla değil, mobil cihazlarla da kullanılabilmektedir.

Tumblr İstatistikleri

Bir mecrayı anlamak için rakamlara ihtiyaç duyarız. Buna göre Tumblr ile ilgili en güncel istatistikler şöyledir;

 • Tumblr 2007 yılında kurulduktan 2 hafta sonra 75.000 kullanıcı sayısına ulaşmıştır.
 • 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre en hızlı büyüyen sosyal medya platformu, Tumblr olmuştur.
 • Global Web Index’in verilerine göre aktif kullanıcı sayısını 120% arttıran Tumblr, bu konuda Facebook ve Instagram’ın önüne geçmiştir.
 • Tumblr, 2016 tarihinden itibaren aylık 555 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır.
 • Statista.com’un yayınladığı tablodaki verilere göre Tumblr, 2011 yılında bünyesinde 17.5 milyon blog bulundururken, Ekim 2018 tarihi ile bu sayı 441.4 milyon blog sayısına ulaşmıştır. Bir önceki yıl ise bu sayı 373 milyondu.
 • WeAreSocial 2017 raporuna göre WhatsApp, FB Messenger gibi Chat App uygulamaları çıkarıldığı zaman ise sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan 5. platform olduğu görülmektedir.
 • WeAreSocial 2018 raporuna göre ise dünyada en çok kullanılan 8. sosyal medya platformu olmuştur. Bu sıralamada görüldüğü üzere 11. sırada bulunan Twitter’ın önünde bulunmaktadır.

Tumblr’ın 17 Aralık Kararı

Son yıllarda “+18” blogların ve içeriklerin sayısında yoğun bir artış olması Tumblr kullanıcılarını bir hayli bunaltmıştı. Markaların Tumblr’daki aksiyonlarını da kısıtlayan bu duruma Tumblr’dan bir müdahale geldi.

Buna göre; Tumblr radikal bir karar alarak 17 Aralık 2018 itibariyle; müstehcen, cinsel içerik ve çıplaklık barındıran tüm medyaların / içeriklerin kesin bir şekilde yasaklandığını duyurdu. Ancak çıplaklık içeren klasik heykeller ve politik protestolar gibi medyalar, bu yasak kapsmaında yer almayacak.

Tumblr Ve Dijital Markalaşma

Dijital pazarlamanın tek bir alan ya da mecradan ibaret olmadığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla dijital pazarlama dendiğinde nasıl ki sadece seo, sadece ads, sadece sosyal medya vs. şeklinde bir indirgeme yapamıyorsak sosyal medya dendiğinde de sadece Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat şeklinde bir kısıtlamaya gidemeyiz. Tumblr, Z kuşağını hedefleyen markaların dijital markalaşma stratejilerinde önemli bir yer tutması gereken özel bir mecradır.

Tumblr çok yönlü bir mecra olduğu için dijital pazarlamanın birçok dinamiğinde (seo, sosyal medya pazarlama, sosyal medya iletişimi, içerik pazarlaması) Tumblr’ın etkin kullanımı büyük öneme sahiptir.

Sonuç

Tumblr Nedir? ile başlayan makalemizi gerek Tumblr tarihçesi, kullanılışı, önemi, gerekse istatistikleriyle olmak üzere bütün ayrıntılarıyla inceleyerek sizler için hazırladık. Bu makalenin Tumblr ile ilgili merak ettiklerinize yanıt vermiş olduğunu umarken markaların Tumblr’ı ihmal etmemesi gerektiğini de bir kez daha vurgulayalım. Bu arada “sosyal ağlar” yazı dizisi devam ediyor. Bir sonraki makalede yine bir sosyal mecrayı tanıyacağız.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir