Son zamanların en popüler sosyal ağı TikTok’ta 3 dakikalık video dönemi başlıyor. Bir süredir bazı içerik üreticilerine sunulan bu özellikten artık herkes yararlanabilecek.

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, sürekli eleştiriliyor olsa da yaptığı stratejik hamlelerle dikkat çekmeye devam ediyor.

Mesela San Francisco merkezli mobil analitik şirketi App Annie’nin bu sene yayınlanan “Mobilin Durumu” (State of Mobile) başlıklı raporuna göre TikTok, kullanıcı başına geçirilen sürede ABD merkezli Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı geride bırakarak birinci oldu. Bu şekliyle TikTok yüzde 325’lik bir yıllık büyüme kaydetmiş. Son 1 yılda Türkiye’de de büyüyen TikTok, kullanıcıların her gün geçirdiği süre bakımından 19,7 saat ile birinci sırada yer alan Instagram’ın ardından (14+ saat ile) ikinci sırada bulunuyor.

İletişim amaçlı mobil uygulamalar içinde 2020’deki indirme sayıları Türkiye’de en büyük yıllık artışı kaydeden ilk 5 ise şöyle: EBA, Telegram, TikTok, Twitter ve Pinterest. Tüm bunlara bakarak denilebilir ki TikTok hem dünyada hem de Türkiye’de büyümesini istikrarlı bir biçimde sürdürüyor.

Başlarken de belirttiğim gibi TikTok stratejik hamlelerle büyüyor. Mesela geçtiğimiz aylarda yayınladığımız TikTok’tan Stratejik Shopify Hamlesi başlıklı haberde de belirtildiği gibi TikTok sadece bir sosyal ağ olmanın ötesine geçmeye çalışıyor. 3 dakikalık video hamlesi de bu stratejinin bir parçası olabilir.

TikTok’ta 3 Dakikalık Video Dönemi

Yaklaşık 1 yıl önce hem kişisel hem de kurumsal anlamda TikTok kullanımına başladım. Belli bir konsept ve periyotta içerik paylaşma fırsatım henüz olmadı. Zira bu 1 yıllık süreçte daha çok platformu anlama, algılama ve marka – pazarlama odağında nasıl kullanılacağını çözmeyle ilgilendim. Gelinen noktada ise danışmanlık yaptığım markalara TikTok odağında strateji hazırlamayı ihmal etmiyorum diyebilirim. Tabi tüm bunlar başka bir makale konusu o nedenle şimdi “TikTok’ta 3 dakikalık video dönemi” hakkında birkaç detay vereyim.

Evet, yaklaşık 1 aydır TikTok tarafından gelen bir bildirim nedeniyle şaşırmıştım. Zira gelen bildirimde artık “3 dakika”lık video paylaşabileceğimi belirtiyordu. Belirli kıstasları karşılayan kısıtlı sayıda içerik üreticisine açıldığını düşündüğüm bu özellik artık tüm kullanıcılara açılıyor. Kısacası TikTok’ta artık 3 dakikalık video paylaşmak herkes için mümkün olacak.

Hatırlanacağı üzere başlarda TikTok’ta yalnızca 15 saniyelik videolar paylaşılabiliyordu. Zamanla bu süre 60 saniyeye çıkarıldı. Fakat Snapchat, Youtube Short, Instagram Reels gibi rakipler de benzer konsepti sunmaya başlayınca TikTok bu defa 3 dakikalık video dönemini başlattı.

TikTok yetkilileri tarafından 3 dakikalık video özelliğinin neden kullanıma sunulduğuna dair yapılan açıklamada özellikle yemek, makyaj videoları ve eğitici içerikler için bu formatın daha ideal olduğu vurgulandı. Ayrıca bazı TikTok içerik üreticilerinden gelen geri bildirimlerin de değerlendirildiği ifade edildi.

Bu arada 3 dakikalık videolarda ses arşivinin kullanımına izin verilmiyor. Eğer videonuz 3 dakikadan uzunsa videodaki orijinal sesi kullanmanız gerekiyor. Belki bu durum zamanla düzeltilir.

Evet, TikTok’un 3 dakikalık video hamlesiyle ilgili detaylar şimdilik böyle. Genel bir TikTok değerlendirmesinin akabinde konu özelinde de bilgi vermeye çalıştım. Bu özelliğe dair gelişmeler oldukça sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bitirmeden evvel hem kişisel hem de kurumsal TikTok hesaplarımızı paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak beni ve Branding Türkiye’yi TikTok’ta takip edebilirsiniz.

@BrandingTürkiye

@MurselSaglam

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.