“Sosyal Ağlar” temalı yazı dizimizin bu bölümünde, 1 milyar aktif kullanıcısı ile popüler fotoğraf paylaşım mecrası Instagram’a  yer verdik. Bu makalede “Instagram Tarihi”nden başlayarak “Instagram Nedir?”, “Instagram Neden Önemlidir?” “Instagram Nasıl Kullanılır?”, “Instagram Ne İşe Yarar?”, “Instagram’ın Özellikleri Nelerdir?” ve “Instagram Hakkındaki Son Gelişmeler” başlıklarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Fotoğraf ve video paylaşım odaklı popüler bir sosyal ağ olan Instagram ile ilgili tüm detayları barındıran bu makalede “Instagram Tarihi” ile ilgili detaylardan ve “Instagram Nedir?” sorusundan başlayarak kapsamlı bir Instagram analizi yapacağız.

“Instagram Tarihi”ne ve “Instagram Nedir”e ek olarak bu makalede ayrıca Instagram Nasıl Kullanılır?, Instagram Niye Önemlidir?, Instagram’ın Özellikleri Nelerdir?, “Instagram Ne İşe Yarar?” ve “Instagram Hakkında Son Gelişmeler Nelerdir?” sorularına da yer verdik. Tüm bunlara ek olarak “Instagram İstatistikleri”nin de yer aldığı makalemizi Instagram hakkında her şeyi barındırmasından dolayı “A’dan Z’ye Instagram” şeklinde özetleyebiliriz. Şimdi sözü fazla uzatmadan konuya giriş yapabiliriz. Bu arada başlamadan önce Branding Türkiye’yi Instagram’da takip edebileceğinizi hatırlatalım.

Instagram Tarihi

A’dan Z’ye Instagram temalı bu yazının ilk konusu Instagram Tarihi! Buna göre Instagram 5 Ekim 2010 tarihinde iOS için ücretsiz bir fotoğraf düzenleme ve paylaşım uygulaması olarak Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kuruldu.

Uygulama kısa sürede büyüdü. Instagram’ın bu kadar sevilmesinin ilk nedeni, içerisinde bulundurduğu 11 fotoğraf filtresiyle çekilen fotoğrafları daha güzel hale getirmesidir. Buna ek olarak kullanıcılar Instagram’da paylaştıkları fotoğrafları diğer sosyal ağlarda da (Facebook,Twitter,Flickr ve Tumblr) anlık, pratik ve hızlı bir şekilde paylaşma imkanına sahipti. Tüm bunlar uygulamayı kısa sürede popüler yapmıştır. Kısa zamanda geniş kitleler tarafından kullanılan ve önerilen Instagram, çok geçmeden 1 milyon kullanıcı barajına ulaştı.

Instagram Filtreleri

Instagram’ı diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarından farklı kılan birçok filtreyi barındırıyor olmasıdır. Aynı zamanda bu filtreleri kullanıcı istediği oranda ayarlayabilmiştir. İşte Instagram’daki aktif ve kaldırılan filtreler.

Aktif Instagram Filtreleri

 • Amaro
 • Mayfair
 • Rise
 • Valencia
 • Hudson
 • X-Pro II
 • Sierra
 • Willow
 • Lo-fi
 • Earlybird
 • Sutro
 • Toaster
 • Brannan
 • Inkwell
 • Walden
 • Hefe
 • Nashville
 • 1977
 • Kelvin
 • Slumber
 • Crema
 • Ludwig
 • Aden
 • Perpetua

Kaldırılan Instagram Filtreleri

 • Apollo (Versiyon 2.0’da kaldırıldı)
 • Gotham (Versiyon 2.0’da kaldırıldı)
 • Lily (Versiyon 1.0.6’da kaldırıldı)
 • Poprocket (Versiyon 1.0.6’da kaldırıldı, 1.0.7’de tekrar eklenmesine rağmen versiyon 2.0’da kaldırıldı)

Hashtag Kullanımı Başlıyor

Instagram, Ocak 2011’de Tech Crunch tarafından verilen “En İyi Mobil Uygulama” kategorisinde ödül kazanarak bir nevi kendini kanıtlamıştır. Aynı tarihlerde Instagram, hashtag yani etiket (#) sistemini duyurmuştur. Böylelikle kullanıcılar sadece arkadaşlarıyla değil aynı etiketi kullanarak paylaşım yapan tüm kullanıcılarla etkileşime geçebilme imkanı bulmuştur.

2011 senesi, Instagram için verimli bir yıl olmuştur. Zira yıl bitmeden Instagram yaptığı resmî bir açıklamayla, 15 milyon üyeye ve 400 milyon fotoğraf paylaşımına ulaştığını duyurmuştur.

 1 Milyar Dolarlık Uygulama

2012 yılının Ocak ayına gelindiğinde Instagram’ın büyümesi hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Özellikle birçok ünlü kişinin ve Barack Obama gibi siyasetçilerin Instagram hesabı açması uygulamayı daha da popüler yapmıştır. Nisan ayına gelindiğinde Android cihazlar için de kullanıma sunulan Instagram bundan sonraki süreçte önemli bir kararla Facebook’a satılıyor. Popüler sosyal ağ Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın almıştır.

Sponsorlu İçerik Dönemi Başlıyor

Bu arada Instagram 2013 yılında küçük işletmeleri, butikleri ve kurumsal markaları bir hayli ilgilendiren “Sponsorlu İçerik” özelliğini devreye soktu. Böylece artık kullanıcıların haber akışına, ilgi alanlarına göre belirlenen sponsorlu içerikler düşmeye başladı.  2014 yılındaki güncelleme ile uygulama, filtrelerin kullanım oranını kullanıcıların seçimine bırakmıştır. Bu sayede fotoğraflardaki filtre kullanımında ayarlamayı kullanıcılar yapmaya başlamıştır. Bu arada Instagram gelişirken kullanıcı sayısı da artmaya devam etmiştir. Instagram’ın 2014’teki kullanıcı sayısı 400 milyon kullanıcıya ulaşmıştır.

Boomerang Ve Layout

Layout ve Boomerang Geldi

Her yıl kullanıcıları heyecanlandıran güncellemeler yapan Instagram, 2015 yılında da bu alışkanlığını sürdürmüştür. Layout bunlardan biridir. Birkaç fotoğrafı tek karede vermeyi sağlayan kolaj uygulaması olan “Layout” ile kullanıcılar yeni ve farklı bir Instagram deneyimi yaşamıştır. Aynı yılın Ekim ayında ise Instagram, Layout uygulamasından daha çok ilgi çeken Boomerang’ı kullanıcılara tanıttı.

Instagram Logosu Değişti

2015 sonrası döneme bakıldığında Instagram’daki en dikkat çeken güncellemenin logodaki değişim olduğu görülür. Instagram, eski ikonundan esinlenerek oluşturduğu yeni logoyla, daha çok yönlü bir kamerayı temsil etmeyi hedeflemiştir. İkonda yer alan gökkuşağı da gradyan şeklinde Instagram’ın bir parçası olmaya devam ediyor. Buna ek olarak kullanıcı arayüzü ve yazı tipinde fotoğraf ve videoları daha çok ortaya çıkarmaya yönelik değişiklikler yapıldı.

Instagram Yeni Logo

Onun dışında canlı yayın özelliği, hikâye paylaşımı ve video yükleme özelliği gibi özellikleriyle Instagram kendisini sürekli güncellemiş ve bu da aktif kullanıcı sayısını arttırmasını sağlamıştır.

Instagram Nedir? 

Instagram tarihi ile mecranın dünden bugüne yolculuğunu kısaca değerlendirdik. Şimdi de meselenin “nedir”ini anlatacağız.

Temelinde fotoğraf ve kısa video paylaşımı olan Instagram, filtrelerle fotoğrafları daha eğlenceli bir hale getirmesinin yanında hızlı, pratik, eğlenceli ve kolay bir arayüze sahip olan ücretsiz bir uygulamadır. Sosyal ağ özelliği taşımaktadır. Çünkü Instagram’da sosyal ağlara has üç özellik de bulunuyor. Bunlar; etkileşimlilik, paylaşımlılık ve katılımcılık.

Instagram’ın bu kadar hızlı yayılmasında ki en büyük etkenlerden biri de diğer sosyal mecralarla entegreli çalışmasıdır. Instagram tarihinde de bahsettiğimiz üzere Instagram ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare ve Tumblr üzerinden anlık olarak paylaşılabiliyordu. Bu da kullanıcılar için pratik bir hamle olarak yorumlanmıştır. Instagram’ın bu yönü kullanıcı deneyimi açısından mecraya artı puan katmıştır.

Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti, Eğitmen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam, Instagram nedir sorusuna karşılık şunları söylüyor;

Görsel bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla içerik pazarlamasının önemli bir dinamiği olan sosyal ağlarda görsel odaklı mecraları yoğun ve etkin biçimde kullanmak zorundayız. Günümüzde görsel odaklı sosyal ağların başında Instagram geliyor. O halde bir markanın Instagram kullanımı yalnızca topluluk yönetiminin görsel boyutunu tamamlamak için olmamalı. Markalar Instagram stratejisi kurgularken bunun sosyal medya iletişiminin bir parçası olduğunu düşünmelidir. Kısacası Instagram; ürün (mal / hizmet) tanıtım görselleri paylaşmaktan ötesidir. 

Instagram Neden Önemlidir?

Instagram Tarihi ve Instagram Nedir? başlıklarında fotoğraf / kısa video odaklı bu sosyal ağ hakkında önemli noktalara değindik. Peki Instagram neden önemli?

Bu sorunun en önemli ve başlıca yanıtı; kullanıcıların çektikleri fotoğraflar üzerinde, Instagram filtreleri aracılığıyla çok pratik bir şekilde istedikleri kadar ve ücretsiz biçimde değişiklik yapıp onları profesyonel fotoğraflara dönüştürebilmesidir. Tabi bununla sınırlı değil. Kullanıcılar aynı zamanda çeşitli efektlerle zenginleştirdikleri bu fotoğrafları arkadaşlarıyla anlık olarak paylaşabilmiştir. Bu yönüyle Instagram sadece bir fotoğraf düzenelem aracı olmakla kalmamış aynı zamanda bir sosyal ağ olarak faaliyet göstermiştir.

Instagram Ve E-Ticaret

Kullanıcılar Instagram sayesinde fotoğraflarını düzenleyip bunu anlık olarak hem Instagram’da hem de diğer sosyal ağlarda paylaşabilmiştir. Bu da mecrayı sosyal ağ kategorisine sokmuştur. Ancak Instagram bir yönüyle de adeta bir e-ticaret platformu gibi kullanılmıştır. Bu da Instagram’ı özel ve önemli yapan bir diğer etkendir.

Özellikle butiklerin Instagram üzerinden yaptıkları satışlar Instagram’ın sıradan bir sosyal ağ ya da fotoğraf düzenleme / paylaşım uygulaması olmadığını göstermiştir. Stratejik hamleler yapan kullanıcılar Instagram’ı kazanç kapısına dönüştürmeyi bilmiştir. Bu durum Instagram’ı da harekete geçirmiş ve Instagram, güncelleme / geliştirme yaparken burada satış yapan kişileri, markaları ve butikleri düşünerek hareket etmiştir.

Sponsorlu reklamlar, ürün etiketleme özelliği, şirket sayfası oluşturma, istatistikler gibi özellikler burada satış – pazarlama yapan markaların işini kolaylaştırmıştır.

Instagram’ın Özellikleri

Instagram bünyesinde, birçok aksiyon yer almaktadır. Bunlar aynı zamanda Instagram’ın özellikleri arasında yer almaktadır. İşte Isntagram’ı Instagram yapan tüm özellikler;

Fotoğraf

Instagram’da çeşitli filtre ve efektler kullanılarak resim ve/veya fotoğraflar (görseller) düzenlenebilmekte ve paylaşılmaktadır. Görseller ayrıca çeşitli boyutlarda ayarlanabilmektedir. Paylaşıma; açıklama, hashtag eklenebilmekte ve kişiler etiketlenebilmektedir.

Video

Instagram’da çeşitli fitre ve efektler kullanılarak video paylaşımı yapmak mümkündür. Paylaşıma; açıklama, hashtag eklenebilmekte ve kişiler etiketlenebilmektedir.

Direkt Mesaj

Instagram’da kişiler arası mesajlaşmayı temsil eden özelliktir. Eğer mesaj atılan kullanıcı ile karşılıklı takipleşilmiyorsa bu mesajlar diğer kutusuna düşmektedir.

Canlı Yayın

1 saate kadar sınırlı olan sürede canlı yayın açılabilmektedir. Canlı yayınlar sayesinde takipçilerinizle anlık etkileşime geçebilirsiniz. Canlı yayın sırasında kullanıcılar yayına çeşitli emojiler gönderebilmekte ve yorum yapabilmektedir.

Hikayeler (Stories)

Snapchat’in bir özelliği olan “hikaye” paylaşımı Instagram’da da kullanılmaktadır. Hikayede, 24 saat süreli fotoğraflar ve videolar paylaşmak mümkündür. Hikayeleri ilgi çekici hale getirmek için kullanıcılar hikaye paylaşırken aynı zamanda yer bildirimi, gif, etiket, emoji, soru – cevap, şarkı sözü ya da yazı eklenebiliyor.

Etiket (#)

Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Instagram’da da paylaşıma, bioya etiket eklenebilmektedir. Ayrıca paylaşımlarınıza etiket ekleyerek sizi takip etmeyen Instagram kullanıcılarının paylaşımlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Bu arada maksimum 30 etiket ekleyebileceğinizi unutmayın.

IGTV (Instagram Tv)

Instagram’da normalde video paylaşmak isterseniz bunun süresi 1 dakikadır. Hikayelerde paylaşılan videoların süresi ise 30 saniyedir. Instagram, bu kısıtlamalardan sıkılan kullanıcılar için 1 saatlik dikey videoların paylaşılacağı IGTV’yi duyurdu. Bu özellik, Instagram’ı Youtube’a rakip yapabilir.

Arşiv

Instagram’da bir paylaşımı silmek istemeyen ancak bir süreliğine paylaşıma kapatmak isteyen kullanıcılar bu içeriği Arşiv’e atabilmektedir. Arşiv’de ayrıca belli bir süreye kadar hikayeler de yer saklanmaktadır.

İstatistik

Instagram’da kurumsal hesap kullanan sayfalar için istatistik özelliği aktif edilmiştir. Bu özellikle birlikte Instagram’daki etkileşim, keşif, demografi, lokasyon vs. metrikleri çerçevesinde istatistikler alınabilmektedir.

Hareketler

Bu özellik Instagram odağında zaman yönetimi yapmak için sunulmuştur. Kullanıcının Instagram’da geçirdiği günlük ve haftalık süreyi Hareketler sekmesinden öğrenmesi mümkündür.

Kaydedilenler

Instagram’da herhangi bir sayfada gördüğünüz bir içeriği yeniden izlemek / görmek isterseniz onu kaydetmeniz mümkündür. Instagram “Kaydet” özelliği ile kullanıcılara çevrimdışı olsalar bile kaydettikleri içerikleri görmelerini sağlıyor.

Öne Çıkan Hikaye

Instagram’da paylaşılan hikayeler 24 saat sonra silinmektedir. Ancak bazı hikayeler silinmeyecek kadar önemli ve özeldir. Instagram herkese açık şekilde hikaye arşivi oluşturmak isteyen kullanıcılar için Öne Çıkan Hikaye özelliğini aktif etmiştir.

Instagram İstatistikleri

Instagram İstatistikleri

Kullanıcıların fotoğraf ve video odaklı içerik paylaşabildiği bir sosyal ağ olarak 2010’da kurulmuş olan Instagram’a dair güncel istatistikleri sizler için derledik. Bu makalede Instagram’a dair birçok detaya yer verdiğimiz için “Instagram İstatistikleri” ile ilgili güncel verileri sizlere farklı bir makalede aktardık.Okumak için buraya tıklayın.

Instagram Hakkında Son Gelişmeler

Instagram hemen her hafta farklı bir gelişmeyle tüm dünyanın gündeminde oluyor. Kurulduğu günden bugüne dek yüzlerce, binlerce hatta on binlerce haberin yazıldığı Instagram’a dair son gelişmeleri anlık izlemek için Branding Türkiye’yi takip etmenizi öneririz. Instagram etiketiyle arama yaparak ya da buraya tıklayarak Instagram’a dair son güncel gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca sayfamızın sol alt kısmındaki ikona tıklayarak Push bildirimini aktif etmeyi unutmayın.

Sizler için derlediğimiz ve önemli sayılan son haberlerden bazılarını sizler için paylaşıyoruz. İşte Instagram ile ilgili son gelişmeler;

Instagram Son Görülme

Son Görülme Özelliği

Instagram, 2017 yılında “Son Görülme Özelliği”ni kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar “direkt mesaj” üzerinden konuşmuş oldukları kişilerin çevrimiçi olup olmadığını ya da en son ne zaman Instagram’a giriş yaptıklarını öğrenebiliyorlar. Bu özelliği, sevecek kişiler olduğu kadar kadar bu özellikten hoşlanmayacak olanlar da düşünülmüş. Bunun için son görülmeyi kapatma özelliği de beraberinde gelmiştir. Son görülmeyi kapatmak için: Profilinize tıklayın > sağ üstte yer alan seçeneklere giriş yapın > “hareket durumunu göster”i kapalı duruma getirin. İşte bu kadar basit artık kimse sizin en son ne zaman Instagram’a girdiğinizi göremeyecek.

Ürün Etiketleme

Instagram Ürün Etiketleme Özelliği

Ürün etiketleme sayesinde kullanıcılar, takip ettikleri markaların Instagram’daki mağazasını ziyaret etme fırsatına sahip olacaklar. Bu arada özelliğin en güzel tarafı satın alma süreci boyunca kullanıcı Instagram’dan çıkmak zorunda kalmayacak. Sadece ödeme aşamasında ilgili sayfaya yönlendirilecek. Kullanıcı, ödemesini yaptıktan sonraysa yeniden kendini Instagram’da bulacak.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Instagram Retweet

Instagram’da Retweet Dönemi

Facebook’un rekabet anlayışı, genel ilerleme ve büyüme stratejisi alışılmışın dışında. Facebook tarafından 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınan Instagram da doğal olarak Facebook’un yönetim ve rekabet stratejilerini aynen uyguluyor. Geçtiğimiz yıllarda Snapchat’in hikaye özelliğini taklit eden Instagram bu defa Twitter ile hayatımıza giren kavramlardan biri olan Retweet’i uyarlayacağını duyurdu. Evet Retweet benzeri bir özellik artık Instagram’da da kullanılabilecek.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

IGTV (Instagram TV)

Instagram Tv (IGTV)

Günümüzün popüler uygulaması olan Instagram, Google’ ın sahip olduğu Youtube’un video konusundaki üstünlüğüne karşılık olarak geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu tanıtım toplantısıyla kullanıcılarına IGTV (Instagram TV)’yi sundu.

Genellikle Instagram, Facebook, YouTube gibi platformlar, ”Power User” denilen kuvvetli kullanıcı, yani takipçi sayısı fazla olan kullanıcılara yeni özelliklerini önden açıp bu hesaplar üzerinden test uygulaması yapmaktadır. Aynı doğrultuda IGTV’de şimdilik 10.000 takipçi ve altı hesaplar için 10 dakikaya kadar, kurumsal hesap ve 10.000‘den fazla takipçisi olan hesaplar için 1 saate kadar tam ekran veya dikey olmak üzere video yükleme / paylaşma olanağı sunulmaktadır.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Instagram

Takipçi Listesinden Kişi Çıkarma

Bir süredir konuşulan ve geliştirilme aşamasında olan yeni özellik, hesapları açık kullanıcıların kendilerini takip etmesini istemediği kişileri ‘’engellemeye’’ gerek kalmadan listelerinden kolayca çıkarabilme imkanı tanıyacak. İstenmeyen takipçiler, engellenmek yerine takipçi listesinden ‘’kibarca’’ çıkartılmış olacak. Çıkartılan takipçilere ise herhangi bir bildirim gitmeyecek.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Instagram Hİkayeler

Hikayelere Ürün Etiketleme Özelliği

Daha önce Branding Türkiye’de Instagram’ın e-ticaret firmalarına yönelik güncellemelere değinmiştik. Instagram bu defaki güncellemesinde e-ticaret firmaları için “Instagram Stories”i ürün etiketleme anlamında kullanıma açtı

Instagram, gönderide ürün etiketleme yeniliğine gelen yoğun talep üzerine bu özelliği nasıl daha iyi bir hale getireceğiyle ilgili çalışmayı sürdürdü. Akabinde hikayelere de aynı özelliği ekledi. Instagram hikayelere getirilen bu özellikle birlikte “See! Tap! Shop!” (“Görün! Dokunun! Alışveriş Yapın!”) mottosunu kullanan Instagram adeta kullanıcıları, harekete geçmeye teşvik etmiştir.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Instagram Beğeni

Instagram Beğeni Sayısını Kaldırıyor

1 milyarı aşkın kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal ağları arasında yer alan, fotoğraf/kısa video paylaşım odaklı sosyal ağ Instagram, radikal bir değişikliğe gidiyor. Buna göre artık hiç kimse bir başkasının paylaştığı içeriğin (fotoğraf, video) kaç beğeni / like aldığını göremeyecek.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Şarkı Sözü

Instagram Hikayeler’e Şarkı Sözü Ekleme

Facebook bünyesindeki popüler sosyal ağlardan biri olan Instagram’a yeni bir özellik geldi. Yakın zamanda Instagram Hikayeler’de şarkı sözü paylaşmak mümkün olacak.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Grup Sohbet Özelliği

Instagram Hikayelere Grup Sohbet Özelliği

Instagram, hikayelere yeni bir özellik getirmeye hazırlanıyor. Hikayelere eklenen “Sohbete Katıl” çıkartmasıyla birlikte takipçiler grup sohbet özelliğiyle konuşmaya dahil olabilecek.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Instagramın Adı Değişiyor

Instagram’ın Adı Değişiyor

Facebook bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp ile fotoğraf / video paylaşım uygulaması Instagram’ı önümüzdeki dönemde radikal bir değişim bekliyor. Buna göre Whatsapp ve Instagram’ın adı değişiyor.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

💡 BONUS

Mavi Tik

Instagram Mavi Tik

Sosyal medyada “onaylı hesap” anlamına gelen Mavi tikprofilin / sayfanın / hesabın gerçekliğine vurgu yapmak ve orijinallik algısı oluşturmak için büyük önem taşımaktadır. Peki mavi tik nasıl alınır? Hem Instagram mavi tik (onaylı hesap) nedir? Hem de Instagram mavi tik (onaylı hesap) nasıl alınır? sorularına yanıt bulacağınız detaylı makalemizi okumanızı öneririz.

Bu konuyu Branding Türkiye‘de ayrı bir makale olarak detaylı anlattık. Okumak için buraya tıklayın.

Sonuç

Sosyal Ağlar temalı yazı dizimizin üçüncü makalesi olan “Instagram Tarihi: Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?” başlıklı makalede dünyanın en popüler sosyal ağı hakkında a’dan z’ye tüm detaylara yer verdik. Buna göre Instagram Nedir? başta olmak üzere Instagram’a dair merak edilen tüm ayrıntıları buradan aktardık.

Böylece Instagram Tarihi ile başlayan makalemizde Instagram Nedir? ile devam ettik ve akabinde Instagram Neden Önemlidir? konusunu özetler nitelikte başlıklara yer verdik. Sonrasında ise Instagram İstatistikleri, Instagram’ın Özellikleri, Instagram Filtreleri, Instagram’daki Son Gelişmeler gibi konulardan bahsettik.

Sosyal Ağlar temalı yazı dizimizin bir sonraki makalesinde görüşmek üzere. Bu arada aşağıdaki butona tıklayarak Branding Türkiye’yi Instagram’da takip edebilirsiniz. Ayrıca Instagram paylaşımlarınıza #BrandingTürkiye etiketi eklemeyi unutmayın. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.