Global Markalar YouTube’u Boykot Etti

Instagram biosunda “Arabaları inceliyorum” şeklinde bir açıklaması olan ve YouTube kanalında arabalara dair inceleme videoları yayınlayan dünyaca ünlü internet fenomeni Matt Watson, markaların YouTube’u boykot etmesine neden olan bir tespitte bulundu. 

Disney, Epic Games, AT&T ve Nestlé gibi markalar geçtiğimiz günlerde YouTube’daki tüm reklamlarını durdurarak YouTube’a yönelik büyük bir boykot gerçekleştirdi. Bunun nedeni Matt Watson adlı dünyaca ünlü internet fenomeninin YouTube’a yönelik tespiti oldu.

Watson, pedofililerin YouTube’daki yorumlar aracılığıyla çocuk istismarına yönelik davranışlarda bulunabildiğini tespit etti. Her şey bundan sonra başladı.

Markalar YouTube’u Boykot Etti

Matt Watson’ın yaptığı tespitin ardından Disney, Nestlé ve Fortnite’ın yapımcısı Epic Games gibi markalar, YouTube’daki reklamlarını durdurmaya yönelik karar aldı. Bu arada Epic Games’in ardından AT&T de, YouTube’u boykot ederek konuya ilişkin bir açıklama yaptı. AT&T’nin açıklaması şöyle: “Google, markamızı her türden saldırgan içerikten koruyabilir hale gelene kadar YouTube’dan tüm reklamlarımızı çekiyoruz”

Bu açıklamalarının ardından YouTube’u boykot eden markalar kervanına Hasbro da katıldı. Böylece Hasbro da Youtube’daki reklamlarını durdurdu. Kısacası YouTube bir anda gelişen ve birçok küresel markanın dahil olduğu bir boykot kampanyasıyla karşı karşıya kaldı.

Süreci kontrol etme niyetiyle harekete geçen YouTube sektörün önde gelen reklam ve pazarlama profesyonelleriyle bir araya geldi. Bunun akabinde YouTube, Madison Avenue’ye de bir açıklama yolladı. YouTube yönetimi bu açıklamada, durumu düzeltmek adına çalışmalar yürütüldüğünü ve problemin en kısa zamanda çözüme kavuşacağını belirtti.

Bazı marka ve Madison Avenue ajansları liderlerinin açıklamalarına göre; YouTube geçtiğimiz hafta Perşembe günü bir konferans çağrısıyla duruma açıklık getirdi ve tüm sorumluluğu üstlendi. Aynı zamanda YouTube duruma müdahale edileceğine dair bir vaatte de bulundu.

Matt Watson’un Tespiti ve Olayın Detayları

Watson, YouTube’da MattsWhatItIs kanalında paylaştığı videoda öncelikle YouTube’a yeni bir hesapla giriş yapıyor. Ardından pedofililerin çocuk istismarına yönelik yorumlarının yer aldığı videolardan birine tıklıyor. Bunun akabinde Watson, yorumlar kısmında paylaşılan zaman kodları aracılığıyla bazı kullanıcıların çocuk istismarına nasıl yol açtıklarını gözler önüne seriyor.

Watson’ın incelemelerine göre, sağ sütundaki “Önerilen Videolar”da da genel olarak çocukların bulunduğu içeriklerin var. Yani çocuk istismarcıları yorumlar aracılığıyla bir örtük ağ kurarak YouTube’u maniple etmiş. Buna ek olarak pedofililer bu iletişim yöntemiyle birbirleriyle yalnızca YouTube’da değil, başka platformlarda da etkileşimde bulunabiliyorlar.

Matt Watson ayrıca, markaların YouTube’a verdikleri reklamların bu içeriklere katkı sağladığını da anlatmış ve birçok markanın istemeden de olsa bu istismarın bir parçası olduğunu vurgulamıştır.

YouTube’dan Hızlı Müdahale 

YouTube cephesinden  21 Şubat‘ta yapılan açıklamada, son gelişmeler üzerine on milyonlarca videoda yorumların devre dışı bırakıldığı, 400 kadar kanalın kapatıldığı ve yasa dışı faaliyetlerin araştırılması konusunda yetkililerle beraber hareket edildiği belirtildi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir