YouTube kanalında arabalara dair inceleme videoları yayınlayan internet fenomeni Matt Watson tarafından ortaya çıkarılan gerçek nedeniyle global markalar Youtube’u boykot etti.

Disney, Epic Games, AT&T ve Nestlé gibi markalar geçtiğimiz günlerde YouTube’daki tüm reklamlarını durdurarak YouTube’a yönelik büyük bir boykot başlattı. Bunun nedeni Matt Watson adlı dünyaca ünlü internet fenomeninin YouTube’a yönelik tespiti oldu. Buna göre Watson, pedofililerin YouTube’daki yorumlar aracılığıyla çocuk istismarına yönelik davranışlarda bulunabildiğini tespit etti.

Global Markalar YouTube’u Boykot Etti

Matt Watson’ın yaptığı tespitin ardından Disney, Nestlé ve Fortnite’ın yapımcısı Epic Games gibi markalar, YouTube’daki reklamlarını durdurmaya yönelik karar aldı. Bu arada Epic Games’in ardından AT&T de, YouTube’u boykot ederek bir de konuya ilişkin açıklama yaptı. AT&T’nin açıklaması şöyle:

“Google, markamızı her türden saldırgan içerikten koruyabilir hale gelene kadar YouTube’dan tüm reklamlarımızı çekiyoruz.”

Bu açıklamalarının ardından YouTube’u boykot eden markalar kervanına Hasbro da katıldı. Böylece Hasbro da Youtube’daki reklamlarını durdurmuş oldu. Kısacası YouTube bir anda gelişen ve birçok küresel markanın dahil olduğu bir boykot kampanyasıyla karşı karşıya kaldı.

Süreci kontrol etme niyetiyle harekete geçen YouTube sektörün önde gelen reklam ve pazarlama profesyonelleriyle bir araya geldi. Bunun akabinde YouTube, Madison Avenue’ye de bir açıklama yolladı. YouTube yönetimi bu açıklamada, durumu düzeltmek adına çalışmalar yürütüldüğünü ve problemin en kısa zamanda çözüme kavuşacağını belirtti.

Bazı marka ve Madison Avenue Ajansları liderlerinin açıklamalarına göre; YouTube geçtiğimiz hafta Perşembe günü bir konferans çağrısıyla duruma açıklık getirdi ve tüm sorumluluğu üstlendi. Aynı zamanda YouTube duruma müdahale edileceğine dair bir vaatte de bulundu.

Matt Watson’un Tespit Ettiği Neydi?

Markaların Youtube’u boykot kampanyasının perde arkasını anlamak adına süreci baştan itibaren bilmekte yarar var. İşte boykot sürecinin detayları;

Watson, YouTube’da MattsWhatItIs kanalında paylaştığı videoda öncelikle YouTube’a yeni bir hesapla giriş yapıyor. Ardından pedofililerin çocuk istismarına yönelik yorumlarının yer aldığı videolardan birine tıklıyor. Bunun akabinde Watson, yorumlar kısmında paylaşılan zaman kodları aracılığıyla bazı kullanıcıların çocuk istismarına nasıl yol açtıklarını gözler önüne seriyor.

Watson’ın incelemelerine göre, sağ sütundaki “Önerilen Videolar”da genel olarak çocukların bulunduğu içerikler var. Yani çocuk istismarcıları yorumlar aracılığıyla bir örtük ağ kurarak YouTube’u maniple etmiş. Buna ek olarak pedofililer bu iletişim yöntemiyle birbirleriyle yalnızca YouTube’da değil, başka platformlarda da etkileşimde bulunabiliyorlar. Matt Watson ayrıca, markaların YouTube’a verdikleri reklamların bu içeriklere katkı sağladığını da anlatarak birçok markanın istemeden de olsa bu istismarın bir parçası olduğunu vurguladı.

YouTube’dan Hızlı Müdahale 

Boykot kampanyasıyla sarsılan Youtube, 21 Şubat’ta bir açıklama yaptı. Son gelişmeler üzerine 10 milyonlarca videoda yer alan yorumların devre dışı bırakıldığını, 400 kadar kanalın kapatıldığını belirten Youtube, ve yasa dışı faaliyetlerin araştırılması konusunda da yetkililerle beraber hareket ettiklerini ifade etti.


💡 Youtube Rewind 2018 Açıklandı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.