Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan bilgiye göre Türkiye banka kartı sayısında İngiltere ve Almanya’yı geride bırakarak Avrupa’da yine birinci oldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu‘nda düzenlenen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY” konulu konferansta Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

BKM Genel Müdürü, Türkiye’nin banka ve kredi kartına sahip kişi sayısı bakımından 5 yıldır Avrupa’da birinci sırada olduğunu açıkladı. Buna göre Türkiye, banka kartına sahip  olan kişi sayısı bazında İngiltere ve Almanya gibi ekonomilerin de önünde yer almış oluyor.

Peki bu durum yani Türkiye’nin banka kartı sayısında Avrupa’yı geride bırakmış olması ne anlama geliyor? Konuya dair detaylar haberimizde!

Türkiye Banka Kartı Sayısında Birinci

Türkiye’nin banka kartı kullanan kişi sayısı odağında Avrupa’da 5 yıldır birinci olduğu ifade edilen konferans sırasında konuya ilişkin detaylı açıklamayı Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz yaptı.

BKM Genel Müdür Yardımcısı Temiz’in bu konuyla alakalı açıklaması şöyle;

“Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla 148 milyonu banka kartı ve 66 milyonu da kredi kartı olmak üzere 214 milyon kart var. Ülke olarak kart sayısı bakımından 5 yıldır İngiltere ve Almanya’nın da önünde Avrupa’da birinci sıradayız”

Her Yıl 5.5 Milyar Kartlı İşlem Yapılıyor

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY” temalı etkinlikte konuşma yapan Cenk Temiz; Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 5,5 milyar kartlı işlem yapıldığını ifade etti. Temiz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunların (5.5 milyar kartlı işlemin) yüzde 97’si, yani çok büyük bir kısmı yurt içinde gerçekleşiyor. Mademki her yıl yaklaşık 5,5 milyar kartlı işlem yapıyoruz ve bunun da yüzde 97’si yurt içinde yapılıyor peki neden tüm komisyonlar yurt dışındaki yabancı firmalara gitsin diye düşündük. Daha sonra kendi ödeme yöntemimiz olan TROY’u çıkarmak için 2012 yılında çalışma başlattık. 2017 yılında da bunun tüketici lansmanını gerçekleştirdik.”

TROY I Hakkında

TROY, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş (“BKM”) tarafından kurulan ve işletilen bir kartlı ödeme sistemidir. BKM, TROY faaliyetleri için 31 Mart 2016 tarihinde BDDK’dan kartlı sistem kurmak üzere faaliyet izni almıştır. Ayrıca BKM’nin bir diğer faaliyeti olan ödeme sistemi işleticiliği nedeniyle, yürürlükteki yasalar uyarınca 10 Mart 2016 tarihinde TCMB’den de onay alınmıştır.


 💡 BDDK Taksit Sayısında Düzenleme Yaptı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.