Türkiye Banka Kartı Sayısında Avrupa’yı Geçti

Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan bilgiye göre Türkiye banka kartı sayısında İngiltere ve Almanya’yı geride bırakarak Avrupa’da yine birinci oldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu‘nda düzenlenen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY” konulu konferansta Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’nin banka ve kredi kartına sahip kişi sayısı bakımından 5 yıldır Avrupa’da birinci sırada olduğunu açıkladı. Bu sıralamaya göre Türkiye, banka kartına sahip  olan kişi sayısı bazında İngiltere ve Almanya’nın da önünde yer almış oluyor.

Türkiye Banka Kartı Sayısında Avrupa’da Birinci

Türkiye’nin banka kartı kullanan kişi sayısı odağında Avrupa’da 5 yıldır birinci olduğu ifade edilen konferans sırasında konuya ilişkin detaylı açıklamayı Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz yaptı.

BKM Genel Müdür Yardımcısı Temiz’in bu konuyla alakalı açıklaması şöyle; “Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla 148 milyonu banka kartı ve 66 milyonu da kredi kartı olmak üzere 214 milyon kart var. Ülke olarak kart sayısı bakımından 5 yıldır İngiltere ve Almanya’nın da önünde Avrupa’da birinci sıradayız”

Her Yıl Yapılan Kartı İşlem Sayısı: 5.5 Milyar

Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 5,5 milyar kartlı işlemin gerçekleştirildiğini belirten Temiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunların yüzde 97’si, yani çok büyük bir kısmı yurt içinde gerçekleşiyor. Mademki her yıl yaklaşık 5,5 milyar kartlı işlem yapıyoruz ve bunun da yüzde 97’si yurt içinde yapılıyor peki neden tüm komisyonlar yurt dışındaki yabancı firmalara gitsin diye düşündük. Daha sonra kendi ödeme yöntemimiz olan TROY’u çıkarmak için 2012 yılında çalışma başlattık. 2017 yılında da bunun tüketici lansmanını gerçekleştirdik”.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir