Sosyal medyada hesabın / profilin doğrulanması anlamına gelen “Onaylı  Hesap” yani Mavi Tikile ilgili bir yazı dizisi başlattık. İlk bölümde Instagram var. Buna göre “Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nedir?”, “Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?”, “Mavi Tik Niye Önemlidir?”, “Instagram Mavi Tik Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?” sorularına yanıt vereceğiz.

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’de yeni bir yazı dizisi başlattık. Bu defa farklı sosyal ağları baz alarak “mavi tik” olarak bilinen “Onaylı Hesap Nedir?”, “Onaylı İşlemi Nasıl Yapılır?”, “Onaylı Hesap Niye Önemlidir?” sorularına yanıt vereceğiz.

İlk bölümde ise Instagram var. Dolayısıyla da bu makalede “Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nedir?”, “Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?”, “Mavi Tik Niye Önemlidir?”, “Instagram Mavi Tik Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?” sorularına yanıt vereceğiz


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye‘yi Instagram’da takip edebilirsiniz.


Instagram Mavi Tik Nedir?

Genellikle medyatik / ünlü / tanınmış insanların (şarkıcı, futbolcu, sanatçı, yazar, ressam, influencer, modacı, siyasetçi, tv programcısı, sunucu, sporcu vb.) ya da kurumsal markaların Instagram profillerinde gördüğümüz mavi tik, en yalın tanımıyla onaylı hesap anlamına gelmektedir. Doğrulanmış profil olarak da adlandırılan mavi tik alma süreci hem çok kolay hem de biraz zordur.

Mavi Tik Almak Niye Önemlidir?

Sosyal medya, yapısı gereği özgür bir ortamdır. Yani dileyen herkes istediği biri kişi yahut marka adına rahatlıkla profil, hesap, sayfa, grup vs. açabilmektedir. Diğer bir ifadeyle sosyal medyada; herhangi bir belge sunarak o kiş veya markanın temsilcisi olduğunuzu kanıtlamak zorunda değilsiniz. Bu yüzden sosyal medya kullanıcılarının bir hesabın gerçekten o kişiye ait olup olmadığını anlaması pek mümkün değildir.

İşte, “mavi tik” bu nedenle önemlidir.

Avantajları Nelerdir?

Yeri gelmişken mavi tik almanın yani doğrulanmış profile sahip olmanın avantajlarını da sıralayalım.

Buna göre onaylı profil / mavi tik; bir kişi ya da işletmeye;

 • Güvenilirlik
 • Gerçeklik
 • Prestij
 • İtibar

gibi avantajlar sağlar.

Instagram Analitik

Mavi Tik Prestij Sağlar

Sosyal medyada mavi tik (onaylı hesap) olan bir hesaba / profile / sayfaya sahip olmak yalnızca güvenlik, gerçeklik gibi avantajlar sağlamaz. Bu ayrıcalıığa sahip olmak aynı zamanda prestij ve imtiyaz açısından da önemlidir. Diğer bir ifadeyle mavi tikli bir profile sahip olmak o kişiye ya da markaya artı bir değer katar.

Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?

Buraya kadar Instagram mavi tik ile ilgili “nedir?” / “niye önemlidir?” odağında detaylara yer verdik. Artık Instagram’da mavi tik nasıl alınır? sorusuna geçebiliriz. Konuyu adım adım anlatacağız. Bu yüzden tam şu anda telefonu elinize almanızı ve Instagram hesabınıza giriş yapmanızı öneririz. 🙂


💡 Instagram “Mavi Tik” başvurusu yapabilmek için hesabınızın “İşletme Hesabı” olması gerekmektedir.


1. Adım: Hesaba Giriş Yap

Öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre bilginizle hesaba giriş yaptıktan sonra eğer hesabınız “Kişi Profili” ise öncelikle bunu “İşletme Hesabı”na çevirmelisiniz

2. Adım: Ayarlar Sekmesine Tıklayın

Instagram profiline giriş yaptığınızı ve profilinizi “işletme hesabı”na çevirdiğinizi farz ederek devam edelim. Şimdi sağ üst köşedeki çizgi şeklindeki ikona tıklayıp açılan pencerenin en alt kısmında yer alan Ayarlar sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Instagram Onaylı Hesap

3. Adım: Doğrulama İste

Bu adımda Ayarlar sekmesinde yer alan Hesap kategorisinden Doğrulama İste butonuna tıklamanız gerekmektedir. İlgili sekmeye tıklandığında karşımıza bir form çıkacak. Burada onaylı hesap başvurusu yapmak için doldurulması gereken daha doğrusu bilgi verilmesi lazım olan birkaç kısım var.

Bunlar;

 • Kullanıcı Adı
 • Adı Soyadı
 • Bilinen Ad
 • Kategori
 • Kimlik Görseli

şeklindedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olmalısınız. Aksi halde Instagram, hesabınızı onaylamayabilir. Yani başvurunuz reddedilebilir. İşte, böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak adına Instagram’ın mavi tik için sizden istediği detayları eksiksiz sunmanızda yarar var


💡 Eğer şahıs olarak başvuru yapacaksanız nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi evraklardan en az birini kullanmalısınız. Eğer kurumsal bir başvuru yapıyorsanız vergi levhası, yakın tarihli bir fatura, sözleşme gibi evraklardan en az birini kullanabilirsiniz.


Bu arada kimlik veya evrak gönderirken ad – soyad, resim, doğum / kuruluş tarihi gibi kısımların görünür olmasına dikkat edin. Kimlik / vergi numaranızı isterseniz gizleyebilirsiniz

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır

Evet, bu bilgileri de eksiksiz doldurduğunuza emin olduktan sonra “Gönder”e tıklayabilirsiniz. Teknik olarak başvurunuzu yapmış bulunmaktasınız. Geriye sadece beklemek kalıyor. Zira Instagram kendince bir takım araştırmalar yaparak sizin tanınmış kişi ya da marka olup olmadığınıza karar verecek.

 💡 Instagram’dan Uyarı 

Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap – Doğrulanmış Hesap) başvurusunu istisnasız herkes yapabilmektedir. Ancak bu durum herkesin OLUMLU sonuç alabileceği anlamına gelmiyor. Hatta Instagram bu konuda şöyle bir uyarı yapıyor:

“Doğrulanmış rozeti önemli tanınmış bir kişinin, ünlünün, global markanın veya varlığın gerçek hesabı olduğunu belirtmek için Instagram hesabının adının yanında görünen bir onay işaretidir. Bir doğrulama talebi göndermek, hesabının doğrulacağını garanti etmez.”

Mavi Tik Almayı Kolaylaştıran Faktörler

Gördüğünüz gibi Instagram yönetimi, “Mavi Tik” konusunda kimseye herhangi bir garanti vermiyor. Yani tüm adımları doğru bir şekilde uygulasanız bile Mavi Tik (Onaylı Hesap) talebiniz onaylanmayabilir.

Peki Mavi Tik almayı kolaylaştıran başka faktörler var mı?

Evet. Hesabınızı onaylatmanız için aslında basit ama sabır gerektiren bir süreç gerekiyor. Şimdi mavi tik almanızı kolaylaştıran etkenlere göz atalım.

İşte mavi tik almayı kolaylaştıran faktörler;

 • Instagram hesabınızı diğer sosyal ağlarla bağlayın (Facebook, Twitter vb.)
 • Instagram’da düzenli ve özgün içerik paylaşın.
 • Spam olarak algılanacak davranışlar sergilemeyin. (Rastgele ve seri bir şekilde; takip etmek veya takibi bırakmak, like etmek, yorum yapmak, dm göndermek vb.)
 • Sahte takipçi satın almayın.
 • Sahte etkileşim satın almayın. (Like, yorum, dm, görüntülenme, izlenme vb.)
 • Takipçilerin ve etkileşimin organik artmasını sağlayacak aksiyonlar geliştirin. (Özgün içerik, sponsorlu reklam, influencerlar tarafından tavsiye edilmek)
 • Instagram’a düzenli olarak birkaç ay reklam verin.

“Sosyal Ağlar İçin Mavi Tik” temalı yazı dizimizin ilk bölümünde Instagram’ı değerlendirdik. Buna göre Instagram’da Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır? Niye Önemlidir? odağında bu konuya dair detayları aktardık.

Sonraki bölümlerde farklı sosyal ağlar özelinde Mavi Tik nasıl alınır? sorusunu yanıtlamayı sürdüreceğiz. Bu konulara dair detayları kaçırmamak için sayfanın solunda yer alan bildirim (push) butonuna tıklamanızı öneririz. Ayrıca mail aboneliğinizi başlatabilir ve bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz.

Bu arada mavi tik konusuna dair önerilerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.