Yaratıcı İçerikler, Etkili Sonuçlar: Real Time Marketing

Son zamanlarda sıkçabaşarılı örneklerine rastladığımız gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) faaliyetleri birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ajansların yaratıcılığını konuşturduğu, markaların ürün ve hizmetlerini duyurduğu gerçek zamanlı içerikler kısa sürede yayılarak hedef kitle nezdinde etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Gerçek zamanlı, eş zamanlı, gündem pazarlaması gibi isimlerle de karşımıza çıkan real time marketing, markaların ürün ve hizmetlerini duyurması bunların konuşulması, tercih edilmesi noktasında önemli bir rol oynuyor.

Düşük bütçeli, sonuç odaklı ve bilinirliği artırıcı olduğu kadar markanın dolaylı yoldan satışlarına da etki edebilecek kadar güçlü bir yöntem olduğu da pazarlama uzmanlarınca her zaman dile getiriliyor.

Bu yöntemin temelinde gündemde yer eden, konuşulan olayların, markanın ürün ve ya hizmetleri ile doğru aynı zamanda yaratıcı bir kurguyla ilişkilendirilmesi yer alıyor. Gündemin marka gündemine uyarlanmasından tutun, hedef kitleyle gündem üzerinden doğrudan bir iletişim kurulması olarak özetleyebileceğimiz etkili ve anlık içerikler bütünü olarak nitelendirebiliriz.

Bu içerikler yaratıcı ve konuştuğumuz olayla ne derece bağlantılı ise o derece yayılıyor. Dijitalleşmeye ve sosyal medyanın aktif kullanımına bağlı olarak da viral bir çalışmaya dönüyor. Günlerce konuşuluyor, paylaşılıyor, üzerine yorumlar yapılıyor, masa etrafındaki pazarlama sohbetlerine konu oluyor.

Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda gerçek zamanlı birçok pazarlama çalışmalarına rastlıyoruz. Bu kampanyalar arasında “yapmış olmaktan” ziyade kurgusunu iyi oluşturan, usta fikirler ve etkili mesajlar ile hakkını vererek yapanlar birkaç adım öne çıkıyor. İşin özünde böyle günleri “herkes real time içerik oluşturuyor biz de oluşturalım”dan ziyade gündemdeki olayı zekice markasının ürün ve hizmetine bağlayıp az söz ile çok şey anlatanlar yani “gündemde böyle bir konu var, nasıl yapsak etkili olur”lar kazanıyor.

Kısacası, önceden uzun uzadıya planlama yapmadan olayı anlık pazarlama fikrine dönüştürenler hafızalarda yer edecek çalışmalar imza atıyor.

Son yıllarda beğendiğim gerçek zamanlı pazarlama içeriklerinden birkaç tanesini Branding Türkiye okurları için aşağıya bırakıyorum. O kadar güzel ve başarılı işler var ki hepsini yayınlamak mümkün değil. Şimdiden keyifli okumalar. 😊

  1. IKEA Türkiye Dolu Korkusunu Fırsata Çevirdi

Türkiye’de yapılan dolu uyarısına karşı arabasını halı örterek korumaya çalışanlara yönelik IKEA Türkiye,yaratıcı, gerçek zamanlı bir o kadar da renkli çalışmaya imza attı. Dolu korkusunu fırsata çevirmek bu olmalı herhalde.

  1. IKEA U.K, Dünya Kupası’nda İsveç’i Yenen İngiltere’ye Şapka Çıkarttı.

IKEA, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde İsveç kuruluşlu marka devi, Dünya Kupası yarı finali ekseninde yaratıcı bir çalışmaya imza attı.

Dünya Kupası’nın sonuna yaklaşırken IKEA, kendi ülkesi İsveç’i yenen İngiltere Milli Takımı’nı hem tebrik etmek hem de centilmenlik göstermek amacıyla HEMNES şapka ve kaban askısının yer aldığı ürün görseli üzerinde “Tebrikler İngiltere, size şapka çıkartıyoruz.” mesajıyla kutladı.

Bu kutlama ile İngiliz taraflarların sempatisini kazanan dev marka ardından taraftarların galibiyet kutlamaları için IKEA restoranlarında sadece £1 ücret karşılığında balık ve patates cipsi yiyebileceklerini de resmi hesaplarından duyurdu.

 

 

  1. Koçtaş Dünya Kupası’na “Vida” İle Daldı

Dünya Kupası boyunca birçok marka, maçların gidişatına göre gerçek zamanlı içerikler yayınlayarak konuşuldu. Yalnız Koçtaş, çok güzel bir yerden gündemi yakaladı.

Dünya Kupası’nı yakından takip eden Koçtaş, Hırvatistan milli takımında yer alan Beşiktaşlı futbolcu Domagoj Vida’nın mücadelelerde gösterdiği başarıdan dolayı değerinin artmasıyla ilgili çıkan haberlere kendi ürün gamından Vida ile atıfta bulundu.

  1. Kütahya Porselen “Ufo” Tartışmalarına Son Noktayı Koydu

Türkiye’nin çeşitli illerinde ufoların gezdiğine dair twitter gündemini sarsan fotoğraflar ve paylaşımlar #ufoattacktoturkey etiketiyle yayılırken, Kütahya Porselen olaya bambaşka bir açıdan yaklaştı. Tabağını ters çevirerek yayınladığı fotoğrafta uzaylı korkusunu “Telaş yapmayın, bizdik” mesajıyla bertaraf etmeyi başardı.

  1. Kadıköy Belediyesi de Star Wars Furyasına Katıldı

Her yıl çıkmadan aylar önce konuşulmaya başlanan Star Wars filmi, şüphesiz çoğu markanın pazarlama çalışmalarında yer alıyor. Yalnız o markalar dışında bir belediye var ki, gündemi yakalamasıyla alkışı hak ediyor.

Kadıköy Belediyesi, Instagram hesabından yayınladığı fotoğrafta zabıtalarına Darth Vader başlığı giydirerek “Zabıta ekiplerimizi güç’lendirdik” mesajını verdi ve binlerce retweet aldı.

  1. Hepsiburada Elektriği Kesilenlerin İmdadına Yetişti

100 binin üzerinde tweetin atıldığı elektrik kesintisini gerçek zamanlı iletişim fırsatına dönüştürmemek olur muydu? Uzun saatler giden elektrik binlerce insanın işlerini halledememesiyle kabusa dönüşmüştü ki tam bu sırada Hepsiburada jeneratör paylaşımı ile gülümsetti.

  1. D&R’dan anlamlı ‘’Kürk Mantolu Madonna’’ Paylaşımı

TV’de yayınlanan bir programda’yı okuduğunu dile getiren sunucunun kitapta geçen Madonna’yı şarkıcı Madonna sanması günlerce konuşulmuş, yapılan gaf sonrası sosyal medyada yer yerinden oynamıştı.

D&R ise, tartışmalar sürerken, başarılı bir o kadar da anlamlı bir çalışmaya imza atmıştı. Hala hafızalarımızda…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir