Yaratıcı içerikler etkili sonuçlar şeklinde ifade edebileceğimiz daha doğrusu özetleyebileceğimiz real time marketing (gerçek zamanlı pazarlama); hedef kitle nezdinde etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Son zamanlarda sıkça başarılı örneklerine rastladığımız gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) faaliyetleri birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ajansların yaratıcılığını konuşturduğu, markaların ürün ve hizmetlerini duyurduğu gerçek zamanlı içerikler, kısa sürede yayılarak hedef kitle nezdinde etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Real Time Marketing Nedir?

Gerçek zamanlı, eş zamanlı, gündem pazarlaması gibi isimlerle de karşımıza çıkan real time marketing, markaların ürün ve hizmetlerini duyurması, bunların konuşulması veya tercih edilmesi noktasında önemli bir rol oynamaktadır.

Gerçek zamanlı pazarlamanın düşük bütçeli, sonuç odaklı ve bilinirliği artırıcı olduğu kadar markanın dolaylı yoldan satışlarına da etki etmektedir. Bu yöntemin temelinde; gündemde yer eden veya konuşulan olayların, markanın ürün ve ya hizmetleri ile doğru ve kreatif bir kurguyla ilişkilendirilmesi yer alıyor.

Real Time Marketing’i ayrıca; gündemin marka gündemine uyarlanması ve hedef kitleyle gündem üzerinden doğrudan bir iletişim kurulması şeklinde de özetleyebiliriz. Öte yandan bu pazarlama yöntemini etkili ve anlık içerikler bütünü olarak da nitelendirebiliriz.

Gerçek zamanlı pazarlamada bir içerik; ne denli yaratıcı ve konuşulan olayla ne derece bağlantılıysa o derece yayılmaktadır. Kısacası ilgili içerik; dijitalleşmeye ve sosyal medyanın aktif kullanımına bağlı olarak viral bir çalışmaya dönüşmektedir. Bu da o içeriğin günlerce konuşulmasını, paylaşılmasını, üzerine yorumlar yapılmasını ve pazarlama sohbetlerine konu olmasını sağlamaktadır.

Yaratıcı İçerikler İçin Gerçek Zamanlı Pazarlama

Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda gerçek zamanlı birçok pazarlama çalışması yapılmıştır. Bu kampanyalar arasında “yapmış olmak”tan ziyade; kurgusunu iyi oluşturan, usta fikirler ve etkili mesajlar ile işin hakkını vererek yapanlar birkaç adım öne çıkıyor.

İşin özünde böyle günleri “herkes real time içerik oluşturuyor biz de oluşturalım”dan ziyade gündemdeki olayı zekice markasının ürün ve hizmetine bağlayıp az söz ile çok şey anlatanlar yani “gündemde böyle bir konu var, nasıl yapsak etkili olur” diyener kazanıyor.

Kısacası, önceden uzun uzadıya planlama yapmadan olayı anlık pazarlama fikrine dönüştürenler hafızalarda yer edecek çalışmalara imza atıyorlar.

Real Time Marketing Örnekleri

Son yıllarda beğendiğim gerçek zamanlı pazarlama içeriklerinden birkaç tanesini Branding Türkiye okurları için aşağıya bırakıyorum. O kadar güzel ve başarılı işler var ki hepsini tek seferde yayınlamak mümkün değil. Şimdiden keyifli okumalar. 😊

IKEA Türkiye (Dolu Yağışı Fırsata Çevrildi)

Türkiye’de yapılan dolu uyarısına karşı arabasını halı örterek korumaya çalışanlara yönelik IKEA Türkiye, yaratıcı, gerçek zamanlı bir o kadar da renkli bir çalışmaya imza attı. Dolu korkusunu fırsata çevirmek bu olmalı herhalde.

Yaratıcı İçerikler: IKEA Dolu Yağışı

IKEA U.K (Dünya Kupası’nda İsveç’i Yenen İngiltere’ye Şapka Çıkarttı)

IKEA, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde İsveç kuruluşlu marka devi, Dünya Kupası yarı finali ekseninde yaratıcı bir çalışmaya imza attı.

Dünya Kupası’nın sonuna yaklaşılırken IKEA, kendi ülkesi İsveç’i yenen İngiltere Milli Takımı’nı hem tebrik etmek hem de centilmenlik göstermek amacıyla HEMNES şapka ve kaban askısının yer aldığı ürün görseli üzerinde “Tebrikler İngiltere, size şapka çıkartıyoruz.” mesajıyla kutladı.

Bu kutlama ile İngiliz taraflarların sempatisini kazanan dev marka, ardından taraftarların galibiyet kutlamaları için IKEA restoranlarında sadece £1 ücret karşılığında balık ve patates cipsi yiyebileceklerini de duyurdu.

Yaratıcı İçerikler: IKEA Dünya Kupası

Real Time Marketing IKEA

Koçtaş (Vida Transferi)

Dünya Kupası boyunca birçok marka, maçların gidişatına göre gerçek zamanlı içerikler yayınlayarak adından söz ettirdi. Yalnız Koçtaş, çok güzel bir yerden gündemi yakaladı.

Dünya Kupası’nı yakından takip eden Koçtaş, Hırvatistan milli takımında oynayan Beşiktaşlı futbolcu Domagoj Vida’nın mücadelelerde gösterdiği başarıdan dolayı değerinin artmasıyla ilgili çıkan haberlere kendi ürün gamından “vida” ile atıfta bulundu.

Gerçek Zamanlı Pazarlama: Koçtaş

Kütahya Porselen (Ufo Gündemi)

Türkiye’nin çeşitli illerinde ufoların gezdiğine dair Twitter gündemini sarsan fotoğraflar ve paylaşımlar #ufoattacktoturkey etiketiyle yayılırken, Kütahya Porselen olaya bambaşka bir açıdan yaklaştı. Marka; tabağını ters çevirerek yayınladığı fotoğrafta uzaylı korkusunu “Telaş yapmayın, bizdik” mesajıyla bertaraf etmeyi başardı. Kısacası yaratıcı içerikler odağında Kütahya Porselen’in bu paylaşımını da örnek gösterebiliriz.

Kütahya Porselen Ufo

Kadıköy Belediyesi (Star Wars)

Daha vizyona girmeden aylar önce konuşulmaya başlanan Star Wars filmi, çoğu markanın pazarlama çalışmalarında da yer alıyor. Yalnız o markalara ek olarak bir belediye var ki, gündemi yakalamasıyla alkışı hak etti.

Kadıköy Belediyesi, Instagram hesabından yayınladığı fotoğrafta zabıtalarına Darth Vader başlığı giydirerek “Zabıta ekiplerimizi güç’lendirdik” mesajını verdi ve bu paylaşım binlerce retweet aldı.

Kadıköy Belediyesi Star Wars

Hepsiburada (Elektrik Kesintisi)

100 binin üzerinde tweetin atıldığı elektrik kesintisini gerçek zamanlı iletişim fırsatına dönüştürmemek olur muydu? Uzun saatler giden elektrik binlerce insanın işlerini halledememesiyle kabusa dönüşmüştü ki tam bu sırada Hepsiburada jeneratör paylaşımı ile herkesi gülümsetti.

Hepsiburada Elektrik Kesintisi

D&R (Kürk Mantolu Madonna)

TV’de yayınlanan bir sabah kuşağı programında, Kürk Mantolu Madonna‘yı okuduğunu dile getiren sunucunun kitapta geçen Madonna’yı şarkıcı Madonna sanması günlerce konuşulmuş, yapılan gaf sonrası sosyal medyada yer yerinden oynamıştı.

D&R ise, tartışmalar sürerken, başarılı bir o kadar da anlamlı bir çalışmaya imza atmıştı. O içerik hala hafızalarımızda…

D&R Kürk Mantolu Madonna Real Time Marketing


💡 Real Time Marketing Bahane

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.