Günümüzün popüler uygulaması Instagram’dan video adımı geldi. Buna göre Instagram, Google’ ın sahip olduğu Youtube’un video konusundaki üstünlüğüne karşılık olarak, IGTV (Instagram TV)’yi sundu.

İstatistiklere göre Instagram kısa süreli videoların, Youtube ise orta ve uzun  süreli videoların en çok tüketildiği sosyal ağdır. Ancak Instagram, yaptığı son hamleyle uzun video pazarında da yer almak istediğini gösterdi. Bunda kullanıcılardan aldığı geri bildirimin de etkisi oldu. Instagram‘ın yaptığı bu yenilik onu sosyal ağ alanındaki rekabette daha da güçlü kılacak gibi gözüküyor.

Instagram’dan Video Adımı

Instagram; stories yani hikayeler ile 15 saniye, video post  (içerik) paylaşımı olarak ise 1 dakika sınırına sahip. Kısacası kullanıcıların Instagram’da videolu içerik paylaşımı konusunda kısıtlı bir alanı var.

Instagram, bu durumu IGTV (Instagram TV) aracılığıyla aşmayı hedefliyor. Zira Instagram bu yeni uygulamayla kullanıcılarına 1 saat uzunluğunda video yükleme olanağı sunuyor.

Genellikle Instagram, Facebook, YouTube gibi platformlar, ”Power User” denilen kuvvetli kullanıcı, yani takipçi sayısı fazla olan kullanıcılara yeni özelliklerini önden açıp bu hesaplar üzerinden test uygulaması yapmaktadır. Aynı doğrultuda IGTV’de de şimdilik 10.000 takipçi ve altı hesaplar için 10 dakikaya kadarkurumsal hesap ve 10.000‘den fazla takipçisi olan hesaplar için 1 saate kadar tam ekran veya dikey olmak üzere video yükleme / paylaşma olanağı sunulmaktadır.

IGTV (Instagram TV) Nedir?

Kullanıcılarının daha iyi bir Instagram deneyimi için bir yenilik ve fırsat sağlayan IGTV, Instagram’a girildiğinde ekranın sağ üst bölümüne yeni eklenen IGTV butonuna tıklanmasıyla veya IGTV uygulaması indirilerek kullanılabilmektedir.

Uygulamaya girildiğinde takip ettiğiniz hesapların paylaştığı videoları görebilir veya ağınızda olmayan ama herkese açık olarak paylaşılmış olan yeni videolar keşfedebilirsiniz. Bunun yanı sıra uygulama, ”Sizin İçin”, ”Takip Edilenler” ve ”Popülerler” kategorilerini sunuyor. Diğer bir ifadeyle gelişmiş bir ara yüze sahiptir. Bu arada IGTV’de yayınlanan ve izlemiş olduğunuz videolara like ve yorum yapabilirsiniz. Ayrıca videoyu arkadaşlarınıza direkt mesaj yoluyla gönderme imkanına da sahipsiniz.

Yakında Sponsorlu Reklamlar Geliyor

Haziran ayı itibariyle 1 milyar kullanıcıya ulaşan Instagram,  IGTV (Instagram TV) ile sınırlarını aşarak 2 milyar kullanıcı hedefinde emin adımlarla ilerlemektedir. IGTV tanıtımında yapılan açıklamada sponsorlu reklamların başlangıçta IGTV’de yer almayacağı belirtilirken gelecekte sponsorlu reklamların IGTV’ye nasıl entegre edileceğiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

İlk andan itibaren kullanıcıların kişisel hesaplarında IGTV’yi aktif olarak kullanmaya başlaması sonucu yetkililer, ilerleyen günlerde zaman sınırlamasının kaldırılabileceğini duyurdu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.