Medium Nedir? Nasıl Kullanılır? Niye Önemlidir?

“Sosyal Ağlar” konulu yazı dizisinde bu defa Medium var. Medium için; “Linkedin kitlesinin blog odaklı içerik üretimi ve tüketimi amacıyla kullandığı bir sosyal ağdır” şeklinde bir özet yapsak yeridir.

Gerçekten de Medium, barındırdığı kitle ile diğer sosyal ağlardan tıpkı Linkedin gibi ayrışıyor. Medium’da nitelikli, deyim yerindeyse dişe dokunur içerikler bulmak mümkün. Ancak Medium’u bu tanımla sınırlandırmak doğru olmaz. O nedenle bu makaleyi “Medium Nedir?”, “Medium Nasıl Kullanılır?”, “Medium İstatistikleri” gibi alt başlıklarla zenginleştirdik. 

Medium’un Tarihçesi

2012

Blog odaklı bir platform olan Medium, Twitter’ın kurucularından olan Evan Williams ve Biz Stone tarafından 2012’de kullanıma sunulmuştur. Medium’a başlarda tüm kullanıcıların içerik yüklemesine izin verilmiyordu ve Medium’a kayıt olmak Twitter ile mümkündü.

Medium kurulduktan kısa süre sonra tüm kullanıcılara açılmış olsa da başlarda test hesapları bulunuyordu ve 4 farklı blog kategorisinin test edilebileceği hesaplar şunlardı: Been There. Loved That., Look What I Made, The Writer’s Room, The Obvious Collection.

2013

Medium, kaliteli / nitelikli içerik mottosunun hakkını vermek adına bir yeniliğe gitmiştir. Evan Williams tarafından kaleme alınan “Don’t write alone” (Tek başınıza yazmayın) başlıklı makalede kullanıcıların, yazdıkları içerikleri bir başkasına okutarak onay alması sürecinin başladığını duyurmuştur.

2014

2014’ün başlarına rastlayan bir tarihte Medium; Linkedin, Facebook gibi önemli yatırımlara imza atmış olan Greylock Ventures ve Google Ventures‘ten yatırım aldı. Melek yatırımcılarla birlikte girişim sermayelerinin bulunduğu 11 kişi ve kurumun 25 milyon dolar yatırım yaptığı Medium, A tur yatırımıyla hızlı bir büyüme kaydettiğini kanıtlamıştır.

Aynı yılın ortalarına doğru (Mart 2014) artık aylık 13 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Medium, iOS uygulamasının yayında olduğunu duyurarak, kitlesini arttırma yönünde yeni bir adım daha atmıştır.

2015

Medium 2015’te 57 milyon dolar tutarında Seri B yatırımı alarak büyümesini sürdürdü. Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Greylock Partners‘ın önderliğinde gerçekleşen yatırım turunda şirkete Bu yatırım turunda, Seri A’da yatırım yapan bazı yatırım şirketleri ve melek yatırımcılar da yer aldı.

2016

Medium Seri C yatırım turunda 50 milyon dolar yatırım aldı. Seri C olarak gerçekleşen yatırım turunun sonunda Ben Horowitz ve JLabs’in CEO’su Judy Estrin Medium’un yönetim kuruluna girerken, risk sermayesi şirketi Greylock Partners’tan David Sze ise yönetim kurulundaki görevinden ayrıldı.

2017

Medium’a abonelik modeli geldi ve aylık 5 dolar karşılığında Medium’a abone olunabileceği duyuruldu. Aboneler Medium’un misyonunu desteklemenin yanı sıra özel hikayeler, yeni özellikler ve çevrimdışı okuma gibi 3 yönden avantajlı olacak.

Medium aynı yıl Türkiye’deki yerel faaliyetlerini sonlandırdığını ve tüm faaliyetin San Francisco’daki merkez ofiste toplamasına karar verildiğinin duyurusunu yaparak Türkiye’deki sadık kitlesini şaşırtan bir karara imza atmıştır.

Medium Nedir?

Twitter’ın kurucularından olan Evan Williams ve Biz Stone, anlatacak çok şeyi olan bazı Twitter kullanıcılarının 140 karakter zorunluluğu isyanına kulak vererek blog odaklı bir mecra olarak Medium’u kurmuştur.

Evan Williams ve Biz Stone, blog yazmak isteyen herkesin içerik üretebileceği mikro blog platformu olan Medium’u, 2012 yılında kullanıcılarına duyurmuştur.

Klasik ve karmaşık blog sitelerindeki gibi blog yazmak isteyen kişilerin kendine özel bir blog sitesi / sayfası yok. Yani Medium’da kullanıcılar blog sitesini kurmak, hazırlamak ve yönetmekle uğraşmıyorlar. Diğer bir ifadeyle blog sitesi yönetmekle uğraşmak istemeyen ama bu tür paylaşımlar yapmak herkes, Medium.com altında içerik üretebiliyor.

Medium’da paylaşılan yazıların başında ortalama okuma süresi belirtiliyor. Ayrıca bir başka özellik olarak, kullanıcılar yazdıkları blogları paylaşmadan önce, bir arkadaşına okutabiliyor. Medium içeriklerinde temel anlamda bir editleme süreci yaşanıyor diyebiliriz. Bu arada yazı paylaşıma açıldıktan sonra içeriği okuyan kullanıcılar yazıdaki herhangi bir bölüme yorum bırakabilmektedir. Kısacası Medium’da nitelikli içerik üretimine teşvik için tüm detaylar düşünülmüş.

Medium’un kullanımı kolay olduğu gibi işleyişi de öyledir. Bu yönüyle yani işleyiş şekliyle aslında Twitter’dan çok farklı değil diyebiliriz. Takipleşme özelliğinin yanında Medium’da kişiler / kullanıcılar, beğendikleri yazıları “LoveIt” butonuna basarak beğenebiliyor. Yine bir tıkla kullanıcılar bir yazıyı kendi profillerinde paylaşabiliyorlar.

Tüm bunlar Medium’un kısa sürede Seri A, Seri B ve Seri C yatırımları alarak büyümesini sağlamıştır. Diğer bir ifadeyle Medium, farklı ve nitelikli içerik stratejisiyle hem kendine has kullanıcı kitlesini oluşturmuş hem de yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Medium Nasıl Kullanılır?

Medium.com’da bog içerikleri yazıp bu içerikleri paylaşmak için öncelikle bir Medium hesabınızın olması gerekmektedir. Bunun için ise Medium.com sitesine giderek “SignIn” butonuna tıklamalısınız.

Platform size 4 tane seçenek sunarak Google, Facebook, Twitter veya E-mail hesaplarınızdan bir tanesiyle kolayca kayıt olmanızı sağlamaktadır. Birkaç saniye içinde kayıt yaptıktan sonra profilinizdeki “New Story” kısmına basıp hemen ilk içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Çünkü Medium’da blogunuzu düzeltmekle ya da farklılaştırmakla uğraşmak zorunda değilsiniz. Sadece profil fotoğrafı yükleyerek ve kısa bir bio yazarak Medium blogunuzu oluşturmanız mümkün. Ayrıca web sitenizi ve Facebook – Twitter bağlantınızı yaparak profilinizde bunlara yer verebilirsiniz. Hepsi bu kadar! Artık yazmaya başlayabilirsiniz. Bu arada yayınladığınız yazılar “Stories” kısmında yayınlanır ve yine bu kısımdan eski yazılarınızı görüp, üzerinde istediğiniz bir değişikliği rahatlıkla yapabilirsiniz.

Medium’da, tıpkı diğer sosyal ağlarda olduğu gibi beğendiğiniz kişileri / kurumları takip edebilirsiniz ve aynı şekilde başka kullanıcılar da sizi takip edebilirler. Veya sadece bir kişiyi takip etmekle kalmayıp, herhangi bir etiketi ya da herhangi bir yayını da takip etme hakkınız var. Aynı zamanda beğendiğiniz içerikleri profilinizde paylaşmanız da mümkün. Kısacası Medium, etkileşim için tüm detayları düşünmüş ve bu anlamda kendi kültürünü oluşturmayı başarmıştır.

Medium Sözlüğü 

Kişi Hesabı: Medium.com’a mail adresinizle veya Facebook, Twitter, Google hesaplarınızdan herhangi biri ile kayıt yaptığınızda kişi hesabınız oluşmaktadır. Kişi hesabınızı oluşturur oluşturmaz içeriklerinizi yazıp yayınlayabilirsiniz. Bu sizin kişi hesabınızdır. Diğer bir ifadeyle “Kişi Hesabı”; Medium’daki dünyanızdır.

Etiketler: Bu kavrama zaten Instagram, Twitter gibi mecralar sayesinde aşinayız. Yine bu mecrada da blog yazan kişiler; ilgi alanlarına, yazılarının konusuna ve hitap etmek istedikleri kitleye göre içeriklere etiketleme yapması gerekiyor.  Yazının etkileşim alması ve bir kitleye ulaşması açısından etiketler önemlidir. Zira yazılarınızı paylaşırken doğru etiketler seçerek, yazılarınızın daha fazla okunmasını sağlarsınız. Bu sayede daha fazla etkileşim alabilir ve takipçilerinizi arttırarak popülerlik elde edebilirsiniz.

Yayınlar: Bu terimi açıklamak için Facebook’ta kurulan sayfa veya grupları örnek verebiliriz. Kişi hesabınız ile bir yayın oluşturabilirsiniz. Böylece kendi blogunuzu kolaylıkla yönetebilir ve kendi içeriklerinize ek olarak diğer kullanıcıların yayınlarına da yayın editörü olabilirsiniz. Tabi aynı şekilde diğer kullanıcılar da sizin yayınlarınıza katkı sağlayabilir. Kısacası; yayınınıza editörler ve yazarlar alarak onların, yazılarını bu yayında paylaşmalarına olanak sağlayabilirsiniz. Fakat yayına katılan yazarların yazıları paylaşılmadan önce katıldığı yayına gönderilir ve ancak editörlerden onay aldıktan sonra yayınlanır. Hiç takipçisi olmayan, keşfedilmeyen yazarların yazısı onaylanıp paylaşıldıktan sonra kendi takipçisi olmasa bile o yayını takip eden herkes tarafından gördüğü için etkileşim artar.

Medium İşbirliği: Medium’un 2017 yılında duyurduğu ve blog yazılarınızdan para kazanmanıza olanak sağlayacak olan “Medium Partnership” olarak adlandırılan bu uygulama Medium İşbirliği kavramıyla lanse edilmektedir. Bu uygulama sayesinde bloggerlığı bir nevi meslek haline getirmek isteyen kişiler yazılarını özelleştirebilir. Özelleştirmekten kastım şudur; Medium İşbirliği programına dahil olan kullanıcıların yazıları sadece her ay Medium’a, Medium’un belirlediği miktar kadar para ödeyen kullanıcılar tarafından okunabilmektedir. Bu şekilde, bir ücret karşılığında okunan özelleştirilmiş yazılar sayesinde Medium’dan para kazanabilmek mümkündür. Medium’un paylaştığı istatistiklere göre Medium ile işbirliği yapan yazarlar aylık ortalama 1500$ kazanabilmektedir.

Medium’un Türkçe İçerik Desteği Kararı ve Geri Çekilmesi

Medium, Ekim 2014 tarihinde Türkçe desteğinin olacağını duyurmuş ve İngilizceden Türkçeye içerik kazandırma amacıyla Türkçe kanalının yönetimi için, dil elçisi olarak Ahmet Özkale ile çalışmaya başlamıştı. Bu aksiyon sonucu Türkçe içerik ve Türk yazar sayısı artmış ve Medium Gönüllü Çeviri Ağı’na yaklaşık 20 kişi katılmıştı. Bu da Medium’daki Türkçe içeriğin artmasını sağlamıştı. Ancak bu kararın üstüne 2016 yılının sonlarında yapılan açıklama ile Medium’un Türkiye faaliyetlerini durdurulacağını açıklamıştır.

Medium’un Türkiye’deki faaliyetlerini durduracağını duyurması Türk kullanıcılar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Zira Türkçe yayını sadık bir kitleye ulaşmıştı. 2017’nin başlarında New York ofisini de kapatarak bütün faaliyetleri San Francisco’daki merkez ofisinde toplamaya karar veren Medium’un Türkçe dahil birçok dildeki resmi yayınlarını kapatması ise mecranın geleceği ile ilgili birçok soru işaretinin oluşmasına neden olmuştur.

2015: Açıklanan Verilere Göre Türkiye, Toplam Okuma Zamanında (TTR) İlk 10 Ülke Arasında

2015 yılında Türkçe içerik ve kullanıcı sayısı hakkında net bir açıklamada bulunmayan Medium, Türkiye’de yavaş ama istikrarlı büyümenin olduğunu belirtmişti. Ayrıca Esterkyn, Medium’un en çok önem verdiği metriğin TTR, yani “Toplam Okuma Zamanı” olduğunu söylemişti.

TTR açısından ülkeler arasında bir sıralama yapıldığında ise Türkiye’nin ilk 10 ülke arasında yer aldığını da belirtmişlerdi.

Medium İstatistikleri

 • Medium 60 milyondan fazla kullanıcıya sahip
 • Medium’un ziyaretçi sayısı 2015-2016 arasında %140 artış gösterdi.
 • Medium’da 2016 yılında 7.5 milyon içerik yayınlandı.
 • 2016’da Medium’da ortalama haftalık 140 bin hikaye yazıldı.
 • Medium kullanıcıları içerikleri okumak için ayda ortalama 4.5 milyon saat harcıyor.
 • Medium’da 85 kişi çalışıyor.
 • Medium’un tahmini piyasa değeri 600 milyon dolar.
 • 2016’da Medium’daki en popüler etiket: Politics.
 • 2016 yılında Medium’un en popüler postu: History tells us what may happen next with Brexit & Trump.

Sosyal Ağlar yazı dizisinde bu defa tıpkı Linkedin gibi profesyonel ve özel bir kitleye sahip olan Medium’u inceledik. Kapsamlı bir incelemeyle Medium’a dair tüm detaylara yer vermeye çalıştık.

Medium’un ardından “Sosyal Ağlar” yazı dizisine devam edeceğimizi belirterek Branding Türkiye bildirimlerinizi açmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Branding Türkiye Medium hesabını buradan takip edebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

4 Yorum Yap

 1. Avatar
  • Gürol Kudu -

  • 6 Aralık 2018 at 21:41 pm

  Mükemmel içeriğiniz için teşekkür ederim.

 2. Avatar
  • Hayat Konyar -

  • 6 Aralık 2018 at 21:46 pm

  Günümüzde bu tür özgün yazı bulmak neredeyse imkansız.

 3. Avatar
  • Tuncay -

  • 23 Şubat 2019 at 12:52 pm

  faydalı ve bir o kadarda başarılı bir makale olmuş,tebrikler

 4. Avatar
  • Ali Yatarkalkmaz -

  • 26 Ağustos 2019 at 10:37 am

  Elinize sağlık 🙂

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir