Instagram Hikayelerde Reklam Vermenin Önemi

Günlük 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan popüler sosyal medya uygulaması Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan sonra yaptığı güncellemelerle getirdiği “hikayeler” özelliğiyle, gerek markalar ve gerekse kullanıcılar için daha  cezbedici bir mecra haline geldi. Kısacası kim ne derse desin “hikayeler” Instagram’a bambaşka bir hava ve canlılık kattı.

Sahip olduğu “Hikaye” özelliğiyle Snapchat‘ı birebir taklit eden ve bu konuda çokça eleştiri alan Instagram, şüphe yok ki kullanıcılarına farklı bir paylaşım deneyimi sunmuş ve böylelikle popülerliğini kat be kat artırmıştır. Kısacası “hikayeler” özelliği Instagram’a bir şey kaybettirmemiş aksine çok artı kazandırmıştır.

Hikayelerin popülerliği arttıkça bu gidişat reklamverenlerin de gözünden tabi ki kaç(a)mazdı.

Sıradan sosyal medya kullanıcıları gibi hatta onlardan daha aktif bir biçimde markalar da Instagram hikayelerini bir kullanmaya başladı. Tek fark markaların Instagram hikayelerini reklam amaçlı kullanmasıdır. Öncelikle markaların Story’de paylaşmak için sponsorlu olmayan ama ilgi çekici olan içerikler üretmesi Instagram’ın, “hikayeler” hamlesiyle ne kadar doğru bir adım attığını göstermiştir.

Bu arada Facebook, yakın bir zaman önce Instagram’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve büyük markaların yarısının ayda en az bir hikâye paylaşımı yaptığını açıkladı.

Her güzel şeyin bir zorluğu olduğunu göz önüne alırsak, elbette ki Instagram hikâyelerinin de zor bir tarafı var. Doğru bir stratejiyle hazırlandığı takdirde büyük etki meydana getiren bu paylaşımlar, alışılan sosyal medya paylaşımlarından daha farklı bir misyon taşıyor. Zira Instagram hikayeleri kalıcı değil. 24 saat geçerliliği olan bir içerikle kullanıcıları yakalamak ise bir hayli zor. Kısacası Instagram hikayelerinde paylaşılan içerikler için özel bir mesai gerekiyor.

Facebook, hangi kullanıcıların Instagram hikayesi konusunda en iyi geri dönüşü alabileceğine dair ipuçları veren bir araştırma raporu yayınladı. Pazarlamacıların yeni formatı anlamasına ve bu noktada ustalaşmasına yardım etmek için hazırlandığı açıklanan çalışmada Facebook; Brezilya, Birleşik Krallık, ABD ve Endonezya’daki kullanıcıların Instagram hikayesi içeriklerinde aldığı sonuçlara dair verileri paylaştı.

Araştırma ayrıca ABD’de hangi kreatif unsurların ticari amaçlı hikayelerde sonuç verdiği hakkında önemli bir veri çözümlemesini de ortaya koydu.

Geriye bu verilerin doğru okunması ve bu veriler doğrultusunda strateji hazırlamak kalıyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir