Dünya üzerinde 700 milyon kullanıcısı olan Instagram, en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olan Instagram’ın son yeniliği e-ticaret sektörünü hareketlendireceğe benziyor. E-Ticarette yeni bir sayfa olarak yorumlanan Instagram’da alışveriş ve ürün etiketleme özelliği ile ilgili detaylar makalemizde.

Instagram’dan e-ticaretin dinamiklerini değiştirecek bir hamle geldi. Instagram, 2016’nın Kasım ayında,  uygulamadan çıkmadan ürün satın almanın gerçekleştirilmesi kapsamında Alışveriş Yapma Özelliği”ni test etmeye başlamıştı.

Instagram’da Alışveriş Özelliği

1 yıllık denemenin ardından “Instagram’da alışveriş yapma özelliği”nin kullanıcı sayısının arttırmak amacıyla bu özellik Bigcommerce” kullanıcılarının deneyimine sunuldu. Şimdilik için yalnızca Amerika’daki ve onaylı hesapların kullanabildiği bu özellik çok yakında tüm dünyada aktif edilecek.

Hali hazırda birçok butik ve marka tarafından e-ticaret yani satış yapma amaçlı kullanılan Instagram, e-ticarete uygun hale getirilerek hem kullanıcı memnuniyetini sağlanmış olacak hem de bu özellikten maksimum düzeyde yararlanmak isteyen firmaların reklam vermesi sağlanacak.

Instagram’da Ürün Etiketleme

Instagram‘da alışveriş ve ürün satışı yapmayı amaçlayan firmalara uygun hale getirilen Instagram, bir yandan da ürün etiketleme özelliğini denemeye başladı.

Bilhassa butik hesaplar tarafından çokça kullanılacağı düşünülen ürün etiketleme odağındaki bu özellik sayesinde kullanıcılar, gönderiye eklenen etiketlerle doğrudan satışın  yapıldığı sayfaya yönlendirilecek.

Örneğin; A markası tarafından Instagram’da paylaşılan ve satışa sunulan bir kazağı beğendiniz. Kazağın etiketine tıkladığınızda Instagram sizi doğrudan satın alacağınız ürünün yani o kazağın alışveriş/ödeme sayfasına yönlendirecek. Böylece birkaç adımla alışveriş gerçekleşmiş olacak.

Ürün etiketleme sayesinde kullanıcılar, takip ettikleri markaların Instagram’daki mağazasını ziyaret etme fırsatına sahip olacaklar. Bu arada özelliğin en güzel tarafı satın alma süreci boyunca kullanıcı Instagram’dan çıkmak zorunda kalmayacak. Sadece ödeme aşamasında ilgili sayfaya yönlendirilecek. Kullanıcı, ödemesini yaptıktan sonraysa yeniden kendini Instagram’da bulacak.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise özelliğin kullanılabilmesi için bir e-ticaret sitesine sahip olunması gerektiğidir. Çünkü nihai aşamada tüketici beğendiği ürünü satın almak için Instagram üzerinden ilgili e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısına geçmek durumunda kalacak.

Ürün Etiketleme Özelliği

Ürün Etiketleme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Instagram’da alışveriş yapma özelliğinin kullanıldığı e-ticaret markalarının paylaştığı görsellerin sağ üst köşesinde küçük, beyaz bir Alışveriş Sepeti” ikonu yer almaktadır.
  • Fotoğrafa tıklandığında sol alt köşede Ürünleri Görmek İçin Dokunun” yazısı görülmektedir.
  • Ürünleri Görmek İçin Dokunun” yazısına tıklayarak satın alınmak istenen ürünle ilgili fotoğraf, açıklama, ürün özellikleri, ürün fiyatı vs. görülebilecek.
  • Ürünle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve alışverişe devam etmek için “>” ikonuna tıklanır.
  • Son olarak Şimdi Alışveriş Yap” butonuna tıklanarak satın alma gerçekleştirilir.

Bu arada Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Instagram’da takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


💡 Instagram İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.