TR Ağ Bilgi Sistemi (TRABİS) tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin yeni alan adı (.tr) yakında tamamen kullanıma açılacak.

Türkiye yeni bir alan adı sistemine geçiş yapıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan geçtiğimiz günlerde X (Twitter) hesabından yaptığı açıklamayla .tr alan adını duyurdu. Normal şartlarda “com.tr”, gov.tr , “net.tr” gibi uzantılarla birlikte kullanılan .tr alan adı artık tek başına tahsis edilebilecek. Konuyla ilgili TR Ağ Bilgi Sistemi TRABİS, resmi web sitesinden bir açıklama yayınladı.

Türkiye’nin Yeni Alan Adı (.tr)

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan yeni internet yönetmeliğine göre alan adlarında “.tr” dönemi başlayacak. TRABİS’in resmi web sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle;

“Ülkemizde hâlihazırda tahsisi gerçekleştirilen gov.tr, com.tr, org.tr vb. yapısındaki alan adlarına ek olarak, “.tr” (örn. trabis.tr) yapısındaki alan adlarının da tahsisi yakın zamanda mümkün hale gelecektir. İnternet Alan Adları Yönetmeliği ve İnternet Alan Adları Tebliği’ne dayanarak hazırlanan “a.tr” Yapısındaki Alan Adlarının Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar metninin 25.08.2023 tarihinde yayımlanması ile birlikte tahsis sürecine ilişkin çerçeve belirlenmiştir.

Buna göre 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlayacak süreçte, var olan alan adlarının sahiplerine “.tr” uzantılı alan adlarını alabilmeleri için öncelik verilecektir (Örneğin trabis.gov.tr sahibine trabis.tr için öncelik tanınacaktır). Öncelik süreci tamamlandıktan sonra “ilk gelen ilk alır” kuralı ile halihazırda tahsis edilen diğer belgesiz uzantılar gibi “.tr” uzantılı alan adları da tahsis edilebilecektir.”

Evet, görüldüğü üzere TR Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yeni alan adı tahsisi 14 Eylül’de başlayacak. Ancak ilk anda herkes bu alan adını kullanamayacak. Çünkü yeni adreslerin tahsisi için önceliklendirme mevcut. Bu kriterere göre, birinci sırada; “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr” ve “k12.tr” uzantılarına sahip olan alan adları yer alıyor. Önceliklendirmede ikinci sırada; “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşları, kamuya yararlı dernekler ve vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşları yer alıyor. Üçüncü sırada ise “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarına (domain) verilecek.

Türkiye’nin küresel rekabetteki önemli bir aksiyonu olarak yorumlanan .tr alan adı (domain) tahsisi süreci aynı zamanda dijital dönüşüm farkındalığı için de önem taşıyor.


Dijital Markalaşma Olmadan Olmaz!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.