Sosyal ağ pazarının önemli oyuncularından TikTok’ta 10 dakikalık video dönemi başlıyor. Peki TikTok’un bu hamlesinin amacı ne?

TikTok bir süredir kısıtlı da olsa bazı hesaplarda 5 dakikalık ve 10 dakikalık video süresini test ediyordu. Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan bilgiye göre TikTok’ta 10 dakikalık video dönemi resmen başlıyor. Peki TikTok bu aksiyonuyla aslında neyi hedefliyor?

TikTok’ta 10 Dakikalık Video

Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, dünyanın birçok ülkesinde eleştiriliyor olsa da bir yandan kullanıcı sayısını artırıyor bir yandan da yaptığı stratejik hamlelerle dikkat çekmeyi ve büyümeyi sürdürüyor. Ancak TikTok’un son yaptığı aksiyon, diğerlerinden biraz farklı. Öyle ki, bu hamle, mecrayı bambaşka bir konuma taşıyabilir. Zira TikTok’ta 10 dakikalık video dönemi başlıyor.

Hedef YouTube Pazarı Mı?

Peki bu hamlesiyle TikTok neyi amaçlıyor olabilir? Çünkü aslında TikTok’un kuruluş misyonu maksimum 1 dakika süren “kısa video” yayınlamaktı. Şimdiyse 10 dakikalık videolardan bahsediliyor. Kısacası TikTok, stratejisinde bazı değişiklikler planlamışa benziyor.

Bu konuya dair ilk akla gelen ise TikTok’un YouTube gibi bir platforma dönüşmeyi hedeflediği… Bu arada hatırlanacağı üzere YouTube yakın zaman evvel “Shorts” adlı özelliği aktif ederek “kısa video” pazarına giriş yapmıştı. Şimdiyse 10 dakikalık video seçeneğiyle TikTok, YouTube’un pazarına giriyor. Aslında TikTok bu şekilde kuruluş misyonundan dikkat çekici ve radikal bir şekilde sapmış olacak. Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere, TikTok başlarda maksimum 1 dakika süren “kısa video”ların yayınlandığı bir mecraydı. Daha sonra bu süre 3 dakikaya yükseltildi. Hatta konuyu TikTok’ta 3 Dakikalık Video Dönemi Başlıyor başlıklı makalede Branding Türkiye’de değerlendirmiştik. Detaylı okuma yaparak sürece dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evet, TikTok bir anlamda YouTube’un pazarını hedefliyor gibi görünüyor. Öte yandan TikTok bu şekilde platforma dair oluşan önyargıyı ve kötü algıyı kırmayı amaçlıyor da olabilir. Bunu zamanla göreceğiz.

Özetlemek gerekirse; Son zamanlarda bazı içerik üreticilerinde aktif edilerek test edilen 5 dakikalık video seçeneği şimdi yerini 10 dakikalık videolara bıraktı. Böylece TikTok’ta 10 dakikalık video dönemi başlamış oldu!

Konuya ilişkin TikTok’un şirket sözcüsü ise şöyle bir açıklamada bulundu;

“Topluluğumuza değer katmanın ve TikTok deneyimini zenginleştirmenin her zaman yeni yollarını arıyoruz. Geçen yıl, topluluğumuza TikTok’ta eğlenmek ve oluşturmak için daha fazla zaman vererek daha uzun videolar çekme imkânı sunduk. Bugün ise dünyanın dört bir yanındaki içerik üreticilerimize daha da yaratıcı olanaklar sunacağını umduğumuz 10 dakikaya kadar olan videoları yükleme özelliğini kullanıma sunmaya başlamaktan heyecan duyuyoruz.”

Branding Türkiye TikTok’ta 

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye TikTok’ta. İçerikleri toplamda 900 binden fazla izlenme alan ve şimdilik 8000+ kişi olan TikTok topluluğumuza katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak

  • WebTekno
  • TikTok
  • Branding Türkiye Arşiv

TikTok Çalma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.