Cumhurbaşkanlığı’ndan Momo Uyarısı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamuoyunu Momo konusunda uyardı. “Dijital İstismar Girişimi Bilgilendirme Ve Önlemler” başlığıyla yayınlanan listeyle sosyal medya odağında yayılan Momo hakkında bilgilendirme yapıldı. 

Son zamanlarda Momo adı verilen ve korkunç görüntüsüyle çocuklar kadar yetişkinleri de endişelendiren karakterle ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bir uyarıda bulundu.

Siber Zorbalık: Momo

Paylaşılan listede yer alan ifadeler şöyle: “Sosyal medya üzerinde “Momo Oyunu” ile alakalı çıkan bazı bilgiler olağan dışı bir yayılım göstermiştir. İnsanların ve özellikle çocukların korku duygularından faydalanarak toplumu manipüle etmeye çalışan ve bu haberler ile yayılan siber zorbalıklara karşı aşağıdaki başlıklara dikkat ediniz.” 

Bu uyarı metniyle birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar için ayrı başlıklar açılarak detaylı bilgilendirme yapılıyor.

Momo İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Filtreleri Etkinleştirin 

Çocuklarınızın sosyal medyadaki faaliyetlerini kontrol edin. Özellikle video içerikli sitelerde bulunan hassas içerik filtrelerini aktif edin. Çocuklarınıza teslim ettiğiniz cihazların tümünde bu filtrelerin açık olmasına dikkat edin.

Mesajlara Dikkat

Tanımadığınız kişilerden ve özellikle; Japonya (+81), Kolombiya (+52) ve Meksika (+57) ülkelerinden gelen mesaj isteklerini kabul etmeyin. Çocuklarınızı bu mesajlar hakkında bilgilendirin ve kontrol edin.

Sosyal Medyaya Dikkat 

Çocuklarınızın sosyal medyadaki faaliyetlerini kontrol edin. Sık kullanılan sosyal medya platformlarında tanımadıkları kişiler ve anonim hesaplar ile iletişimde olmasını engelleyin.

Ebeveyn Koruması Kullanın

Çocuklarınızın kullandığı internet erişimi olan tüm cihazlarda ebeveyn koruması kullanın ve gezinme geçmişini saklayarak periyodik olarak kontrol edin.

Çocuklarınızı Yalnız Bırakmayın

Çocuklarınız internette yaptığı aramalar sonucunda birçok zararlı içerik ile karşılaşabilirler. Daima kontrollü bir internet gezintisi hedefleyin.

Güvenilir Kaynaklar Kullanın

Daima lisanslı ve güvenilir kaynaklardan internet erişimi sağlayın. Sosyal medyada karşılaştığınız reklam bağlantılarına tıklarken dikkat edin.

Oyun Davetlerini Görmezden Gelin

Sosyal medya üzerinden gelen oyun davetlerini geri çevirin. Çocuklarınızın internet ortamında oynadığı oyunlardaki arkadaşlık edinimlerini kontrol edin.

Paylaşım Yapmayın

Özellikle bu şekilde ortaya çıkan siber zorbalıklarda insan faktörü çok önemlidir. Asılsız haberler ile insanları suistimal etmeyin. Kaynağını bilmediğiniz haberleri paylaşarak meşrulaşmasına destek olmayın.

Dipnot: Konunun hassasiyet içermesi nedeniyle Branding Türkiye olarak bu içerikte adı geçen Momo karakterine dair herhangi bir görsel kullanmamayı tercih ettik.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir