Bilişim teknolojisinin ilerlemesiyle sosyal medya güç ve insanlar arasındaki denklemi anlamamız ve bu sanal dünyada  bir an önce yerimizi sağlamlaştırmamız gerekiyor. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük yaşantımız da aynı oranda değişti diyebiliriz. Hatta sosyal medyayla birlikte bugün; ülkeler ve toplumlar arasında sınırlar da giderek ortadan kalkıyor. Artık eğitimden alışverişe, tatil planından sağlık konusundaki detaylara  kadar her şey sosyal medyada var. Kısacası aradığımız her şeye, sosyal medya sayesinde kısa sürede ulaşmaktayız.

Bu nedenledir ki bilişim çağının odağındaki sosyal medyanın gücünü bir an önce anlamamız ve bu sanal alemde yerimizi almamızın gerekiyor.

Kişisel Farkındalık

Doğru, net ve zamanında iletilen  bilginin insanlara yardımcı olacağı bilincine sahip olarak, öncelikle doğru sosyal medya kullanımı ile ilgili bir eğitim (sosyal medya eğitimi) almalı ve öğrendiklerimizi başkalarıyla paylaşmalıyız.

Ayrıca lise/üniversite çağında olan bir öğrencinin bir e-posta adresine sahip olması, bir blog açması ve bir de Linkedin hesabı oluşturması gerektiği kanısındayım.

Kurumsal Farkındalıl

İşletmeler açısından bakıldığında; bir marka, hedef kitlesine daha kısa sürede bilgi aktarması ve ürünlerinin/hizmetlerinin tanıtımını yapması için sosyal medyada olmalıdır. Zira bir işletme sosyal medya aracılığıyla; ürün ve hizmetler hakkında müşterilere bilgi verebilir ve tüketicilerin sorularını yanıtlanabilir. Ayrıca lokasyon tabanlı bir satış stratejisi oluşturabilir veya markanın ürün ve hizmetlerine uzaktan erişmek isteyen potansiyel bir müşteriye karşılık verebilir.

Günümüzün araştırmacı müşterileri için; referans, “doğruluk” taşıdığı için önerilen bir işletme / ürün / hizmet her zaman ön plandadır. Bu yüzden bir müşterinin sosyal medya kanallarında markanızı anlatması sizleri rakiplerin önüne geçirecektir. Çünkü bu bir referanstır. Ve “doğruluk” taşır.

Bu arada sosyal medyadaki paylaşımların süresi, sıklığı ve hızı da müşterilerinize ulaşmanız anlamında ele alınması gereken bir diğer konudur. Ayrıca reklamlarda kullanılan dilin akıcılığı ve görsellerdeki renk uyumu, markanın; potansiyel müşterilerin zihninde yer edinmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medya, Güç Ve İnsanlar

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; sosyal medya sayesinde görmüş olduğumuz bir resim veya izlediğimiz bir video, tatil planımızı etkiliyor. Zira internet sayesinde çok kısa bir sürede araştırma yapıp hiç vakit kaybetmeden otel ve uçak rezervasyonumuzu yapabilmekteyiz.

Özetlemek gerekirse sosyal medyanın pozitif etki gücünden faydalanabilmek adına etkili ve bilinçli birer sosyal medya kullanıcısı olmalı ve yenilenen uygulamaları, sosyal ağları sürekli takip etmeliyiz.

Herkese bol paylaşımlı, beğenmeli, araştırmalı, bol networklü sosyal medya kullanımı ve sağlıklı, mutlu bir hayat dilerim. 🙂


💡 İş Dünyasında Liderlerin Yüzde Kaçı Kadın?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.