Sosyal Medya, Güç Ve İnsanlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük yaşantımızda bu doğrultu da değişmektedir. Artık ülkeler ve insanlar arasında sınırların ortadan kalktığı, eğitimden alışverişe, tatil planımıza hatta sağlık konusunda edineceğimiz bilgilere sosyal medya ile kısa sürede ulaşmaktayız. Bu nedenledir ki bilişim çağının bu kadar ilerlemesiyle bizlerde sosyal medyanın gücünü anlamamız ve bizlerinde bu sanal alemde yerimizi almamızın doğru olacağını düşünüyorum.

Doğru, net ve zamanında iletilen bir bilginin kişilere yardımcı olacağı bilinci ile doğru sosyal medya kullanımı ile ilgili eğitimler almalı ve bunları bir diğer kişiler ile paylaşmalıyız. Eğitim çağında olan bir öğrencinin bir e-posta adresine sahip olması, bir blog oluşturması, sosyal medya hesaplarından eğitim sayfalarını takip etmesi, Linkedin hesabından profesyonel iş ağları ile takipleşerek kariyer alanlarını geliştirmeleri için bir fırsat oluşturacağı kanısındayım.

İşletmeler açısından ele alınan bu konunun ulaşmak istediği hedef kitlesine daha kısa sürede bilgiler aktarması ve ürünlerinin tanıtımını yapılması anlamına gelmektedir. Ürün ve hizmetler hakkında müşterilere bilgiler verebilir, müşterilerin sorularını yanıtlanabilir, lokasyon tabanlı bir satış oluşturabilir ve markanın gücüne uzaktan erişmek isteyen potansiyel bir müşteriye aktarılabilmektedir.

Günümüz araştırmacı müşteriler için referans gruplarına güven her zaman ön plandadır. Sosyal medya sayfalarında satış öncesi ve sonrası personel ve ürünlerden memnun olan bir müşteri sosyal medya kanallarında başarınızı anlatması sizleri diğer markaların önüne geçirecektir. Sosyal medyada paylaşımların süresi ve hızı da müşterilerinizi bulabilmeniz anlamında ele alınması gereken bir diğer konudur. Ticari reklamlarda kullanılan dilin akıcılığı ve görsellerdeki renk uyumu potansiyel müşterilerin akılda kalmasını sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; sosyal medya sayesinde görmüş olduğumuz bir resim veya izlediğimiz bir video tatil planımızı etkilerken, internet sayesinde çok kısa bir sürede araştırma yapıp belli bir süre sonra otel ve uçak rezervasyonumuzu oluşturmaktayız. Tatil sırasında geçirmiş olduğumuz mutluluk veya mutsuzluğu birçok kişiye hashtag yöntemiyle ulaştırabiliyoruz. İnternet ve sosyal medya tatil planını oluşturmanın ötesinde hava durumundan, yerel firmaların sattıkları ürünlere, festival , konser ve organizasyonlara kadar birçok konuda bilgiler edinmektedirler.

Sağlık konusunda yayınlanan kamu spotlarının sosyal medya üzerinden interaktif olarak desteklenmesi, sağlık konusunda kişilerin gelişmesini destekleyecektir. Sağlıklı beslenme ile ilgili sayfaların takip edilmesi veya alanında uzman olan bir doktora kısa bir sürede ulaşılması istek veya önerilerin iletilmesi sağlık konusunda sosyal medyanın gücünü etkilemesi konusunda ön plana çıkmaktadır.

Dikkat çeken istatistik…

Apple’ın uygulama mağazasında 2010 yılında 2,993 tane sağlık alanıyla ilgili uygulama bulmak mümkünken 2018 yılının Mart ayı dahil  bu rakam 18,200’e yükselerek yeni çağda neler olacağının etkilerini bizlere göstermektedir. Sosyal medyanın eğitim, işletmeler, tatil planı ve sağlık konusunda kişilerin hayatlarına yön verdiği bütün yapılan araştırmalar da ortaya konulmuştur. Bunun için sosyal medyanın pozitif etki gücünden faydalanabilmek adına etkili sosyal medya kullanıcıları olmalı ve yenilenen uygulamaları sürekli takip etmeliyiz.

Herkese bol paylaşımlı, beğenmeli, araştırmalı, bol networklü sağlıklı ve mutlu bir hayat dilerim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir