Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2022)

Kasım ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2022)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2022)

Bu haftanın (8 – 14 Kasım 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
  • Branding Türkiye Öneriyor: The Playlist (Oynatma Listesi)
  • Binance, FTX’i Satın Alacak Mı?
  • İTO’da Şekib Avgadiç İle Yola Devam
  • Mavi Tik’in Türkiye Fiyatı
  • FTX İflas Mı Etti?
  • Türkiye Geneli Deprem Tatbikatı
  • E-Ticaret Verileri Yayınlandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile başlıyoruz. Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un bu hafta önerdiği kitaplardan oluşan Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan kitaplar şöyle; 

Branding Türkiye Öneriyor: The Playlist (Oynatma Listesi)

Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un bu hafta önerdiği dizi The Playlist (Oynatma Listesi) oldu. Spotify’ın kuruluş hikayesinin anlatıldığı dizi Netflix yapımı olma özelliği taşıyor. Diziye dair detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Binance, FTX’i Satın Alacak Mı?

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para borsası FTX’i satın alıyor. Binance Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao, FTX’in likidite sıkışıklığı yaşadığını ve kendilerinden yardım istediğini belirterek FTX’i satın almayı planladıklarını açıkladı.

İTO’da Şekib Avgadiç İle Yola Devam

İstanbullu şirketler, Türkiye’nin en büyük odası olan İstanbul Ticaret Odası – İTO’da kendilerini 4 yıl boyunca temsil edecek meslek komitesi ve meclis üyelerini seçmek için bugün saat 08.00’den itibaren Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) sandık başına gitti. Mevcut Başkan Şekib Avdagiç, 273 kişilik meclise 195 üye gönderdi. Diğer iki aday da İTO Meclisi’ne 78 üye gönderdi.

Mavi Tik’in Türkiye Fiyatı

Twitter’da ücretli Mavi Tik, tüm iOS kullanıcıları için açıldı. Buna göre fiyatı 8 Dolar olan Twitter Blue üyeliğini aktifleştiren kullanıcıların hesabı otomatik olarak onaylanarak profile mavi tik eklendi. Twitter Blue hizmetinin Türkiye fiyatı ise 109 TL oldu.

FTX İflas Mı Etti?

Geçtiğimiz günlerde likidite sıkıntısı yaşadığını duyuran kripto para platformu FTX, ABD’de iflas başvurusu yaptı. FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried ise istifa ettiğini duyurdu. İflas açıklamasının ardından Bitcoin’de yüzde 5’in üzerine sert düşüş meydana geldi.

Türkiye Geneli Deprem Tatbikatı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye geneli ve KKTC’de, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57’de “Çök Kapan Tutun” tatbikatı yapıldı. Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57’de tüm vatandaşların cep telefonlarına Türkçe ve İngilizce “Hayati Uyarı Bildirimi” gönderildi. Ayrıca televizyon ve radyo kanallarından tatbikatla ilgili mesaj yayınlandı.

E-Ticaret Verileri Yayınlandı

Ticaret Bakanlığı, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verileriyle bu yılın 6 aylık dönemine ilişkin elektronik ticaret istatistikleri raporunu hazırladı. Buna göre; Türkiye’nin e-ticaret hacmi bu yılın Ocak – Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116 artışla 348 milyar liraya ulaştı. Bu yılın ilk yarısında siparişler yüzde 38 artışla 1 milyar 654 milyondan 2 milyar 294 milyon adede yükseldi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2022) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Kasım 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.