Instagram Bu Defa Twitter’ı Taklit Etti: Instagram’da Retweet Dönemi

Aylık 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram sahip olduğu bu devasa kitleye daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak adına bir takım güncellemelere gidiyor. Son birkaç yıldır Snapchat’in özelliklerini kendisine uyarlayan Instagram bu defa Twitter’a ait bir özelliği uyarlayacağını duyurdu.

Facebook’un rekabet anlayışı, genel ilerleme ve büyüme stratejisi alışılmışın dışında. Facebook tarafından 2012 yılında 1 milyar dolara satın alınan Instagram da doğal olarak Facebook’un yönetim ve rekabet stratejilerini aynen uyguluyor. Geçtiğimiz yıllarda Snapchat’in hikaye özelliğini taklit eden Instagram bu defa Twitter ile hayatımıza giren kavramlardan biri olan Retweet’i uyarlayacağını duyurdu. Evet Retweet benzeri bir özellik artık Instagram’da da kullanılabilecek.

Evet, her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran ve şaşırtıcı güncellemeleriyle hayatımızın ve gündemin bir parçası haline gelmeyi başaran Instagram, Twitter’dan aşina olduğumuz “Retweet” özelliğini instagram hikayelerde kullanılabilir hale getirecek.

Yeni özellik şimdilik sadece Instagram’ın Snapchat’ten esinlendiği ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen hikayeler özelliğinde (Instagram Stories) kullanılacak. Instagram söz konusu özelliğin genel kullanıma açılmadığını şimdilik sadece test aşamasında olduğunu söyledi. Uygulama bu özelliği ile başka bir kullanıcının hikayesini alıntılayıp kendi hikayenizde paylaşmayı mümkün kılacak. Böylece, bir kişi hikayeler üzerinden başka bir kişinin hikayesini paylaşıp bunun hakkında yorum yapabilecek. “Etkileşim” kavramına yeni bir yorum getiren Instagram bundan sonraki süreçte nasıl bir aksiyon alacak gerçekten merak ediyorum.

Instagram olası güvenlik sorunlarının önüne geçebilmek için kullanıcıları alıntılanan hikayeye yönlendirecek. Böylelikle Retweet edilen hikayenin kime ait olduğu da görüntülenebilecek. Bu durum içeriğin asıl sahibinin kim olduğunu göstermesi açısından önemli.

Instagram’ın Retweet özelliği henüz belli lokasyonlardaki Instagram kullanıcıları tarafından test sürecinde. Bu deneme sürecinin sonrasında  Instagram usulü Retweet özelliğinin yeni güncellemeyle tüm kullanıcılara sunulması planlanıyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir