Son aylarda sık sık kullanıcı deneyimi odağında önemli yeniliklere imza atan Instagram’da bu kez alev atanları üzecek bir yenilik geldi. İşte Instagram’da hikayelere getirilen beğeni özelliği hakkında detaylar!

Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan sonra sadece sosyal ağ olmakla kalmadı. Özellikle butik işletmelerin satış yapmaya başlamasıyla bir e-ticaret platformuna dönüşen Instagram, aynı zamanda META’nın (Instagram’ın çatı şirketi) diğer sosyal ağlarla rekabet edebilmesini sağlayan bir platforma dönüştü. Bu kapsamda birçok yeniliğe imza atan Instagram’da bu kez hikayelere beğeni özelliği geldi.

Instagram’da Alev Atanları Üzecek Yenilik

Bilindiği üzere Instagram Hikayeler’de yapılan paylaşımlara emojiler aracılığıyla gösterilen etkileşim (beğeni), DM olarak hikayeyi paylaşan kişiye iletiliyor. Bu durumun kullanıcı deneyimi açısından ne kadar olumlu olduğu tartışılır. Zira bazı kullanıcılar aslında bu iletişimden çok da hoşnut değil.

İşte, geçtiğimiz günlerde Instagram’a getirilen yenilik bu durumu ortadan kaldırıyor. Diğer bir ifadeyle artık hikayelere alev, kalpli göz gibi emojiler göndererek etkileşimde bulunmak zorunda değiliz.

Peki ne yapacağız?

Şöyle ki; “Instagram”da bir hikayeye etkileşim göstermek istiyorsak yeni özellik ile birlikte artık paylaşımı yapan kullanıcıya emoji aracılığıyla DM göndermeden de bunu yapabileceğiz. Zira yeni eklenen “Beğeni” seçeneğiyle artık hikayelere emoji aracılığıyla DM yoluyla etkileşim göstermek yerine beğenip geçebileceğiz. Bu arada hikayeyi paylaşan kişi bu etkileşim neticesinde herhangi bir bildirim almayacak. Ancak paylaşımı yapan kullanıcı, hikayesinin kaç kişi tarafından beğenildiğini görebilecek. Ayrıca hikayesini beğenen kişileri de görebilecek.

Instagram Başkanı Adam Mosseri, hikayelere getirilen beğeni özelliği hakkında şöyle bir açıklamada bulundu;

“Buradaki amaç insanların birbirine daha fazla destek vermesini sağlamak fakat ayrıca özel mesajları biraz temizlemek. Yılbaşında mesajlaşmanın bizim için öncelik olduğunu söylemiştim ve bunun büyük bir parçası, sizin ve önem verdiğiniz kişiler arasındaki mesajlara odaklanmak.”

Instagram Nedir? 

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Sosyal Ağlar”ın her bölümünde bir sosyal ağa dair A’dan Z’ye bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu bağlamda Instagram Tarihi: Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? başlıklı makaleyi okuyarak “Instagram”a dair merak ettiğiniz tüm tarihsel ve kurumsal detaylara ulaşabilirsiniz. Öte yandan Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlanan kitapları buradan edinerek dijital dünyaya dair bilgi ve tecrübenizi artırabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.