Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2022)

Şubat ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2022)

Bu haftanın (22- 28 Şubat 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Derleme – IV – Mürsel Ferhat Sağlam
  • Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya Açıklaması
  • Anadolu Bilişim Buluşmaları Etkinliği
  • Mutluluk Araştırması
  • En Fazla Değerlenen Markalar
  • ABD’den Rusya’ya Yaptırım
  • Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Ocak 2022)
  • Instagram Hikaye Beğeni Özelliği
  • Meta’dan Evrensel Tercüman Girişimi

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Derleme – IV – Mürsel Ferhat Sağlam

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam’ın kaleme aldığı Derleme – IV var. Kitapta dijital markalaşma başta olmak üzere akademik ve aktüel onlarca makale yer alıyor.

Hemen İncele

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya Açıklaması

Haftanın gündemine tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir haber ile devam ediyoruz. Dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak yorumlanan Rusya’nın Ukrayna hamlesi akabinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama geldi. Bakanlığın resmi web sitesinde ve kurumsal sosyal medya hesaplarında yayınlanan açıklamaların biri Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri ile ilgili aldığı karara ilişkin olurken diğer karar ise Ukrayna’nın doğu bölgelerinde bulunan Türk vatandaşları için oldu.

Anadolu Bilişim Buluşmaları Etkinliği

Anadolu Bilişim Buluşmaları tarafından düzenlenen etkinlikler 2022’de de hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda planlanan ve 24 Şubat 2022’de yapılacak olan yeni online etkinlik E-Ticaret Ve Ödeme Sistemleri adını taşıyor. E-ticaret odaklı ve 10:00 ile 16:30 saatleri arasında düzenlenecek olan etkinlik Harput Ajans, Kamu Bilişim Derneği ve Eloktronik Ticaret Derneği organizatörlüğünde gerçekleştirilecek. Sektörün önemli paydaşlarının üst düzey temsilcilerinin konuşma yapacağı etkinlikte e-ticaret, e-ihracat ve ödeme sistemlerine dair merak edilenlere yanıt verilecek.

Mutluluk Araştırması

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. TÜİK, geçtiğimiz günlerde Türkiye ne kadar mutlu? sorusunun cevabını verdi. Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2021 başlıklı raporda yer alan detaylar Türkiye’nin mutlu olup olmadığını ortaya koydu. Peki nüfusun ne kadarı mutlu, ne kadarı mutsuz? Kadınlar mı daha mutlu erkekler mi? Bu sorular ve daha fazlası için raporu sizler için değerlendirdik.

En Fazla Değerlenen Markalar

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından her yıl hazırlanan ve dünyanın en değerli 500 markası ile ilgili liste 2022 için geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Biz de rapora dair detayları Branding Türkiye’de aktardık. Konuya dair ayrıntılı okuma yapmak için Dünyanın En Değerli 500 Markası – 2022 (Tam Liste) başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda aynı raporda yer alan bir başka listeyi aktaracağız. İşte En Fazla Değerlenen 10 Marka!

ABD’den Rusya’ya Yaptırım

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri harekat düzenleyerek savaş yolunu tercih ettiğini ve bunun sonuçlarına katlanacağını belirtti. Bu bağlamda Rusya’ya uygulanacak yaptırımlara değinen ABD Başkanı, ağırlıklı olarak Rus bankacılık sistemini ve ekonomisini hedef alan yaptırımları kamuoyuna açıkladı.

Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Ocak 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Türk – İş tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Ocak 2022 için yayınlandı. Rapora göre Ocak 2022’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 13.843,50 TL oldu.

Instagram Hikaye Beğeni Özelliği

Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan sonra sadece sosyal ağ olmakla kalmadı. Özellikle butik işletmelerin satış yapmaya başlamasıyla bir e-ticaret platformuna dönüşen Instagram, aynı zamanda META’nın (Instagram’ın çatı şirketi) diğer sosyal ağlarla rekabet edebilmesini sağlayan bir platforma dönüştü. Bu kapsamda birçok yeniliğe imza atan Instagram’da bu kez hikayelere beğeni özelliği geldi.

Meta’dan Evrensel Tercüman Girişimi

Haftanın gündemini teknoloji odaklı bir haber ile tamamlıyoruz. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan META, tüm dillerdeki konuşmaların anlık çevirisini sağlamayı amaçlayan bir yapay zeka projesi üzerinde çalıştığını duyurdu. Buna göre Meta, yapay zeka destekli evrensel bir tercüman oluşturmayı planlıyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 28 Şubat 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.