Google Plus Resmen Kapatıldı

Google’ın, sosyal ağ pazarında etkin olmak amacıyla 2011’de geliştirdiği ve kullanıma sunduğu Google Plus resmen kapatıldı. 

Google tarafından ilk kez 28 Haziran 2011 tarihinde resmi olarak duyurulan Google+, 20 Eylül 2011 tarihinde gerçek isimlerini kullanmak şartıyla, 18 yaş üstündeki herkesin üye olabildiği bir sosyal ağ olarak sunulmuştur.


İlginizi Çekebilir: Google Plus Nedir? Nasıl Kullanılır? Niye Önemlidir?


Facebook ile rekabet etme amacıyla geliştirilen Google Plus, bir türlü hedeflediği kullanıcı potansiyelini yakalayamadı. Rakamsal açıdan bakıldığında iyi görünen Google Plus, kullanıcıları kendine çekmekte zorlandı. 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olmasına rağmen ortalama bir sosyal ağın etkisini gösteremeyen Google Plus’ın, 2 Nisan itibariyle fişi çekildi.

Google Plus Niye Kapatıldı? 

Google, sunduğu her hizmette maksimum ve sürdürülebilir başarı elde etmiş bir şirket değil. Tam tersine Google, neyi ne zaman son erdireceğini bilen bir şirket. Zaten bu özelliği sayesinde Google bugün dünya devi bir teknoloji şirketi olmuştur.

Google Plus’ın niye kapatıldığına gelecek olursak; 2018 Mart’ta kullanıcı verilerinde güvenlik açığı problemi ile karşılaşması Google Plus’ın pazardaki etkisini daha da yitirmesine neden oldu. Durumun fark edilmesiyle beraber şirket yetkilileri, Google Plus’ı tamamen kapatmaya karar verdi.

Elbette Google Plus’ın kapatılmasındaki tek neden bu değil. Örneğin yapılan analizlerde kullanıcıların Google Plus’ı 5 saniyeden fazla kullanmadığı ortaya çıkmıştır. Kısacası Google Plus’ın faaliyette olması için hiçbir neden yoktu. O yüzden de Google, bu hizmetini sona erdirmeye karar verdi.

Bir Devrin Sonu: Elveda Google Plus

Google’ın ürünü olması nedeniyle uzun bir süre seo’da önemli bir etken olarak vurgulanan ve kullanılan Google Plus için işler bir türlü yolunda gitmedi desek yeridir. Zira gerek Türkiye’de gerekse dünyada Google Plus’ın kemik bir kullanıcı kitlesi bir türlü oluşmadı. Böyle olunca markalar için Google Plus önemli bir dinamik olamadı. Tüm bunların birleşimi sonucunda Google+’ın kapatılmasından başka çözüm kalmadı.

Google Plus’tan Teşekkür 

2 Nisan‘dan sonra Google Plus profiline girmeye çalışanlar karşılarında bir metin buldu. Google Plus’ın kapatıldığını duyuran bu metinde Google, tüm kullanıcılara teşekkür ediyor.

Ayrıca yayınlanan metinde Google+ Ürününe Ne Oldu? başlığı da yer alıyor. Burada ürünün faaliyetine neden son verildiğine dair kullanıcıların aklındaki soruya yanıt verilmeye çalışılmış. İşte o metin;

“Google+ ürününe ne oldu?

Aralık 2018’de, Nisan 2019 itibarıyla Google+ ürününün tüketicilere yönelik sürümünü kullanıma kapatacağımıza dair aldığımız kararı sizlere duyurmuştuk.

Google+ tüketici sürümünün kapanışı kapsamında diğer Google ürünleri (ör. Gmail, Google Fotoğraflar, Google Drive, YouTube) kullanımdan kaldırılmadığı için onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu hizmetlerde oturum açmak için kullandığınız Google Hesabı yine kullanımda kalacaktır. Hâlihazırda Google Fotoğraflar’da yedeklenmiş olan fotoğraf ve videolarınızın silinmeyeceğini hatırlatmak isteriz.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir