Google Türkiye Resmi Blog Sitesi’nde 29 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan bir duyuru, deyim yerindeyse güne damgasını vurdu Zira Google Türkiye’de 10 Ağustos 2020 itibariyle alışveriş reklamlarını kaldıracağını açıkladı. Peki neden?

Rekabet Kurumu ile Google arasındaki anlaşmazlık devam ediyor. Bilindiği üzere Rekabet Kurumu, Google’a 98 Milyon TL ceza kesmişti. Bu konuyu Şubat ayında Branding Türkiye’de yazmıştık. Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 Milyon TL Ceza başlıklı makaleyi okuyarak olayın detaylarını hatırlayabilirsiniz.

İşte, bu olayın akabinde en son dün Google’dan bir hamle geldi. Buna göre Google Türkiye’de 10 Ağustos itibariyle alışveriş reklamlarını kaldıracağını açıkladı. Alınan karara ilişkin kamuoyunu resmi blogundaki açıklamayla bilgilendiren Amerikalı teknoloji devi, mevcut problemi en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi ve Rekabet Kurumu ile bir anlaşmaya varabilmeyi umduğunu da dile getirdi.

Google Türkiye’de Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

İşte Google’ın resmi blogunda yayınlanan alışveriş reklamlarının kaldırılacağına dair o açıklama;

“İnternetten bir alışveriş yaptığınızda, aradığınız ürünlere hızlı ve kolay biçimde ulaşmak istersiniz. Reklamverenler de aynı ürünleri tanıtmak ister. İşte bu sebeple Google, kullanıcılarımızı binlerce büyük, küçük satıcı ile her iki taraf için de faydalı biçimlerde buluşturan Alışveriş reklamlarını gösterir. Verilerimiz bu reklamların, reklamverenler için neredeyse yüzde 20 daha etkili olduğunu, maliyetleri düşürdüğünü ve geri dönüşleri artırdığını gösteriyor; Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 82’si, sonuçlar sayfasının Alışveriş Reklam Birimi ile daha faydalı olduğunu düşündüklerini belirtiyor.*

Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor.

Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.

Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere onlarla birlikte çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.”


💡 Dünyanın En Borçlu Ülkeleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.