Sosyal Medya Yasası kapsamında birçok sosyal ağ Türkiye’ye temsilci atarken Twitter ve Pinterest’e ise temsilci atamadıkları için reklam yasağı geldi.

Özellikle son birkaç gündür hemen herkesin gündeminde hangi sosyal ağların Türkiye’ye temsil atayacağı var. Öte yandan temsilci atamayan sosyal ağlara getirilecek olan reklam yasağının iş dünyasını nasıl etkileyeceği de merak konusuydu. Sosyal ağlara tanınan son tarih gelip çatınca detaylar da netleşmiş oldu. Buna göre Facebook, Instagram, TikTok, Youtube, VK, Linkedin ve Dailymotion temsilci atayacağını açıklarken Twitter, Periscope ve Pinterest ise temsilci atamadı.

Twitter Ve Pinterest’e Reklam Yasağı

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan ve yasal zorunluluğa rağmen temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarından VK ve Dailymotion gerçek, Youtube, Tiktok, Facebook ve Instagram ise tüzel kişi temsilci bulundurma yönünde tercihte bulundu. Twitter, Periscope ve Pinterest ise temsilci atamadı. Dolayısıyla da reklam yasağıyla karşı karşıya kaldılar.

Sürenin dolmasıyla birlikte Türkiye’de temsilci bulundurmayan Twitter ve Pinterest’e verilen reklam yasağı kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Reklam yasağı uygulamasını; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, BTK ile ilgili tüm kamu kurumları denetleyecek. Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına reklam veren şirketlere de ceza kesilecek.

Resmi Açıklama

Temsilci atamayan platformlara yönelik reklam yasağını resmi Twitter hesabından duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, hem reklam yasağı ile ilgili hem de bundan sonraki aşamalarda uygulanacak cezalarla alakalı açıklamalarda bulundu. İşte Sayan’ın konuya dair açıklamaları;

“1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü aşaması olan “Reklam Yasağı”, Resmî Gazete’de yayımlandı. 7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak.

Reklam yasağının uygulamasını; BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumlarımız hassasiyetle denetleyecek. Ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesilecek. Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil suçtur! Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

Branding Türkiye Twitter Ve Pinterest’te

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’yi Twitter’da takip etmek için buraya tıklayın. Türkiye’nin en büyük kurumsal Pinterest topluluğuna katılmak içinse buraya tıklamanız yeterli.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.