Özellikle Z Kuşağı tarafından kullanılan sosyal medya platformu Snapchat artık masaüstünde! Snapchat for Web adıyla duyurulan bu yeni özellik ile birlikte Snapchat sosyal ağ pazarındaki eski popülerliğini yakalamaya mı çalışıyor?

Sosyal ağ pazarındaki rekabet, hiç olmadığı kadar keskin ilerliyor. Her sosyal ağ bu rekabetten payını alırken bazıları ise bundan fazlasıyla olumsuz etkilendi. Snapchat bu yarışta olumsuz etkilenen sosyal ağların başında geliyor. Önce Instagram’a “hikayeler” özelliğinin gelmesi, sonrasında ise birçok sosyal ağda bu özelliğin uygulanması Snapchat’i özel olmaktan çıkardı. Akabinde TikTok‘un pazardaki yükselişi ile birlikte Snapchat iyiden iyiye etkisini kaybetti.

Snapchat Artık Masaüstünde

Her sosyal ağın ana misyonunun dışında bir de dünyanın çeşitli bölgelerindeki kullanım alışkanlığı vardır. Ve bu bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye, kültürden kültüre elbette ki farklılık gösterebilir. Örneğin bazı Avrupa ülkelerinde Whatsapp ve benzeri mesajlaşma araçları yerine Snapchat kullanılıyor. Yani Snapchat’i sadece bir fotoğraf – video paylaşım ağı olarak görmemek gerekiyor.

Görüldüğü gibi bazı ülkelerdeki kullanıcıların mecrayı kullanım amacı ve alışkanlığı çok başka olabilmekte. Bu nedenle Snapchat her ne kadar diğer mecralara nazaran pasif gibi gözükse de halen iyi bir aktif kullanıcı kitlesine sahip diyebiliriz. Lakin pazardaki reklam pastasından daha iyi bir dilim alabilmek için bu yeterli değil. Yani daha radikal adımlar gerekiyor. Snapchat bu adımı platformu mobille sınırlı tutmayı keserek atmış gibi görünüyor. Evet, Snapchat artık masaüstünde.

Snapchat For Web

Snapchat, pazardaki hakimiyetini genişletmek, kullanıcı sayısını artırmak ve dolayısıyla da reklam pastasındaki payını yükseltmek için radikal bir adım atarak, mecrayı mobille sınırlamaktan vazgeçti. Bundan böyle Snapchat artık masaüstünde de kullanılabilecek!

Snapchat for Web adıyla duyurulan ve uygulamanın artık masaüstü bilgisayarlardan kullanılabilmesini sağlayan bu özellik sayesinde kullanıcılar tıpkı mobildeki gibi birçok aksiyonu gerçekleştirebilecek.

Buna göre Snapchat kullanıcıları uygulamayı masaüstü cihazlarından kullandıklarında; görüntülü arama, mesaj ve anlık görüntü gönderme, sohbet tepkileri gibi mobilde bulunan birçok özelliği deneyimleyebilecekler. Eğer Snapchat’i web üzerinden kullanmak isterseniz web.snapchat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Snapchat’e Dair Her Şey

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Sosyal Ağlar ile aynı adı taşıyan yazı dizisinin bir bölümünde özellikle Z Kuşağı tarafından kullanılan Snapchat’i ele almıştık. Buna göre ilgili makale boyunca “Snapchat Tarihi”, “Snapchat Nedir?”, “Snapchat Nasıl Kullanılır?”, “Snapchat Neden Önemlidir?”, “Snapchat İstatistikleri Nelerdir?”, “Markaların Snapchat Kullanımı Nedir?” gibi sorulara yanıt vermiştik.

Snapchat hakkında detaylı bilgi edinmek için “Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır? Neden Önemlidir?” başlıklı makaleyi aşağıdaki bağlanıtıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MAKALEYİ OKU

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.