Whatsapp Business Nedir

Dünya genelinde yaklaşık olarak 1.3 milyar kullanıcıya sahip olan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir takım yeniliklere giderek sıradan bir mesajlaşma uygulamasının ötesine geçti. Tüm bunlar göz önüne alındığında Whatsapp için “sosyal ağ” benzetmesi yapmak yanlış olmaz.

Her geçen gün yeni özellikler eklenen popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bu defa “Whatsapp Business” adı altında kullanıcıların karşısına çıktı. Şimdilerde deneme amaçlı bazı ülkelerde aktif edilen Whatsapp Business, bu yeni özelliğiyle popülerliğini ve kullanıcı sayısını daha da arttıracağa benziyor.

Whatsapp, “Business” özelliğiyle kullanıcı kitlesine işletmeleri, bilhassa KOBİ’leri katmayı hedefliyor. Böylece Whatsapp Business ile KOBİ düzeyindeki markalar dijital dönüşüme daha kolay adapte olabilecekler. Bir önceki paragrafta belirttiğim gibi WhatsApp Business henüz dünya genelinde kullanılmıyor. Whatsapp Business Şimdilik sadece Endonezya, İtalya, Meksika, ABD ve Birleşik Krallık’ta test amaçlı kullanıma açıldı. Test kullanımının ardından tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanıma sunulacak olan Whatsapp Business, işletmelerin yararına olan birçok özellik taşıyor.

WhatsApp Business’ın Özellikleri

Özellikle sosyal medya üzerinden satış yapan birçok marka, tüketiciyle olan iletişimini kişisel Whatsapp hesabı üzerinden yapmak zorunda kalıyor. Whatsapp Business, sunacağı “kurumsal” seçenek sayesinde kişisel alanın korunmasını sağlayacak. Böylece işletme ile müşteri arasındaki iletişim daha kurumsal bir havada gerçekleşmiş olacak. Bu da e-ticaretin “iletişim” dinamiklerini değiştirecek bir gelişme olarak yorumlanabilir.

WhatsApp Business’ın bir diğer özelliği işletmelerin web site bilgilerini, e-posta ve işletme adreslerini müşterilerle paylaşabilmesine olanak vermesidir. Ayrıca “otomatik mesaj” özelliği sayesinde işletmeler artık anlık olarak birçok müşteriye aynı anda cevap verebilecek. İşletmelerin bir diğer sorunu olan FAQ’lar için hızlı cevaplar kullanılabilecek ve böylelikle en büyük rekabet araçlarından biri olan 7/24 Responce / Etkileşim daha da güçlendirilmiş olacaktır. Bu arada Whatsapp Business işletmelere numara engelleme ve bir kullanıcıyı spam olarak şikayet etme hakkı da veriyor.

Whatsapp Business’ın tüketicilerle kurulan iletişime dair sunduğu / sunacağı  istatistikler ise işletmelerin yeni iletişim stratejisi ve reklam politikası belirlemesi açısından önem bir detay olarak karşımıza çıkıyor. İstatistik metrikleri arasında kaç mesajın / metnin başarıyla iletildiği, kaç mesajın hedefe ulaştığı ve hedefe ulaşan mesajların okunma oranı ile okunan mesajlara tüketicinin verdiği tepki / aksiyon / hareket gibi bir takım detaylar mevcut. Tüm dünyada kullanıma sunulduktan sonra çok geçmeden “onaylı” hesapların da olacağı WhatsApp Business’ı işletmeler mobilde olduğu gibi WhatsApp  Web sayesinde masaüstünde de kullanabilecekler.

WhatsApp’ın, business özelliğini daha etkili ve satışa yönelik kullanmak isteyen işletmeler için ne tarz sponsorlu reklam modelleri oluşturacağını zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir