Dünya genelinde yaklaşık olarak 1.3 milyar kullanıcıya sahip olan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, işletmeler için Whatsapp Business adlı bir uygulama çıkarttı. Bu makalede Whatsapp Business Nedir?, Whatsapp Business Nasıl Kullanılır?, Özellikleri Nelerdir? sorularına yanıt vereceğiz.

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra bir takım güncellemelerle sıradan bir mesajlaşma uygulaması olmanın ötesine geçti. Tüm bunlar göz önüne alındığında Whatsapp için “sosyal ağ” benzetmesi yapmak yanlış olmaz.

Whatsapp Business Nedir?

Uygulamanın nedirine dair en güzel cevabı ve/veya açıklamayı şirketin kurumsal web sitesindeki açıklamayı aktararak verebiliriz diye düşünüyorum. İşte uygulamaya dair detaylı bilginin yer aldığı o tanım;

WhatsApp Business, küçük işletme sahipleri düşünülerek oluşturulmuş ücretsiz özel bir Android ve iPhone uygulamasıdır. WhatsApp Business, mesajları otomatik hale getirmek, sıralamak ve hızlı yanıt vermek için araçlar sağlar ve bu sayede müşterilerle haberleşmeyi kolaylaştırır. WhatsApp Business özellikle WhatsApp Messenger gibi görünmesi ve çalışması için tasarlanmıştır. Mesaj göndermekten fotoğraf göndermeye kadar, WhatsApp Messenger’da yapmaya alıştığınız her şeyi yapmaya devam edebilirsiniz.

Şimdilerde deneme amaçlı bazı ülkelerde Beta sürüm olarak aktif edilen uygulama, özellikle sosyal medya aracılığıyla satış yapan küçük işletmeler, Instagram butikleri vs. için büyük kolaylık sağlayacak.

Whatsapp Business Nedir

Whatsapp, “Business” özelliğiyle kullanıcı kitlesine işletmeleri, bilhassa KOBİ’leri katmayı hedefliyor. Böylece bu uygulama ile KOBİ düzeyindeki markalar sosyal medyada satışa daha kolay adapte olabilecekler.

Dipnot:

Bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi uygulama henüz dünya genelinde kullanılamıyor. Şimdilik sadece Endonezya, İtalya, Meksika, ABD ve Birleşik Krallık’ta test amaçlı kullanıma açıldı. Test kullanımının ardından tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanıma sunulacak olan Whatsapp Business, işletmelerin yararına olan birçok özellik taşıyor.

WhatsApp Business Niye Önemli?

Özellikle sosyal medya üzerinden satış yapan birçok marka, tüketiciyle olan iletişimini kişisel Whatsapp hesabı üzerinden yapmak zorunda kalıyor. Whatsapp Business, sunacağı “kurumsal” seçenek sayesinde kişisel alanın korunmasını sağlayacak. Böylece işletme ile müşteri arasındaki iletişim daha kurumsal bir havada gerçekleşmiş olacak. Bu da e-ticaretin “iletişim” dinamiklerini değiştirecek bir gelişme olarak yorumlanabilir.

WhatsApp Business’ın bir diğer özelliği işletmelerin web site bilgilerini, e-posta ve işletme adreslerini müşterilerle paylaşabilmesine olanak vermesidir. Ayrıca “otomatik mesaj” özelliği sayesinde işletmeler artık anlık olarak birçok müşteriye aynı anda cevap verebilecek. İşletmelerin bir diğer sorunu olan FAQ’lar için hızlı cevaplar kullanılabilecek ve böylelikle en büyük rekabet araçlarından biri olan 7/24 Responce / Etkileşim daha da güçlendirilmiş olacaktır. Bu arada uygulama, işletmelere numara engelleme ve bir kullanıcıyı spam olarak şikayet etme hakkı da veriyor.

Uygulamanın tüketicilerle kurulan iletişime dair sunduğu / sunacağı  istatistikler ise işletmelerin yeni iletişim stratejisi ve reklam politikası belirlemesi açısından önem bir detay olarak karşımıza çıkıyor. İstatistik metrikleri arasında kaç mesajın / metnin başarıyla iletildiği, kaç mesajın hedefe ulaştığı ve hedefe ulaşan mesajların okunma oranı ile okunan mesajlara tüketicinin verdiği tepki / aksiyon / hareket gibi bir takım detaylar mevcut. Tüm dünyada kullanıma sunulduktan sonra çok geçmeden “onaylı” hesapların da olacağı Whatsapp Business’ı işletmeler mobilde olduğu gibi Whatsapp  Web sayesinde masaüstünde de kullanabilecekler.

Whatsapp Business Özellikleri

Buraya kadar aktardığımız bilgiler ışığında uygulamanın özelliklerini maddeler halinde özetleyelim. Buna göre Whatsapp Business;

 • Kurumsal Hesap seçeneğinin olması
 • Müşteriyle kurumsal düzeyde iletişim imkanı
 • Onaylı Hesap işaretinin olması
 • Otomatik mesaj özelliği
 • Sık sorulan sorular eklenmesi
 • Firma iletişim bilgilerinin eklenebilmesi
 • İstatistikler
 • Kullanıcı engelleme ve spam
 • Whatsapp Web ile masaüstü kullanımı fırsatı

gibi özelliklere sahip. Whatsapp ise uygulamanın özelliklerini 3 ana başlıkta özetliyor. Whatsapp’ın ifadeleriyle şu anda uygulamada sunulan bazı özellikler şunlardır:

 • İşletme profili; şirketin adresi, e-postası ve web sitesi gibi önemli bilgileri listelemek için.
 • İstatistikler; kaç tane mesajın başarıyla gönderildiğini, ulaştığını ve okunduğunu görmek için.
 • Mesajlaşma araçları; müşterilere hızlı bir şekilde yanıt vermek için.

Uygulamayı İndir

WhatsApp’ın, business özelliğini daha etkili ve satışa yönelik kullanmak isteyen işletmeler için ne tarz sponsorlu reklam modelleri oluşturacağını zaman içerisinde hep birlikte göreceğiz. Uygulamayı indirmek için kullandığınız cihaza uygun uygulama markete giriş yapın. Ardından uygulamayı cihazınıza indirebilirsiniz.

WhatsApp Chatbot İle İletişiminizi Otomize Edin

Pazarlama otomasyon platformu SendPulse ile kurumsal WhatsApp sohbet robotonuzu oluşturabilir ve müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Üstelik SendPulse WhatsApp ChatBot ile her ay ücretsiz olarak 1000’e kadar oturum açabilirsiniz. 


Pazarlamanın Yeni Atardamarı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.