Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter, manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Türkiye, Rusya ve Çin’de devletlere bağlı sahte hesapları kapattı.

Son yıllarda adeta siyasi propaganda amaçlı bir platform haline gelen Twitter radikal bir hamleyle devletlere bağlı sahte hesapları kapattı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam üç ülkedeki sahte ve ele geçirilmiş hesapları ifşa eden Twitter, resmi blogunda yaptığı açıklamada toplamda 32 bin 242 hesabı kapattığını duyurdu. Ayrıca bu hesaplardan atılan tiwitler de hesaplarla birlikte silindi. Peki Türkiye’de kaç Twitter hesabı bu durumdan etkilendi?

Twitter Devletlere Bağlı Binlerce Hesabı Kapattı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli sosyal medya platformu Twitter, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 3 ülkede, devletle bağlantılı bilgi operasyonu ve manipülasyon yaptığı öne sürülen binlerce hesabı ifşa ederek platformdan kaldırdığını duyurdu. Gündemi bir anda sarsan ve hemen herkesin dikkat kesildiği bu durum neticesinde Türkiye’den toplam 7340 tane sahte ve ele geçirilmiş Twitter hesabı kapatıldı.

Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) tarafından gerçekleştirilen araştırma neticesinde Twitter konuya ilişkin bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Buna göre hükümetle ilişkili olduğu iddia edilen 7340 hesapta toplam 5 GB’lık tweet arşivi ile 821 GB’lık da medya arşivi bulunduğu duyuruldu.

“Twitter”ın konuya dair açıklaması ise şöyle;

“2020’nin başında tespit edilen birbiriyle ilişkili hesapların koordineli ve gerçek olmayan aktivitelerinin asıl hedefi, Türkiye’deki kullanıcılar. Platformumuzdaki teknik altyapı ve hesap davranışlarından yola çıkarak yapılan analizimiz, sahte ve ele geçirilmiş hesapların AK Parti lehine siyasi ortam oluşturmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiğini göstermiştir. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz.

Teknik araştırmalar, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların, partinin gençlik kollarıyla bağlantılı olduğuna ve çok sayıda ele geçirilmiş hesabı içeren merkezi bir şebekeye sahip olduğuna işaret ediyor. Sonuca odaklanırsak, ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da bulunuyor. Ele geçirilen bu hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hackleme ve ele geçirme faktörlerinin hedefi olmuştur. Ele geçirilen geniş ağ, aynı zamanda kripto para birimleriyle alakalı spam ve ticari aktiviteler için de kullanıldı.”

Raporda Dikkat Çeken Noktalar

Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ile Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) tarafından hazırlanan raporda yer alan ve dikkat çeken konu başlıklarından bazıları şöyle;

  • Kapatılan 7 bin 340 Twitter hesabının 9 Haziran 2008 ile 18 Ocak 2020 tarihleri arasında açıldığı belirlendi. 28 Ekim 2014 gibi bazı tarihlerde açılan hesap sayısında aşırı bir artış görüldü. Bu tarihlerde birbirine benzer onlarca hesap açıldı.
  • Kapatılan Twitter hesaplarının ortalama takipçi sayısı 4 bin 274.
  • 4 bin 534 hesabın ise 500’den az takipçisi var. Hesapların 60’ının takipçi sayısıysa 100 binin üzerinde.
  • Bu hesapların 2014’ün sonunda ve 2019’un son birkaç ayında hareketlerini kayda değer bir şekilde artırdığı görülüyor.
  • Bu Twitter hesaplarında ortalama bir tweetin aldığı etkileşim sayısı (beğenme, yanıt, retweet, alıntılama) ise 3.7

Twitter resmi blogunda yayınlanan açıklamayı okumak için buraya tıklayın.

Stanford İnternet Gözlemevi (SIO)‘nin web sitesinde yayımlanan raporu okumak için buraya tıklayın.


💡 Adidas Nike’ın Tweet’ini Niye RT Yaptı?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.