Geçtiğimiz günlerde Amerika’da bir polis memuru, George Floyd adlı Amerikalı bir siyahiyi öldürdü. Bu durum dünya çapında tepkilere neden olurken markalar da yaşanan vahşete sessiz kalmadı. Mesela Adidas Nike’ın ırkçılık karşıtı Tweet’ini alıntılayarak RT yaptı. Böylece iki marka ırkçılığa karşı “birliktelik” mesajı vermiş oldu.

Birkaç gün önce Amerika’da yaşanan ve ne yazık ki ölümle neticelenen polis şiddeti, deyim yerindeyse herkesin kanını dondurdu. Olaydan sonra başlayan protestolar kısa süre içerisinde sokak hareketine dönüştü.

Bu arada yaşanan olay akabinde başlayan protestolar Minneapolis ile sınırlı kalmadı. Zira birçok eyalette on binlerce kişi yaşanan duruma tepki göstermek için sokaklara çıktı. Tabi birçok marka da bu süreçte kurumsal sosyal sorumluluk gereği ırkçılık karşıtı mesajlar yayınlayarak hayatın içinde olmayı sürdürdüler. Buna göre bazı markalar logosunu siyaha boyayarak ırkçılığa karşı tepkisini ortaya koyarken bazı markalar ise ezeli rekabeti bir kenara bırakıp ortak mesaj yayınlamayı tercih etti. Buna en güzel örnekse Adidas ile Nike arasındaki iletişim oldu.

Adidas Nike’ın Tweet’ini RT Yaptı

İletişimin verimli olması için ilk şart doğallıktır. Marka iletişiminde de bu durum yani doğallık ciddi bir öneme sahiptir. Ancak çok az marka bunu başarabilmektedir. Tıpkı çok az insanın doğru ve doğal iletişim kurabilmeyi başarması gibi…

Evet, gerçekten de doğal ve doğru iletişim pek kolay sağlanamıyor. Hele ki markalar dünyasında… Ancak Adidas, gerçekleştirdiği bir RT ile bunu başardı.

Şöyle ki; Adidas Nike’ın ırkçılık karşıtı Tweet’ini alıntılayarak Retweet yaptı. İki marka arasındaki bu iletişim, dünya çapında takdirle karşılanırken, bu durum aynı zamanda marka işbirliklerinin yalnızca maddi kaygılarla olmayacağını da göstermiş oldu.

Markalardan Birliktelik Mesajı

Geçtiğimiz günlerde George Floyd adlı Amerikalı bir siyahinin, polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan ırkçılık karşıtı gösterilere markalar da dahil oldu. Ancak bu defa markalar; tekil manada yani kendi kurumsal alanlarında sıradan destek mesajları paylaşarak değil, ezeli rakiplerinin paylaşımlarını yeniden paylaşacak (Retweet, Repin, Reblog vs.) kadar olayın içindeler. Bunun son örneği Adidas ile Nike arasındaki iletişim oldu.

Şöyle ki; Nike, Amerika’da yaşanan ve ölümle sonuçlanan ırkçı saldırıdan sonra, tüm sosyal medya hesaplarında #UntilWeAllWin etiketiyle ve “Hepimiz Bu Değişimin Bir Parçası Olalım” mesajıyla bir video paylaşmıştı. Bu içerikte Nike “Just do it” (Sadece yap!) olan sloganını “Bir kerelik yapma” ile değiştirmişti. Adidas ise Nike’ın bu Tweet’ini alıntılayarak; “Ancak Birlikte İleri Gidebiliriz. Ancak Birlikte Değiştirebiliriz.” mesajıyla paylaştı. Sonuç olarak ortaya farkındalık dolu ve ders çıkarılası bir iletişim örneği çıktı


💡 Marka İletişiminin Evrimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.