Etkili Bir Influencer Kampanyası; Albaraka Türk Örneği

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi arttıkça markalar arasındaki kampanya rekabeti de aynı hızda artıyor. Önceki yazımda da bahsetmiştim, öyle blogger hesapları var ki Instagram’da billboard olmuş. Hal böyleyken başarılı ve iz bırakan çalışmaların önemi bir hayli artıyor. Geçtiğimiz Ramazan’da Albaraka Türk son derece başarılı bir çalışma ile öne çıktı ve influencer marketing ajansı Social Famous ile ortak yürütülen kampanya örnek bir çalışma ortaya çıkardı. Sosyal medya hesaplarına ilgi çekmek isteyen Albaraka Türk gezgin şef Ömür Akkor’un Instagram hesabı ile yaptığı çalışmayla büyük beğeni topladı.

Ömür Akkor, Instagram hesabından yaptığı duyuru ile Albaraka Türk hesabını takip edip bir yakınını etiketleyen kullanıcılar arasından 15 kişinin Ömür Akkor’un yeni açtığı Bursa’daki Zennub 1844’te iftar yapacağından bahsetti. Albaraka Türk çekiliş sonucu 10.000’in üzerinde organik takipçi kazanmanın yanında başarılı bir marka – fenomen uyumuna da imzasını attı.

Peki kampanyayı bu kadar başarılı kılan neydi? Hangi detaylara dikkat edilmesi kampanya etkisini artırdı?

Marka – Influencer Uyumu

Albaraka Türk’ün reklam sloganı Bizi Biz Yapan Değerlerimiz, aylardan ise Ramazan. Yani milli ve manevi duyguların derinden hissedildiği bir ay.  Kampanyayı başarılı kılan adım ise Ömür Akkor’un influencer olarak seçilmesiyle atılıyor. Ömür Akkor, kaybolmuş Osmanlı ve Selçuklu lezzetlerini araştıran gezgin bir şef. Anadolu’yu karış karış geziyor. Seyahatleri sonucu kitaplar yazıyor. Araç sponsoru Mercedes, kitap sponsoru Komili. 3 kitabı Avrupa’da yemek Oscarı sayılan ödülü almış bir isim… 

Ömür Akkor, hesabından yaptığı duyuruda şu cümleleri kullandı:

“Bizi Biz Yapan Değerlerimiz” ile “Bizi Biz Yapan Değerlerimizi Sofralarımıza Getirenler” buluşuyor.

Marka ile influencerın bu denli uyumu hem markayı doğru kitleye ulaştırıyor hem de tüketiciyi harekete geçiriyor. Marka bu şekilde televizyon reklamlarına uygun bir formatta ilerliyor. Markanın doğru influencerla doğru mecrada doğru mesajı iletmesi, kampanyanın doğal bir içerikle viralleşmesi ve etkili olmasını sağlamış.

Doğru Strateji

Markanın kampanya için Ramazan ayını seçmesi, tüketiciye Ramazan ayına uygun bir mesajla ulaşılması önemli bir adım olmuş. Aylardan Ramazan olunca hem yemek hem iftar hem birlik beraberlik hem de markanın sloganına uygun bir mekanda buluşma sağlanması nokta atışı bir seçim olmuş. Markanın amacı sosyal medya hesaplarına kitle ve etkileşim çekmek olunca markaya en uygun influencer seçilmeliydi ve bu seçim doğru yapılmış. Doğru influencer seçimi de kampanyanın başarılı olmasını sağlamış. Markanın sosyal medyadaki imajı bu kampanyayla büyük değer kazanmıştır.

Sonuç olarak kampanya gerçekleştirilir, çekiliş tamamlanır. Çekilişi kazanan isimler Ümraniye’deki Albaraka Türk Genel Merkezi’nden özel bir servisle Bursa’ya iftara götürülür. İftarda Albaraka’dan üst düzey yetkililer de vardır Hoş bir sohbet ortamı oluşur.

İçimizi ısıtan, değerlerimizi hatırlatan, yüzümüzde tebessüm oluşturan bu güzel kampanyanın uygulayıcılarını buradan da tebrik ediyorum. Küçük bir bütçe ile doğru zamanda, doğru influencerla gerçekleştirilen ve doğru stratejilerin kurgulandığı böylesi çalışmaların artması ümidiyle…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum Yap

    • Yakup -

    • 7 Şubat 2018 at 17:11 pm

    Merhabalar
    Öncelikle paylaşım için teşekkür ederiz. Bu sektör çağımızın “Daha neler göreceğiz” deyiminde ki gelişmelerin ortaya çıkardığı alanlardan bir tanesi, çağın gelişimini biraz öteden görüp hızlı davranan kişiler stratejilerini bu gelişmelere endeksleyince kazanıyor. Umarım biz de bunun bir parçası oluruz.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir