Sosyal medya hesaplarına ilgi çekmek isteyen Albaraka Türk, gezgin şef Ömür Akkor’un Instagram hesabı ile yaptığı çalışmayla büyük beğeni topladı. Bu makalede etkili bir influencer kampanyasını Albaraka Türk Örneği ile anlatacağız.

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi arttıkça markaların sosyal medya odağındaki kampanya rekabeti de aynı hızda artıyor. Önceki makalemde de bahsetmiştim (Buradan okuyabilirsiniz), öyle blogger hesapları var ki reklama boğulmaktan adeta Instagram’da bir billboard halini almış. Durum böyleyken başarılı ve iz bırakan çalışmaların önemi bir hayli artıyor.

Albaraka Türk Örneği

Geçtiğimiz Ramazan ayında Albaraka Türk son derece başarılı bir çalışma ile öne çıktı. Influencer Marketing Ajansı Social Famous ile ortak yürütülen kampanya, örnek bir çalışma olarak epey konuşuldu.

Sosyal medya hesaplarına ilgi çekmek isteyen Albaraka Türk, Gezgin Şef Ömür Akkor’un Instagram hesabı ile bir çalışma gerçekleştirdi. Bu kampanya büyük beğeni topladı. 

Influencer Marketing Kampanyasının Detayları

Ömür Akkor, Instagram hesabından bir duyuru yaptı. Buna göre Albaraka Türk hesabını takip edip bir yakınını etiketleyen kullanıcılar arasından 15 kişinin seçilerek, Ömür Akkor’un yeni açtığı Bursa’daki Zennub 1844’te iftara davet edileceği belirtildi. Albaraka Türk çekiliş sonucu 10.000’in üzerinde organik takipçi kazanmanın yanında başarılı bir marka – fenomen uyumuna da imzasını attı.

Peki kampanyayı bu kadar başarılı kılan neydi? Hangi detaylara dikkat edilmesi kampanya etkisini artırdı?

Influencer Kampanyaları

Marka – Influencer Uyumu

Albaraka Türk’ün reklam sloganı “Bizi Biz Yapan Değerlerimiz”, Aylardan ise Ramazan. Yani milli ve manevi duyguların derinden hissedildiği bir ay.  Kampanyayı başarılı kılan adım ise Ömür Akkor’un influencer olarak seçilmesiyle atılıyor.

Ömür Akkor, kaybolmuş Osmanlı ve Selçuklu lezzetlerini araştıran gezgin bir şef. Anadolu’yu karış karış geziyor. Seyahatleri sonucu kitaplar yazıyor. Araç sponsoru Mercedes, kitap sponsoru Komili. 3 kitabı Avrupa’da yemek Oscar’ı sayılan ödülü almış bir isim… Gelelim kampanyaya… Ömür Akkor, Instagram hesabından yaptığı duyuruda şu cümleleri kullandı:

“Bizi Biz Yapan Değerlerimiz” ile “Bizi Biz Yapan Değerlerimizi Sofralarımıza Getirenler” buluşuyor.

Marka ile influencerın bu denli uyumu, görüldüğü gibi hem markayı doğru kitleye ulaştırıyor hem de tüketiciyi harekete geçiriyor. Marka bu şekilde televizyon reklamlarına uygun bir formatta ilerliyor. Markanın doğru influencer ile doğru mecrada doğru mesajı iletmesi, kampanyanın doğal bir içerikle viralleşmesini ve etkili olmasını sağlamış.

Doğru Strateji

Markanın kampanya için Ramazan ayını seçmesi, tüketiciye Ramazan ayına uygun bir mesajla ulaşılması önemli bir adım oldu. Diğer yandan aylardan Ramazan olunca; hem yemek hem iftar yani hem birlik beraberlik hem de markanın sloganına uygun bir mekanda buluşma sağlanması nokta atışı bir strateji olarak yorumlanabilir.

Burada markanın amacı sosyal medya hesaplarına kitle ve etkileşim çekmekti. Böyle olunca markaya en uygun influencer seçilmeliydi. Ömür Akkor ile bu seçimin de doğru yapılmış olduğu görülüyor. Doğru influencer seçimi de kampanyanın başarılı olmasını sağlayan önemli bir etkindir. Öte yandan markanın sosyal medyadaki imajı bu kampanyayla artı değer kazandı diyebiliriz. 

Sonuç olarak…

Evet, sonuç itibariyle kampanya gerçekleştirilir ve çekiliş tamamlanır. Çekilişi kazanan isimler Ümraniye’deki Albaraka Türk Genel Merkezi’nden özel bir servisle Bursa’ya iftara götürülür. İftarda Albaraka’dan üst düzey yetkililer de vardır. Hoş bir sohbet ortamı oluşur.

İçimizi ısıtan, değerlerimizi hatırlatan, yüzümüzde tebessüm oluşturan bu güzel kampanyanın uygulayıcılarını buradan da tebrik ediyorum. Küçük bir bütçe ile doğru zamanda, doğru influencer ile gerçekleştirilen ve doğru stratejilerin kurgulandığı böylesi çalışmaların artması ümidiyle…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.