Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2020)

Haziran ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Haziran 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Apple’ın Piyasa Değeri 1,5 Trilyon Dolara Ulaştı
  • Teknoloji Devi Google’dan Sıfırıncı Sıra Güncellemesi
  • Bundle 3.0 Yayınlandı
  • Wikipedia’nın Fotoğraf Yarışması İlk Defa Türkiye’de
  • Twitter, Devletlere Bağlı Hesapları Kapattı
  • Sony Play Station 5 Çıktı
  • İşsizlik Rakamları (Mart 2020)
  • Türkiye’nin En Değerli 100 Markası (2020)
  • Mürsel Ferhat Sağlam Önce Vatan’a Röportaj Verdi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Haziran 2020) - Apple Hisse

Apple’ın Piyasa Değeri 1,5 Trilyon Dolara Ulaştı

Teknoloji devi Apple yine bir ilki başardı. Buna göre şirket Amerika’da 1,5 Trilyon Dolar piyasa değeriyle ulaşan ilk şirket oldu. Koronavirüs salgınına rağmen son zamanlarda yükselişini sürdüren Apple hisseleri, geçtiğimiz günlerde tüm zamanların en yüksek noktasına erişti. Diğer bir ifadeyle Apple hisseleri geçtiğimiz günlerde yaşadığı %2’lik bir artışla 1,53 trilyon dolar değere ulaştı. Böylece Apple, ABD merkezli ilk 1,5 trilyon dolarlık firma unvanını elde etmiş oldu.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Haziran 2020) - Google Sıfırıncı Sıra

Teknoloji Devi Google’dan Sıfırıncı Sıra Güncellemesi

Dünyanın en popüler arama motoru ve aynı zamanda bir teknoloji devi olan Google sıfırınca sıra (featured snippets) ile ilgili bir güncelleme duyurdu. Google, Twitter hesabı SearchLiaison üzerinden yaptığı açıklamada sıfırıncı sıra ile ilgili güncelleme olduğunu duyurdu. Buna göre öne çıkan birçok snippet’i tıklamak kullanıcıyı doğrudan arama sorgusuyla alakalı metne götürecek. Ancak Google bunu sadece güvendiği mecralar için uygulayacak.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Haziran 2020) - Bundle 3.0Bundle 3.0 Yayınlandı

Türkiye’nin en sevilen haber okuma uygulaması Bundle’ın, 3.0 adını verdiği yeni versiyonu yayınlandı. Aylık 1 milyonun üzerindeki aktif kullanıcıya sahip bir haber uygulaması olan Bundle, yeni sürümüyle beraber önceden ücretli olarak sunduğu birçok özelliği ücretsiz yaptı. Öte yandan Hava Durumu ve Finans özelliklerinin de eklendiği yeni Bundle, bu haliyle daha işlevsel hale gelmiş görünüyor. Bu arada Branding Türkiye’yi Bundle’da takip edebileceğinizi biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Haziran 2020) - Wiki Loves EarthWikipedia’nın Fotoğraf Yarışması İlk Defa Türkiye’de

Wikipedia’nın bir projesi olan “Wiki Loves Earth” bu yıl Türkiye’de de gerçekleştirilecek. Yarışmanın Türkiye’deki kategorisi ise “Türkiye’deki Doğal Miraslar” olacak. İlk kez düzenlendiği 2013 yılından bu yana fotoğraf severlerin yoğun ilgi gösterdiği yarışma (Wiki Loves Earth) bu yıl Türkiye’de “Viki Yeryüzünü Seviyor” temasıyla gerçekleşecek.

Twitter Devletlere Bağlı Sahte Hesapları İfşa Etti

Twitter, Devletlere Bağlı Hesapları Kapattı

Son yıllarda adeta siyasi propaganda amaçlı bir platform haline gelen Twitter radikal bir hamleyle devletlere bağlı sahte hesapları kapattı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam üç ülkedeki sahte ve ele geçirilmiş hesapları ifşa eden Twitter, resmi blogunda yaptığı açıklamada toplamda 32 bin 242 hesabı kapattığını duyurdu. Ayrıca bu hesaplardan atılan tiwitler de hesaplarla birlikte silindi. Peki Türkiye’de kaç Twitter hesabı bu durumdan etkilendi?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sony PlayStation 5 Hakkında Tüm Detaylar

Sony Play Station 5 Çıktı

Bu haftanın en çok konuşulan teknoloji haberine geldik. Uzun süredir ha geldi ha geliyor derken nihayet Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5 resmen tanıtıldı. Biz de herkesin dört gözle beklediği PlayStation 5 (PS5) ile ilgili detayları sizler için derledik. Yani bu makalede “PlayStation 5 Özellikleri Nelerdir?”, “PlayStation 5’in Fiyatı Nedir?”, “PS5 Oyunları Hangileri?” başta olmak üzere, PS5 hakkında merak edilen temel soruları yanıtladık.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları (Mart 2020)

İşsizlik Rakamları (Mart 2020)

TÜİK İşsizlik Rakamları Mart 2020 için açıklandı. 2020’nin 5-17. haftalarını içine alan ve Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan raporda işsizliğin azaldığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türkiye nin En Değerli 100 Markası (2020)

Türkiye’nin En Değerli 100 Markası (2020)

Teknoloji Haberleri’ne dört gözle beklenen bir raporla devam ediyoruz. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından bu yıl 13. kez açıklanan “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası Raporu (2020)”nda ilk sırayı Türk Hava Yolları alırken listedeki 100 Türk markasının toplam değeri ise 24,6 milyar dolar olarak açıklandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam Önce Vatan'a Röportaj

Mürsel Ferhat Sağlam Önce Vatan’a Röportaj Verdi

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bizden bir haberle tamamlıyoruz. Dijital Markalaşma Uzmanı Sosyal Medya Stratejisti Ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam Önce Vatan’a röportaj verdi. Sektörel değerlendirmelerin de yer aldığı söyleşinin odağında ise Sağlam’ın son kitabı ile Branding Türkiye vardı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Haziran 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.