Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2023)

Ağustos ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Ağustos 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Üretici Fiyat Endeksi (Haziran 2023)
  • Marker Groupe, Amazon Ads İle Anlaştı
  • WetProof Amerika’ya Açıldı!
  • Disney Plus Boykot Ediliyor
  • Dünya Limit Aşım Günü
  • En Yaşanabilir Şehirler Açıklandı
  • En İyi 50 Plaj Açıklandı
  • Capital500 Açıklandı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Üretici Fiyat Endeksi (Haziran 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %6,50, bir önceki yılın Aralık ayına göre %14,82, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,42 ve on iki aylık ortalamalara göre %86,59 artış gösterdi. YD-ÜFE (2010=100) 2023 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %15,62, bir önceki yılın Aralık ayına göre %26,29, bir önceki yılın aynı ayına göre %39,92 ve on iki aylık ortalamalara göre %61,58 arttı.

Marker Groupe, Amazon Ads İle Anlaştı

Marker Groupe reklam platformu portföyünü her geçen gün artırıyor. Global birçok reklam aracıyla iş birliği bulunan ajans, geçtiğimiz günlerde dijital reklam çözümleri için Amazon Ads ile iş birliği yaptı.

WetProof Amerika’ya Açıldı!

Türkiye’nin araba sektöründe önde gelen WetProof, 2023 yılına kadar lider markalarla birlikte nanoteknolojiyle ürettiği ürünleriyle şimdi Amerika’da hizmet vermeye başladı. WetProof, benzersiz formülasyonuyla arabalara su itici, leke tutmaz ve koruyucu bir bariyer sağlayarak, sürücülere yeni bir koruma deneyimi sunuyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu yenilikçi ürünleri WetProof web sitesi aracılığıyla detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Disney Plus Boykot Ediliyor

Disney Plus’ın Ermeni lobilerinin baskıları nedeniyle Atatürk dizisini platformda değil, FOX’ta yayınlayacağı iddia edildi. RTÜK, Atatürk dizisinin yayınlanmaması kararı nedeniyle Disney+ hakkında inceleme başlattı. Çok sayıda kullanıcı ise tepki olarak Disney+ üyeliklerini iptal etti ve bunu sosyal medyada #BoykotDisneyPlus etiketini kullanarak paylaştı.

Dünya Limit Aşım Günü

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. İnsanlığın Dünya’nın o yılki kaynaklarını tükettiği tarih olan “Dünya Limit Aşım Günü”, bu sene 2 Ağustos olarak belirlendi. Bugünden itibaren, ekolojik borca girerek bir sonraki yılın kaynaklarını kullanmaya başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu tarih, 28 Temmuz olarak belirlenmişti.

En Yaşanabilir Şehirler Açıklandı

The Economist, Avrupa’nın en yaşanabilir şehirler listesini yayınladı. Savaştaki Ukrayna’nın başkenti Kiev en az yaşanabilir şehir seçilerek son sırada yer alırken. İstanbul sondan ikinci sırada yer aldı. Avrupa’nın en yaşanabilir 5 şehri ise; Viyana (98,4 puan), Kopenhag (98,0 puan), Zürih (97,1 puan), Cenevre (96,8 puan), Helsinki (95,6 puan) şeklinde oldu.

En İyi 50 Plaj Açıklandı

Dünyanın en iyi 50 plajı listelendi. 2023’ün en iyi plajları listesini hazırlayan Big 7 Travel, plajların mavi bayrak kriterine uygunluğuna, sosyal medyadaki popülerliğine bakarak ve editoryal değerlendirmeler sonucunda 50 plajı seçti. Listeye Türkiye’den giren plaj ise Fethiye’deki Kelebek Vadisi oldu.

Capital500 Açıklandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması olarak bilinen Capital500 – 2023 açıklandı. Bu yıl listeye 128 yeni şirket girerken, ilk 10 büyük şirketin yer aldığı listede de önemli değişiklikler oldu. İlk 3 sırada ise Tüpraş, Türk Hava Yolları ve Petrol Ofisi yer aldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ağustos 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.