Oyun platformu Steam, 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Valve’ın sahibi olduğu Steam, ulaştığı bu kullanıcı sayısıyla tüm dikkatleri bir anda üzerine çekti.

Oyunseverlerin vazgeçilmez platformu olan ve sık sık yaptığı indirimler ile anılan Steam 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Fakat bu haberi şirket resmi olarak doğrulamadı. Yani şirket tarafından henüz bu konuya dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak kullanıcıların ID numarası Steam’ın kayıtlı kullanıcı sayısının 1 milyara ulaştığını ortaya çıkardı.

Steam 1 Milyar Kullanıcıya Sahip

Dünyanın en önemli, en tercih edilen ve en büyük oyun platformu olan Steam, 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşarak tüm dikkatleri bir anda üzerine çekti. Gerçi şirket tarafından henüz resmi bir doğrulama ya da açıklama yapılmadı. Ancak bir oyun sitesinin yayınladığı haberde Steam’ın kullanıcı sayısının 1 milyar olduğu ortaya çıktı.

Peki bu durum nasıl öğrenildi? derseniz, Steam’ın kullanıcılarına otomatik olarak arka planda atadığı ID numaralarından sitenin toplam kayıtlı kullanıcı sayısı belli oldu. Buna göre bir kullanıcı 1.000.000.000 numaralı ID’ye sahip oldu. Böylece gamerların yoğun olarak takip ettiği dünyanın en büyük oyun platformu Steam kayıtlı kullanıcı sayısıyla da gücünü göstermiş oldu.

Aktif Kullanıcı Sayısı 90 Milyon

Steam bundan yaklaşık olarak 6 ay kadar önce resmi bir açıklama yaparak aktif kullanıcı sayısına dair detayları kamuoyuyla paylaşmıştı. Buna göre Steam’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 90 milyon civarında.

1 milyarı aşan kullanıcı sayısının yaklaşık yüzde 10’una denk gelen aylık aktif kullanıcı sayısı şirket adına önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu rakam iyi gibi gözükse de aslında buz dağının görünmeyen kısmında 900 milyon kadar kullanıcı var. Kısacası Steam elindeki kayıtlı kullanıcıları aktif kullanıcıya çevirmek için biraz daha çaba harcamak zorunda gibi görünüyor. Zira karşısında en az kendisi kadar güçlü rakipler var.

Tabi yine de platformu ulaştığı bu sayı nedeniyle tebrik etmek gerekir. Bu arada böylesi haberler gündeme gelince hep yerli alternatifler üzerine düşünürüm. O yüzden yeri gelmişken yine söyleyeyim, umarım Türkiye’den de bir Steam çıkar. Çünkü bana kalırsa dijitaldeki her alanda küresel platformlarla rekabet etme misyonuyla kurulmuş güçlü yerli muadillere ihtiyacımız var.


Steam I Hakkında

Steam (Türkçe anlamı: Buhar), Valve Corporation tarafından geliştirilen, bir dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu oynanış ve iletişim sunan platformdur. Oyunların geniş çapta dağıtımı ve onlarla ilgili çoklu ortamların tamamen internet üzerinden yayılımı için kullanılmaktadır. Pek çok oyun, eklenti paketi, yazılım, video ve oyunlar ile ilgili programların satışı Steam üzerinden yapılmakta ve bu sayede bilgisayara doğrudan çevrimiçi olarak indirilebilmektedir. Ayrıca Steam, kullanım açısından performans sağlayan sistem tepsisi/sistem çekmecesi (system tray) ve görev çubuğundaki pozisyonu ile benzerlerinden ayrılır. (Wikipedia)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.