Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’a emojilerle tepki verme özelliği nihayet geldi. Peki bu özellik nasıl kullanılıyor? İşte tüm detaylar!

META’ya bağlı sosyal ağlardan biri olan Whatsapp’a Instagram’dakine benzer bir özellik geldi. Yeni güncellemeyle birlikte bu özelliğin Whatsapp’a geleceğini öğrenince bir hayli sevinmiştim. Bunun sebebini birazdan açıklayacağım. Öncelikle Whatsapp’a gelen emojilerle tepki verme özelliğinden bahsedelim.

Whatsapp’a Emojilerle Tepki Verme Özelliği

Whatsapp geçtiğimiz günlerde yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bir süredir teknoloji blogları ve internet medyasında gündemde olan özellik nihayet tüm kullanıcılar için aktif edildi. Buna göre artık Whatsapp’ta bir mesaja emojilerle tepki verilebilecek.

Whatsapp’ın resmi blogunda bir makalede “ifadeler” hakkında şu değerlendirme yer alıyor;

“Emoji ifadelerinin artık uygulamanın en son sürümünde mevcut olduğunu paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. İfadeler eğlenceli ve hızlıdır, aynı zamanda gruplardaki aşırı yükü de azaltır. Gelecekte daha da geniş bir ifade yelpazesi ekleyerek ifadeleri geliştirmeye devam edeceğiz.”

Bu arada şimdilik sadece 6 emoji ile tepki verilebildiğini belirtelim. Ayrıca yeni özellikle birlikte şu detayların da bilinmesinde fayda var;

  • Mesajlara yalnızca bir emoji ekleyebilirsiniz
  • Kaybolan mesajlardaki tepkiler de mesajla birlikte kaybolacak
  • Tepkileri ve sayılarını gizlemek mümkün olmayacak

Tepkiler Özelliği Nasıl Kullanılır? 

Whatsapp’a getirilen “Emojilerle Tepki” özelliğinin kullanımı oldukça basit. Buna göre Whatsapp tarafından açıklanan bilgiye göre yeni özelliği kullanmak için;

  • Tepki vermek istediğiniz mesaja basılı tutmanız gerekiyor.
  • Bunun ardından da istediğiniz emojiyi seçmeniz gerekiyor.

Tepkiler Özelliğiyle Daha Etkin İletişim

Konuya dair önemli detayları aktardığıma göre artık yazıya başlarken belirttiğim durumu açıklayabilirim. Evet, bu özelliğin Whatsapp’a gelmiş olmasından dolayı gerçekten sevindim. Çünkü bilhassa iş odaklı kurmuş olduğumuz Whatsapp Grupları’nda iş odaklı sohbetlerin bir yerde kesildiği oluyor. Karşı tarafa müşteriye/ajansa ayıp olmasın diye görüldü atmamaya çalışıyoruz. Bunun akabinde de bazen sohbet bitse de emojilerle devam eden gereksiz bir iletişim süreci yaşanıyor. Çünkü aynı kaygı karşı tarafta da oluyor. O da görüldü atmamak için emojiyle sohbeti tamamlamaya çalışıyor.

Instagram‘da ise bu durum olmuyor. Çünkü orada sohbet bittiğinde emojiyle tepki vermek mümkün oluyor. Bu da mesaja görüldü atma nezaketsizliğini ortadan kaldırmış oluyor.

İşte Whatsapp’a getirilen emojilerle tepki verme özelliği sayesinde Whatsapp’ta da görüldü atma nezaketsizliğinden kurtulmuş olduk. Bu söylediklerim sadece iş odaklı gruplar veya sohbetler için geçerli değil. Bazen bir arkadaşınızla veya yakınınızla dahi konuşurken görüldü atmak ciddi bir iletişim krizini tetikleyebiliyor. Basit gibi gözükse de dijitalleşme insanlarda ekstra bir alınganlığa sebep olduğu için bu tip ayrıntılar önemli problemlere sebebiyet verebiliyor.

Ne diyelim, Whatsapp bizleri bu durumdan kurtardığı için Whatsapp’a teşekkür edelim. 🙂


Kendi Whatsapp Çıkartmanı Hazırla

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.