Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2020)

Haziran ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Haziran 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Çocuklar İçin TikTok Uygulaması ZigaZoo Yayında
  • Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Daha Fazla Kişiye Açılacak
  • Google Plus Yerine Google Currents Geliyor
  • Youtube’da Uzun Videolar İçin “Bölümler” Özelliği
  • Facebook Popüler Sayfa Sahiplerinin Kimliğini Doğrulayacak
  • Ayın Teknoloji Haberleri (Ocak 2020) Yayınlandı
  • İçişleri Bakanlığı’ndan Seyahat Kısıtlaması Genelgesi
  • Adidas, Nike’ın Tiwitini RT Yaptı
  • Peak Games 1,8 Milyar Dolara Satıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Haziran 2020) - Zigazoo

Çocuklar İçin TikTok Uygulaması ZigaZoo Yayında

Kısa sürede dünyanın en popüler ve en çok kullanılan uygulaması haline gelen TikTok’un çocuklar için olan versiyonu ZigaZoo iOS ve Android cihazlar için ücretsiz olarak yayınlandı. İçerisinde, karbonat kullanarak yapay volkan yapmak gibi birçok faydalı rehberin de yer aldığı uygulamanın ana hedef kitlesi okul öncesi çağından orta okul çağına kadar olan çocuklar. Bu arada uygulamanın geliştirici Zak Ringelstein, uygulamanın gizliliğini ve çocukların güvenliğini korumak adına platformun öncelikle ebeveynler tarafından kullanılmasını öneriyor…

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Haziran 2020) - Instagram Yukarı Kaydır

Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Daha Fazla Kişiye Açılacak

Bilindiği üzere 10 bin ve üzeri takipçisi olan kullanıcılar için aktif edilen Instagram’ın “yukarı kaydır” özelliği yakında tüm kullanıcılara açılabilir. Zira ABD’de yaşanan protestolar ile ilgili bilgiye daha hızlı erişmek isteyen Instagram kullanıcıları, “Yukarı Kaydır” özelliğinin daha fazla kullanıcıya sunulması için talepte bulundu. Hatta özelliğin herkese açılması için change.org’da imza kampanyası bile başlatıldı. Bakalım Instagram bu talebe karşılık verecek mi…

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Haziran 2020) - Google Currents

Google Plus Yerine Google Currents Geliyor

Yakın zaman önce kapatılan Google Plus yerine Google Currents geliyor. Google+ ile ilgili kapatılma kararını o dönemde sizlere Google Plus Resmen Kapatıldı haberiyle duyurmuştuk. Teknoloji devi Google, şimdi de bu ürünü dönüştürerek ve geliştirerek yeniden sunmaya hazırlanıyor. Zira Google, G Suite yöneticilerine bir e-posta gönderdi ve 6 Temmuz’dan itibaren Currents’in kendileri için kullanıma sunulacağını duyurdu. Google’ın yeni sosyal ağı hizmete girdiğinde kullanıcıların tüm Google Plus içerikleri yeni platforma taşınacak. Ancak içeriğine yeni platforma taşınması 4-5 gün sürebilir.

Youtube Uzun Videoları Bölümlere Ayırma

Youtube’da Uzun Videolar İçin “Bölümler” Özelliği

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan ve aynı zamanda da video odaklı arama motoru gibi çalışan Youtube’a uzun videolar için “bölümler” özelliği geldi. Kullanıcı memnuniyetini ön plana alan bir sosyal ağ olmasıyla bilinen Youtube, bu özellik sayesinde uzun videolarda istenen kısma kullanıcıların daha rahat ulaşmasını sağlayacak.

Facebook Sayfa Sahiplerinden Kimlik Doğrulama

Facebook Popüler Sayfa Sahiplerinin Kimliğini Doğrulayacak

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. 2 milyardan fazla kullanıcısıyla en çok kullanıcıya sahip en popüler sosyal ağlardan biri olan Facebook, popüler sayfalara yönelik yeni bir karar aldı. Buna göre yüz binlerce takipçisi olan popüler sayfa sahiplerinin kimlikleri doğrulanacak. Mark Zuckerberg’in yakında işleme koyulacağını söylediği bu uygulamanın ABD’deki 2020 başkanlık seçimleriyle ilgili olduğu düşünülüyor.

Seyahat Kısıtlaması Genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan Seyahat Kısıtlaması Genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların akabinde İçişleri Bakanlığı “Seyahat Kısıtlaması” hakkında bir genelge yayınladı. Buna göre şehirlerarası seyahat HES Kodu ile mümkün hale gelecek. Böylece 1 Haziran itibariyle tüm Türkiye’de normalleşme sürecine hızlı bir geçiş yapılmış olacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Teknoloji Haberleri (Ocak 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Ocak 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ocak 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Adidas Nike ın Tweet ini RT Yaptı

Adidas Nike’ın Tweet’ini Niye RT Yaptı?

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da bir polis memuru, George Floyd adlı Amerikalı bir siyahiyi öldürdü. Bu durum dünya çapında tepkilere neden olurken markalar da yaşanan vahşete sessiz kalmadı. Mesela Adidas Nike’ın ırkçılık karşıtı Tweet’ini alıntılayarak RT yaptı. Böylece iki marka ırkçılığa karşı “birliktelik” mesajı vermiş oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Peak, Zynga Tarafından 1,8 Milyar Dolara Satın Alındı

Peak Games 1,8 Milyar Dolara Satıldı

Türk oyun ve teknoloji firması Peak Amerika merkezli global oyun şirketi Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alındı. Böylece Peak, Türkiye’nin ilk unicorn (Turcorn) şirketi oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Haziran 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.