#AdamsınTelekom Bot Hesaplarla TT Yapıldı

Dünkü depremden sonra yaşanan haberleşme sıkıntısı nedeniyle tepki çeken Türk Telekom, bugün Twitter gündemindeydi. #AdamsınTelekom etiketiyle gündem olan Türk Telekom’un bunu bot hesaplarla yapmış olması dikkat çekti. 

26 Eylül tarihinde İstanbul’da yaşanan deprem ve akabinde devam eden artçı sarsıntılar herkesi bir hayli korkuttu. Depremde herhangi bir can kaybının yaşanmaması ve herhangi bir yıkımın olmaması en büyük tesellimizdi. Ancak depremden hemen sonra insanların adeta telefonlara sarılarak yakınlarını aramak istemesi gsm hatlarının çökmesine neden oldu.

Bu konuya dair detayları Depremde Tüm Gsm Operatörleri Çöktü adlı makalede tüm ayrıntılarıyla anlattık. Okumanızı tavsiye ederim.

İletişim Altyapısı Çöktü

İstanbul dün gerçekten de ciddi bir deprem yaşadı. Hatta bu sarsıntı herkese 17 Ağustos’u anımsattı desek yanlış olmaz. Aynı zamanda bu deprem, insanların acı bir gerçeği fark etmesini de sağladı. Şöyle ki; İstanbul 7 büyüklüğünde bir deprem bekliyor. Ve bu depremin yıkım gücü ne yazık ki çok yüksek olacak. Fakat dün yaşanan gsm sorunu, haberleşme altyapısının 5.8 büyüklüğünde ve yıkıcı olmayan bir sarsıntıya bile dayanamayacak durumda olduğunu gösterdi. Bu da kullanıcıların tepkisine neden oldu.

Hatlar Neden Çöktü?

Saat 13:59’da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra herkesin yakınlarını aramak için telefonlara sarılması iletişim altyapısının içler acısı halini gözler önüne serdi. Zira tüm gsm operatörleri çöktü.

Bazı operatörler akşam saatlerinde hizmet vermeye başladı fakat Türk Telekom depremin yaşandığı gün ve gece boyunca hizmet sağlayamadı. Hatta 27 Eylül günü yani bugün de Türk Telekom kullanıcıları sıkıntı yaşamaya devam etti. Böyle olunca milyonlarca kullanıcı Twitter başta olmak üzere sosyal medya aracılığıyla Türk Telekom’a tepkisini dile getirdi. Kimi kullanıcılar markayı boykot edeceğini vurgularken kimileri de numarasını başka operatöre taşıyacağını belirtti.

Peki tüm bunlar karşısında Türk Telekom ne yaptı?

Twitter’da #AdamsınTelekom TT Oldu

Hiçbir GSM operatörünün krizi iyi yönetemediği apaçık ortadayken, bazı gsm firmaları sosyal medya odağında daha da tepki çeken bir takım aksiyonlar aldı.

Örneğin bugün, gün içinde #AdamsınTelekom etiketi TT yapıldı. Gerçekleştirilen bu gündem çalışmasıyla durum daha da karmaşık bir hale geldi. Çünkü kullanıcılar gündem çalışmasının bot hesaplarla yapıldığını fark etti. Böyle olunca Türk Telekom tepkileri gidermek şöyle dursun yeni bir krizin fitilini ateşlemiş oldu.

Bakalım süreç içerisinde Türk Telekom ne gibi stratejiler geliştirecek ve krizi nasıl yönetecek… Bu arada bitirmeden önce şunu belirtmek isterim ki, Branding Türkiye’nin Online İtibar Yönetimi kategorisinde yer alan makalelerin okunması, bundan sonraki süreçte yetkililere fayda sağlayacaktır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir