Facebook’tan Snapchat’e rakip bir uygulama geliyor. Bilindiği üzere Facebook, “Stories” özelliğini sahip olduğu tüm mecralarda uygulayarak Snapchat’in alanını iyiden iyiye daraltmıştı. Facebook, şimdi de Snapchat’e doğrudan rakip olacak Threads adlı bir uygulama geliştirdi.

Facebook, genellikle Z kuşağı tarafından kullanılan popüler sosyal medya uygulaması Snapchat’e rakip olacak Threads adlı yeni bir sosyal ağ geliştiriyor. Hatta geliştirdi desek daha doğru olacak. Zira uygulama Facebook çalışanları arasında kullanılarak bir nevi test edildi bile…

Peki nedir bu Threads?

Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama

Facebook, Instagram’ın yeni mesajlaşma uygulaması olarak faaliyet gösterecek olan bu app ile kullanıcılara birçok yeni özellik sunuyor. Instagram’daki “Yakın Arkadaşlar” olarak adlandırılan kişiselleştirilmiş listeyle paylaşım yapılmasına odaklanan ve bu amaçla geliştirilen Threads, Snapchat’in hakimiyet alanını iyiden iyiye daraltacak gibi görünüyor.

Threads Nedir

Threads Nedir?

Facebook tarafından geliştirilen ve mesajlaşma odaklı bir sosyal ağ uygulaması olan Threads, kullanıcıların yer bildirimlerini ve durumlarını gerçek zamanlı paylaşmasına olanak veriyor. Instagram özelinde kullanılacak olan uygulama, sıradan bir mesajlaşma aplikasyonunun  ötesinde özelliklere sahip. Örneğin, Threads ile Instagram’daki yakın arkadaşlarla gerçek zamanlı yer bildirimi, anlık durum paylaşımı, telefonun pil durumu, mesaj, fotoğraf, video paylaşımları gerçekleştirilebilecek.

Amaç Snapchat İle Rekabet Etmek Mi?

Geçtiğimiz Mayıs ayında yine Instagram özelinde kullanılan Direct adlı uygulama bir anda yayından kaldırılmıştı. Bunun nedeni herkes tarafından merak edilirken, şirket konuya dair bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklamaya göre; kullanıcılar, Instagram ile Direct arasında geçiş yapmaktan memnun değildi. Bu durum uygulamanın sürdürülebilirliğini etkileyen önemli bir unsur olarak görüldüğünden Direct uygulaması yayından kaldırılmıştı

Peki Facebook şimdi niye Direckt benzeri yeni bir mesajlaşma uygulaması (Threads) geliştirdi?

Facebook’un bu hamlesinin arkasında Snapchat ile rekabet etme güdüsü olduğu düşünülüyor. Diğer bir deyişle Facebook geliştirdiği bu uygulamayla, Snapchat’in kullanıcı tabanında yakaladığı etkileşimi elde etmeye çalışıyor diyebiliriz. Bilindiği üzere bir Snapchat kullanıcısı Instagram kullanıcısına oranla uygulamada daha fazla vakit harcıyor. Bu da Facebook’un, Threads hamlesinin nedenini açıklıyor.

Bugüne dek Hikayeler, Filtreler başta olmak üzere Snapchat’in birçok özgün yönünü kopyalayan Facebook şimdi de Snapchat benzeri bir mesajlaşma uygulaması geliştirerek kendine yeni bir rekabet alanı oluşturuyor. Bakalım Threads hamlesi Facebook’un Snapchat ile olan rekabetine nasıl bir boyut katacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.