Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama: Threads

Facebook, “Stories” özelliğini sahip olduğu tüm mecralarda uygulayarak Snapchat’in alanını iyiden iyiye daraltmıştı. Facebook, şimdi de Snapchat’e doğrudan rakip olacak Threads adlı bir uygulama geliştirdi.

Facebook, genellikle Z kuşağı tarafından kullanılan popüler sosyal medya uygulaması Snapchat‘e rakip olacak Threads adlı yeni bir sosyal ağ geliştiriyor. Hatta geliştirdi desek daha doğru olacak. Zira uygulama Facebook çalışanları arasında kullanılarak bir nevi test edildi.

Facebook, Instagram’ın yeni mesajlaşma uygulaması olarak faaliyet gösterecek olan bu app ile kullanıcılara birçok yeni özellik sunuyor. Instagram’daki “Yakın Arkadaşlar” olarak adlandırılan kişiselleştirilmiş listeyle paylaşım yapılmasına odaklanan ve bu amaçla geliştirilen Threads, Snapchat’in hakimiyet alanını daraltacak gibi görünüyor.

Threads NedirThreads Nedir?

Facebook tarafından geliştirilen ve mesajlaşma odaklı bir sosyal ağ uygulaması olan Threads, kullanıcıların yer bildirimlerini ve durumlarını gerçek zamanlı paylaşmasına olanak veriyor. Instagram özelinde kullanılacak olan uygulama, sıradan bir mesajlaşma aplikasyonunun  ötesinde özelliklere sahip. Örneğin, Threads ile Instagram’daki yakın arkadaşlarla gerçek zamanlı yer bildirimi, anlık durum paylaşımı, telefonun pil durumu, mesaj, fotoğraf, video paylaşımları gerçekleştirilebilecek.

Amaç Snapchat İle Rekabet Mi?

Geçtiğimiz Mayıs ayında yine Instagram özelinde kullanılan Direct adlı uygulama yayından kaldırılmıştı. Bunun nedeni merak edilirken, şirket tarafından bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklamaya göre; kullanıcılar, Instagram ile Direct arasında geçiş yapmaktan memnun değildi. Bu durum uygulamanın sürdürülebilirliğini etkileyen önemli bir unsur olarak görüldüğünden Direct yayından kaldırılmıştı.

Peki Facebook şimdi niye Direckt benzeri yeni bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi?

Facebook’un bu hamlesinin arkasında Snapchat ile rekabet etme güdüsü olduğu düşünülüyor. Diğer bir deyişle Facebook geliştirdiği bu uygulamayla, Snapchat’in kullanıcı tabanında yakaladığı etkileşimi elde etmeye çalışıyor diyebiliriz. Zaten ortalama bir Snapchat kullanıcısı Instagram kullanıcısına oranla uygulamada daha fazla vakit harcıyor. Bu da Facebook’un, Threads hamlesini açıklıyor.

Bugüne dek Hikayeler, Filtreler başta olmak üzere Snapchat’in birçok özgün yönünü kopyalayan Facebook şimdi de Snapchat benzeri bir mesajlaşma uygulaması geliştirerek kendine yeni bir rekabet alanı oluşturuyor. Bakalım Threads hamlesi Facebook’un Snapchat ile olan rekabetini nasıl bir boyuta taşıyacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir