Bloomberg, 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip olan ülkelerin COVID-19 dayanıklılık karnesini çıkardı. İşte ülkelerin Koronavirüs dayanıklılık sıralaması!

Bloomberg bugün önemli bir endeks açıkladı. Belli metrikler baz alınarak hazırlanan listede toplamda 53 ülke yer alıyor. Listenin ilk sırasındaki Yeni Zelanda salgınla en başarılı şekilde mücadele eden ülke olurken listenin son sırasında Meksika ise yer alıyor.

Peki “Ülkelerin Koronavirüs Dayanıklılık Sıralaması” temalı listede Türkiye kaçınca sırada?

Ülkelerin Koronavirüs Puanı

Bloomberg, 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyüklüğe sahip 53 ülkenin Koronavirüs salgınına karşı dayanıklılığını ölçerek bir sıralama oluşturdu. Kamuoyunun ilgisini çeken endeks hazırlanırken belli bir metodolojiye bağlı kalındı. Buna göre sıralama için ülkelere verilen puanlar; ülkelerin 100 bin kişi başına aylık yeni vaka sayısı, aylık vaka sayılarındaki ölüm oranı, toplam ölüm sayısının nüfusa oranı ve yapılan test sayısındaki pozitif vaka oranına göre belirlendi.

Listenin ilk sırasında Yeni Zelanda yer alıyor. 85.4 puana sahip olan Yeni Zelanda’nın ardından ise Japonya (85.0) ve Tayvan (82.9) geliyor. Listenin son sırasında bulunan Meksika’nın puanı 37.6 olurken Türkiye ise 60.6 puanla 30. sırada yer aldı.

Yeni Zelanda’nın Başarı Sırrı

Evet Bloomberg tarafından hazırlanan Koronavirüs dayanıklılık karnesine dair yapılan değerlendirmede Yeni Zelanda’nın erken harekete geçmesinin, salgınla mücadelede etkili olduğu ifade edildi. Gerçekten de Yeni Zelanda ülkede daha hiç Koronavirüs vakası tespit edilmemişken Mart ayında sınırlarını kapatmıştı.

Öte yandan Yeni Zelanda hükümetinin; test, filyasyon ve merkezi karantina sistemlerine kayda değer bir kaynak ayırdığı biliniyor. Tüm bu önlemler Yeni Zelanda’da Koronavirüs vaka sayısını sıfıra yakın bir noktaya indirdi. Bu arada Yeni Zelanda’nın 2 aşı geliştiricisiyle daha şimdiden anlaşma yaptığını da belirtmekte yarar var.

Ülkelerin Koronavirüs Dayanıklılık Sıralaması

Bloomberg tarafından hazırlanan ve ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelesinin puanlandığı listenin ilk 10’u şöyle;

  1. Yeni Zelanda 85.4
  2. Japonya 85.0
  3. Tayvan 82.9
  4. Güney Kore 82.3
  5. Finlandiya 82.0
  6. Norveç 81.6
  7. Avusturya 81.2
  8. Çin 80.6
  9. Danimarka 77.0
  10. Vietnam 74.0

Türkiye 30. Sırada Yer Aldı

Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görülmesi itibariyle Türkiye, salgını kontrol altında tutmaya yönelik birçok stratejik tedbir aldı. Kısacası Türkiye, salgının birinci dalgasını iyi yönetti. Buna karşın salgının ikinci dalgasını temsil eden 2020 yazı sonrasında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de vaka sayısı artış gösterdi.

İşte, tüm bunlar baz alınarak Bloomberg tarafından hazırlanan ülkelerin COVID-19 dayanıklılık sıralamasında Türkiye 30. sırada yer aldı. Türkiye’nin puanı ise 60.0.


💡 Koronavirüs Sonrası İş Hayatı (Ücretsiz Kitap)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.