İyi Parti Google’da Real Time Marketing Kampanyası Gerçekleştirdi

Geçenlerde 24 Haziran seçimleriyle ilgili “son 16 yıldaki en şampiyonlar ligi seçimi yaşıyoruz” şeklinde şakayla karışık bir açıklama yapmıştım. Gerçekten de öyle. Ama neden?

Her şeyden önce bu seçim süreci siyasal iletişim derslerinde örnek olarak okutulacak türden bir seçim. Ayrıca her detayı içerisinde ayrı bir anlam taşıyor. Hatta bana göre 24 Haziran, tek başına üzerine yüksek lisans tezi yazılacak türden bir seçim. Diğer yandan liderlerin söylemleri, gerçekleştirilen işbirlikleri, kurulan ittifaklar, yapılan kampanyalar, vatandaşa sunulan vaatler, reklamlar ve tabi ki dijitalleşme…

Ben bu seçim dönemini takip etmekten ayrı bir keyif alıyorum. Bunda İYİ Parti’nin gerçekleştirdiği aksiyonların da payı var. Saadet Partisi’nin e-mitingleri de ilgi çekici. Ama bu makalede İYİ Parti’nin Google bazında gerçekleştirdiği aksiyondan bahsedeceğim. Fakat ondan önce siyasi partilerin dijitalleştiğine dikkat çekmek istiyorum. Aklın yolu bir. Hedef kitle neredeyse siz orada olmak zorundasınız.

Real time marketing konusuna akademik anlamda da çalıştığım için bu odaktaki stratejilere özellikle dikkat kesiliyorum. Markalar tarafından gerçekleştirilen real time marketing aksiyonlarını takip etmeye alışmıştık. Bazı ünlü kişilerin de real time marketing odaklı kampanyalar kurguladığını nadiren de olsa görüyoruz. Fakat ilk kez bir siyasi partinin real time marketing kampanyası gerçekleştirdiğini gördük.

Evet, İYİ Parti, Google’da bir kampanya gerçekleştirdi. Bu, öyle bir kampanya ki Türkiye’nin her yanındaki tüm bilboardlarda yer alsalar bu kadar etki etmezdi. Zaten dijitalin gücü de burada görülüyor. O yüzden KOBİ veya büyük sermayeli işletmelere / markalara dijitalleşmeyi öneriyoruz. Daha az maliyetle daha büyük bir kitleye ulaşmak sadece dijitalle mümkün. İYİ Parti’nin dijitalin farkında olduğunu bir kez daha gördük.

Daha önce Branding Türkiye’de “real time marketing (gerçek zamanlı pazarlama) nedir?” konulu ve “real time marketing  (gerçek zamanlı pazarlama) nasıl yapılır?” odaklı makaleler yazıldığı için burada kavramın “nedir”ine yada “nasıl”ına değinmeyeceğim.

Sadece gerçek zamanlı pazarlamada başarılı olmak için yapılması gerekeni kısaca belirtmek istiyorum.

İşin merkezinde “duymak” ve “görmek” var. Gerek arama motoru (Google, Yandex) odağında gerekse sosyal medya (Twitter, Instagram, YouTube) odağında gerçekleştirilen bir gerçek zamanlı pazarlama kampanyasında önemli olan kitlenin ne konuştuğunu duyabilmek, kitlenin nereye baktığını görebilmektir.

İYİ Parti bunu başarabildiği için bu kampanya şu an tüm gazetelerin manşetinde, tüm blogların en çok okunanlarında, tüm fenomenler bunu paylaşıyor. Taşı atmayı bilirseniz iki kuştan fazlasını vurursunuz. Ki dijital pazarlama süreçlerinde özellikle farkındalık odaklı (viral) kampanyalarda markalar / ajanslar tarafından gerçekleştirilen birçok büyük bütçeli çalışmanın çöp olduğunu, yani 1 kuşu dahi vuramadığını çok iyi biliyorum.

İYİ Parti’de dijital pazarlama ve dijital markalaşma stratejileri gerçekleştiren ekibi tebrik ediyorum. İyi çalışıyorlar. Şimdi sözü çok uzatmadan kampanya detaylarına geleyim.

İYİ Parti’nin Google’a verdiği ve viral haline gelen gerçek zamanlı pazarlama reklamlarına örnek vermek gerekirse; Google’da “AKP” şeklinde arama yaptığınızda ilk sırada, “Artık daha İyi’si var” ifadelerinin yer aldığı bir sonuç çıkıyor. “Rüya tabiri” araması yapıldığında ise kullanıcıların karşısına “Kabuslar mı görüyorsun” başlığıyla İYİ Parti’nin tanıtımının yer aldığı bağlantı çıkıyor. Sosyal medyanın en çok ilgisini çekense Google’da “İbrahim Tatlıses” araması yapıldığında çıkan sonuç. Kullanıcılar bu arama sonrasında “Doğalgaz mı Bağlatacaksınız? İYİ Parti’yi Bekleyin” bağlantısıyla karşılaşıyor.

İYİ Parti’nin reklam verdiği kelimelerden bazıları şöyle;

 • AKP
 • İbrahim Tatlıses
 • Rüyada Güneş
 • Rüya Tabiri
 • Rüyada Altın
 • İktidarsızlık
 • Boş Oda
 • Ak Parti
 • Gençler
 • Özgürlük
 • VPN

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir