Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook ile yine bir Facebook ürünü olan Instagram ve Whatsapp’ta bugün (13.03.2019) Türkiye saatiyle 19:00 civarında erişim sorunu baş gösterdi. Bu durum Facebook, Instagram, Whatsapp çöktü yorumlarına neden oldu.

Sosyal ağ denilince akla ilk gelen mecra olan ve günümüzde 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Faccebook’ta erişim sorunu yaşanıyor. Fotoğraf odaklı bir sosyal ağ olan ve Facebook tarafından satın alınan Instagram ile popüler mesajlaşma uygulması ve yine bir Facebook markası olan Whatsapp’ta da aynı problem yaşanıyor. Diğer bir ifadeyle Facebook ile Facebook’a bağlı markalarda bugün yani 13.03.2019’da küresel düzeyde bir sorun var.

Evet, 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip Facebook ile yine kullanıcı sayısı yüz milyonları hatta milyarı bulan ve Facebook’a ait birer sosyal mecra olan Instagram ve Whatsapp’ta akşam üzeri (saat 19:00) itibariyle erişim sorunu yaşandı. Bu durum “Facebook Instagram Whatsapp çöktü!” yorumlarına neden olurken sorunun kaynağıyla ilgili henüz Facebook kanadından resmi bir açıklama yapılmadı.

Facebook Instagram Whatsappp Çöktü!

Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yaşanan erişim sorunu “Facebook’a neler oluyor?”, “Instagram Çöktü mü?” sorularına sebep olurken, birçok kullanıcı ilk anlarda yaşanan bu erişim sorununun bölgesel olduğunu zannetti. Hatta problemin sadece kendi internet bağlantısıyla ilgili olduğunu zannedenler bile olmuş. Ancak sorun ne kişisel ne de bölgesel görünüyor. Zira dünya çapındaki kullanıcılardan Facebook çöktü şeklinde yorumlar var.

Bu arada Facebook’ta, Instagram‘da ve Whatsapp’ta mesajlara erişmekte zorluk çeken kullanıcılar, fotoğraf ya da dosya gönderme konusunda da problem yaşıyorlar.

Erişim Sorununun Kaynağı Ne?

Henüz şirket tarafından tam anlamıyla bir açıklama yapılmadığı için yaşanan sorunun kaynağına ilişkin net bir bilgi yok. Konunun farkında olduklarını ve üzerinde çalıştıklarını ifade eden yetkililer meselenin detaylarına dair bilgi vermiyor.

Bu arada Sosyal Medya Stratejisti Mürsel Ferhat Sağlam’dan konuya dair gelen yorum; “genelde Facebook ve ürünlerinde küresel düzeyde ve köklü bir güncelleme olduğunda Facebook’ta bu tip sorunlar yaşanıyor.” şeklinde oldu. Buna ek olarak sorunun kaynağına ilişkin Facebook‘tan resmi bir açıklama yapılır yapılmaz sizlere detayları aktaracağız.


💡 Casus Yazılıma Karşı Whatsapp’ı Güncelleyin

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.