Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip arama motoru Google’dan World Wide Web İçin 30. yıla özel Doodle!

Bugün, internet dünyası için önemli bir dönüm noktası olan ve World Wide Web (WWW), olarak adlandırılan sistemin 30. yaş günü. Dünyanın genelini ilgilendiren özel anları real time marketing unsuru olarak kullanan Google bu özel günü kutlamak için de bir Doodle hazırladı.

Google’dan World Wide Web İçin Özel Doodle

Bilindiği üzere Google, önemli gelişmeleri duyurmak ya da hatırlatmak amacıyla ana sayfasını güncelleyerek o konuya ilişkin özel bir Doodle hazırlıyor. Böylece Google, o olay ya da gelişmeye dair dünya çapında bir farkındalık oluşturmayı başarıyor. Google bu davranışıyla aslında herkese tam anlamıyla bir real time marketing (gerçek zamanlı pazarlama) dersi veriyor.

World Wide Web - Google

Değerleri önemseyen bir şirket kültürüne sahip olan Google gerek yerel gerekse küresel düzeyde bilinirliği ve/veya önemliliği olan kişi, kurum, olay ya da durumlar için de üzerine düşeni yapıyor. Buna göre Google, böylesi durumlar için Doodle hazırlıyor.

Tam 30 Yıl Oldu

Bugün 12 Mart, yani World Wide Web hayatımıza gireli tam 30 yıl oldu. İnternet dünyası için önemli bir dönüm noktası olan World Wide Web’in 30. yıl dönümünü dünyanın en büyük internet – teknoloji şirketi olan Google tarafından unutulması ya da görmezden gelinmesi tabii ki düşünülemezdi.

Böylece Google kendine has yöntemle yani bu güne özel tasarladığı Doodle ile World Wide Web’in 30. yaşını kutladı

World Wide Web (WWW) I Hakkında

World Wide Web, Dünya Çapında Ağ (kısaca WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir. Web sayfalarına ise internet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İnternet ve Web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira web sadece İnternet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN’de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee‘nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir. (Kaynak: Wikipedia)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.