Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bir süredir tüm dünyayı kırmızı alarm seviyesine çıkaran Corona Virüsü’nün gerçek zamanlı dijital haritası hazırlandı.

Corona Virüsü olarak adlandırılan ve ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan gizemli hastalık hızla yayılıyor. Akut solunum yolu enfeksiyonu, bağışıklık seviyesinin düşmesi, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilere neden olan virüsün aşısı ise henüz bulunamadı. Ancak uzmanlar virüsün yayılma hızını takip edebileceğimiz gerçek zamanlı bir harita yayınladı.

Corona Virüsü Nedir?

Birkaç hafta önce yeni bir virüs türünün ortaya çıktığı öğrenildi. İlk kez Aralık (2019) ayında rastlanan ve 2019-nCoV olarak tanımlanan bu virüs, korona virüs /corona virüsü olarak adlandırılıyor. Virüsün yayılmaya başladığı andan itibaren çok zaman geçmemiş olsa da 31 Ocak 2020 itibariyle Corona Virüsü’nden ölenlerin sayısı dünya genelinde 213 olarak ifade ediliyor. Vaka sayısının ise 10 bini aştığı biliniyor. Bu arada dipnot olarak belirtelim; SARS virüsü sebebiyle dünya çapında 800 kişi ölmüştü.

Evet, Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında başladığı tahmin edilen bu gizemli virüsün kısa sürede Çin’in diğer bölgelerine sıçradığı biliniyor. Buna ek olarak dünyanın çeşitli bölgelerinde Corona Virüsü vakasına rastlanıldı.

Corona Virüsü Yayılıyor

Virüs bugüne dek, Çin dahil olmak üzere toplamda 23 ülkede görüldü. Virüsün Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya ve Tayvan‘a da sıçradığı öğrenildi.

Corona Virüsü’nün Haritası

Dünyada salgın hızla yayılırken geçtiğimiz günlerde Corona Virüsü’nün gerçek zamanlı haritası hazırlandı. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan ve yayınlanan bu harita, Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgını gerçek zamanlı olarak takip etmeyi sağlıyor.

Corona Virüsü Haritası

Dünya genelinde hemen herkesi endişelendiren Corona Virüsü ile ilgili detayları bu harita yardımıyla öğrenmek mümkün. Ayrıca bu harita sayesinde bugüne dek doğrulanan toplam vaka sayısı, virüsün hangi ülkelerde görüldüğü, hangi ülkede kaç hastanın olduğu, Corona Virüsü nedeniyle ölen toplam kişi sayısı ile virüsten tamamen kurtulan kişi sayısı gibi detayları öğrenmek de mümkün.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan Corona Virüsü’nün gerçek zamanlı haritası için ilgili web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.