2000’lerde başlayan ve dikkat çeken bir biçimde hızla ilerleyen dijital fenomenlerden biri olan sosyal ağlar, bugün en çok ziyaret edilen web sitelerinin başında geliyor. Bu makalede ise profesyonel sosyal medya yönetiminin önemine dair detayları aktaracağız.

21. yüzyılın en önemli teknolojik gelişmelerinden olan sosyal ağlar; zaman ve mekan farkı olmaksızın insanların birbirleriyle bağlantı ve iletişim kurmalarına imkân veren online topluluklar olarak adlandırılabilir.

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Linkedin, Pinterest, TikTok vb. ağlarda/sitelerde kullanıcılar kendi kişisel profillerini oluşturarak; o sosyal ağı kullanan diğer kişilerle ve kurumlarla etkileşime girer. Kıscası sosyal medya; kullanıcılara online profiller ya da kişisel blog sayfaları oluşturmasına izin verirken, bugün o profil sayfaları bir kullanıcı için kişisel web sitesi niteliğindedir.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Geleneksel anlamda yüz yüze gerçekleştirilen iletişim; sosyal medyada web konferanslarının, anlık mesajlaşmanın ve interaktif yazışmaların sinerjisi kullanılarak dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Kısacası bugün dünya nüfusunun %50’den fazlasının kullandığı sosyal medya, hem bireysel hem de kurumsal anlamda büyük önem taşıyor. Burada ise devreye profesyonel sosyal medya yönetimi giriyor.

Profesyonel sosyal medya yönetimi; günümüzde reklam ve pazarlama sektörü için bilhassa önem arz etmektedir. Bu işi yapan kişi olarak betimleyebileceğimiz “sosyal medya yöneticisi” ise kurumsal ya da kişisel bir yapıya ait sosyal medya hesaplarının yönetimine dair sorumluğu alan yani bu işin başında olan ve bu işi yöneten kişidir. Sosyal medya yöneticileri; bağımsız (freelance) olarak ya da kurumsal bir şirkette çalışarak bu sürece dair tüm aşamalarda etkin bir şekilde görev alır.

Sosyal Ağ Yöneticiliği

Sosyal medya yöneticileri; sosyal medya ve dijital pazarlama alanında belli bir tecrübeye ve bilgiye sahiptirler. Bu kişiler; ortalama bir bütçe ve çeşitli dijital araç ile bir markanın sosyal medya yönetimini yaparak o markaya fayda sağlar.

Sosyal medya yöneticiliği yapan kişilerin kreatif ve analitik olması gerekir. Yinelemek gerekirse bir sosyal medya uzmanı; çeşitli dijital araçları (hedef kitle analiz araçları, sosyal medya yönetim araçları, raporlama araçları vs.)  kullanarak firmanın sosyal medya hesaplarını yönetir. Böylece o markanın dijitalde var olmasını sağlayarak, işletmenin marka bilinirliğini arttırır. Bu arada dijital dönüşümü farkında olan ve bu alanda eğitim almış olan her birey sosyal medya yöneticiliği yapabilir.

Peki sosyal medya yöneticisi tam olarak ne yapar? sorusunu ise şöyle yanıtlamak mümkündür; sosyal medya uzmanı/yöneticisi; bir şirketin dijital ortamdaki marka bilinirliğini arttırmak için; o şirketin Facebook ve instagram başta olmak üzere sosyal medyaki reklamlarını yönetir. Böylece markanın çeşitli sosyal ağlarda hedef kitle ile buluşmasını sağlar.

Ayrıca o marka özelinde sosyal medyada paylaşılacak olan içerik ve görsellerin; planlanması, üretilmesi, zamanlaması, organizasyonu ve optimizasyonu yine sosyal medya yöneticisinin görevidir. Tüm bunların akabinde elde edilen yani sağlanan geri bildirimleri analiz ederek yeni kampanya ve reklamları optimize eden ve bunlardan verimli sonuçlara ulaşmayı hedefleyen kişi de yine sosyal medya yöneticisidir.

Bu bilgiler ışığında, şirketinizin sosyal medyada etkin ve aktif olmasını istiyorsanız mutlaka profesyonel bir uzmanla çalışmanızı tavsiye ederiz.


💡 Sosyal Medya Uzmanlarına Tavsiyeler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.