Black Lives Matter Hareketi, ABD’de sosyal bir çalkantıya neden olurken, markalar ise bu süreçte sistemik olarak ırkçılığa karşı duran kampanyalara imza attı. Biz de bu makalede sizler için Black Lives Matter Hareket’ine destek olan markaları ve gerçekleştirdikleri aksiyonları derledik.

Black Lives Matter hareketinin kökeni, Michael Brown‘ın 2014 yılında ölümüne tepki olarak toplanan bir taban hareketine dayanıyor. O günden bu zamana tam 6 yıl geçti. Geldiğimiz noktada bu oluşum artık bir taban hareketi olmaktan çıktı. Çünkü Black Live Matter artık herkesi kapsıyor. Tabi ABD tarihindeki en büyük sosyal olaya markaların sessiz kalması beklenemezdi.

2020, hiç şüphesiz tüm dünya için çok zor bir yıl oldu. Birçok doğal afet, salgın hastalık, savaş, pandemi ve toplumsal olaylarla geçen 2020’deki önemli olaylardan biri de ABD’deki ırkçı saldırılardı. Ancak son yaşanan olayla, uzun zamandır hüküm süren ırksal adaletsizlik görünürlük kazandırdı. Bu makalede ise #BlackLivesMatter hareketine daha doğrusu Black Lives Matter diyen markalara değineceğiz.

Black Lives Matter Diyen Markalar

Evet, aşağıda 1 Temmuz 2020’den günümüze kadar olan dönemi kapsayan ve ırkçılık, sosyal adaletsizlik gibi sosyal problemlere  karşı tavır alan markalar ile bu markaların Black Lives Matter hareketine dair destekleri yer alıyor. O hallde hiç zaman kaybetmeden başlayalım. İşte Black Lives Matter diyen markalar!


A16Z

Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, yeterince temsil edilmeyen kuruculara yatırım yapmak için 2.2 milyon dolarlık bir fon ayrıdığını duyurdu. Fondan elde edilen gelirin yüzde yüzü yani tamamı ilgili kişilere gönderilecek. Ayrıca bu kampanyaya dış yatırımcılar da katkıda bulunabilecekler.

Airbnb

Airbnb, NAACP ve Black Lives Matter Hareketi’ne toplam 500.000 Dolar bağış yapacağını duyurdu. Çalışanlarının bağışlarını da bu iki kuruluşla eşleştireceğini ifade eden şirket, Aktivizm ve Müttefiklik Rehberi adlı bir de rehber hazırladığını açıkladı.

Adobe

Adobe, kadınlara vurgu yaparak yeterince temsil edilmeyen içerik oluşturucularının sesini yükseltmek için çaba harcadığını duyurdu. Şirket bu amaçla Adobe.com Diverse Voices adlı çeşitli kadın içerik oluşturucularını öne çıkaran bir web sitesi bile kurdu. Adobe Başkan Yardımcısı Ve Pazarlama Şefi Ann Lewnes ise sosyal adaletsizlikle mücadelelerine dair bir blog gönderisinde şu ifadeleri kullandı;

“Yaratıcılığın ırk, etnik köken, yetenek, cinsiyet veya cinsel yönelimden bağımsız olarak her birimiz için daha erişilebilir olması ve onu takdir etmesi gerekiyor. Adobe olarak, çeşitli seslere, özellikle de bu benzeri görülmemiş anda, hikayelerini paylaşmaları için daha büyük bir platform sunmanın sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.”

Bumble

Bumble, NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu (NAACP Legal Defense and Educational Fund), Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi ve Austin Adalet Koalisyonu gibi kuruluşlara 1 milyon dolar yardımda bulundu. Şirket ayrıca, kullanıcılardan kaynaklanan ve açıklanmayan sayıda sosyal adalet grubuna 5.000 Dolar bağışlayacak. Son olarak Bumble; ilerleyen dönemde, platformda ırkçılığı ele almak için “kapsamlı bir denetim” yapma sözü de verdi.

Cisco

Cisco CEO’su Chuck Robbins, şirketin Equal Justice Initiative, NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu, Color of Change, Black Lives Matter Hareketi ile kendi fonuna toplam 5 Milyon Dolar bağış yapacağını duyurdu.

Docusign

Black Lives Matter odağında Docusign, NAACP ve diğer sosyal adalet girişimlerine 500.000 Dolar bağış yapmayı taahhüt etti. Şirket ayrıca çeşitlilik verilerini yayınlayacağını da duyurdu.

DoorDash

Şirket, Black Lives Matter Hareketi kapsamında 500.000 Dolar bağış yapmayı taahhüt etti ve bir başka 500.000 Dolar da dahili Black Employee Resource Group tarafından, kar amacı gütmeyen kuruluşlara dağıtılmak üzere ayrıldı. Bu arada DoorDash, siyahi işletme sahipleri için kitle kaynaklı kredilerde 150.000 Dolar’a kadar eşleştirmek için Kiva ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Etsy

Black Lives Matter odağında Etsy, Equal Justice Initiative ve Borealis Philanthropy’nin Black-Led Movement Fund’una toplam 1 milyon Dolar bağış yapacağını duyurdu. Şirket ayrıca sitesine siyahi içerik oluşturucular ve onların ürünleri için bir açılış sayfası da ekledi.

Grindr

Black Lives Matter Hareketi odağında Grindr, topluluğundaki ırkçılığı caydırmak için flört uygulamasındaki etnik köken filtresini kaldıracağını duyurdu.

Grubhub

Grubhub; şirketin Amsterdam merkezli Just Eat Takeaway‘e 7,3 milyar dolarlık satışından günler önce CEO Matt Maloney’nin açık mektubunda Equal Justice Initiative‘e 1 milyon dolar bağışta bulunmayı taahhüt etti.

IBM

CEO Arvind Krishna, Haziran ayında Kongre’ye yazdığı bir mektupta IBM’in artık genel amaçlı yüz tanıma teknolojisini satmayacağını ve bu teknolojiyi geliştirmeyeceğini yazdı. Yüz tanıma teknolojisinin siyah yüzleri tanımlarken daha az doğru olduğu tartışılırken, bu teknolojinin polisiye olaylar için kullanıldığında ırksal önyargıyı güçlendireceği düşünülüyor.

Matchstick Ventures

Risk sermayesi şirketi Matchstick Ventures, siyahilerin, sahip olduğu girişimlere daha fazla yatırım yapılabilmesi için siyahi kurucu ağları veya profesyonel gruplarla yeni ilişkiler kurma taahhüdünü dile getirdi. Şirket ayrıca, danışma kuruluna bir siyah üye ekleme ve portföy şirketlerinin yüzde 30’unun yönetim kurullarına veya C süitlerine siyahi üyeler ekleneceğinin de sözünü verdi.

Microsoft

Black Lives Matter hareketine destek olan şirketlerden biri de Microsoft oldu. Şirket; organizasyonu içindeki ve dışındaki ırksal eşitsizliği ele almak için bir dizi taahhütte bulundu. Buna göre Microsoft; siyahilerin sahip olduğu iş ortakları için 50 milyon dolarlık bir fon oluşturmaya karar verdi. Microsoft ayrıca bu ortakları finanse etmek ve eğitmek için 23 milyon dolar harcayacak. Öte yandan şirket, 2025 yılına kadar ise üst düzey pozisyonlardaki siyah çalışan sayısını ikiye katlayacağını, 2023’e kadar ise siyahların sahip olduğu tedarikçilerin sayısını ikiye katlayacağını açıkladı. Bunlara ek olarak Microsoft, ırksal eşitsizliği ortadan kaldırmak için toplamda 1 milyar doları aşkın bir destekte bulunacak.

Niantic

Black Lives Matter odağında Artırılmış gerçeklik oyun şirketi Niantic, Black AR ve oyun yaratıcılarının projelerini finanse etmek ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki topluluk kuruluşlarını desteklemek için Pokémon GO Fest 2020’den -en az 5 milyon dolar- bağışlayacağını söyledi. Şirket ayrıca siyahların trans bireylerini savunan Marsha P Johnson Enstitüsü’ne 100.000 Dolar bağışlayacak. Buna ek olarak Niantic, Gamehead’lerin çocuklar için sanal oyun geliştirme dersleri başlatmasına yardımcı olmak için 60.000 Dolar bağışlayacak.

Peloton

Peloton, NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu‘na 500.000 dolar bağışlama sözü verdi. Üç hafta sonra ise Peloton; şirket içinde ve dışında ırksal eşitsizlikle mücadele etmek için 4 yıl içerisinde toplam 100 milyon Dolar tutarında yatırım yapacağını açıkladı.

Reddit

Reddit CEO’su Steve Huffman, açık bir mektupla; şirketin ırkçılığı açıkça kınamak için içerik politikasını gözden geçireceğini ve güncelleyeceğini ifade ederek bu konuda söz verdi. Ceo Steve Huffman, ayrıca geçmişte ırkçı Reddit topluluklarına yanıt vermek konusunda yavaş davrandıkları için de özür diledi. Ek olarak, kurucu ortak Alexis Ohanian, Reddit yönetim kurulundan istifa etti. Yerine ise siyahi bir danışman atanmasını istedi. Bunun üzerine şirket 10 Haziran’da Ohanian’ın yerine Y Combinator CEO‘su Michael Seibel‘in getirileceğini duyurdu.

Robinhood

RobinHood, NAACP’ye 500.000 Dolar bağışlayacağını duyurdu.

Salesforce

Şirket, NAACP’ye 1 milyon dolarlık bağış yapacağını duyurdu. Salesforce ayrıca; tedarikçi çeşitliliği ekibinin, çeşitli tedarikçilerle yapılan etkiyi ölçmekten, tedarikçilerin temas ettiği topluluklardaki etkiyi ölçmeye geçeceğini söyledi. Bu arada şirket periyodik olarak çeşitlilik raporları yayınlıyor. Şirketin yeni hedefi ise 2023 yılına kadar işgücünün yarısının yeterince temsil edilmeyen gruplardaki insanlardan oluşmasını sağlamak.

Shopify

Shopify, NAACP Yasal Savunma ve Eğitim Fonu, Black Health Alliance ve Campaign Zero‘ya toplam 1 milyon dolar bağış yapmayı taahhüt etti. Shopify ayrıca ziyaretçileri; siyahilerin sahip olduğu işletmelere yönlendiren bir banner ekledi.

Techtonic

Boulder merkezli Techtonic, ücretli çıraklık programı için 100 siyah yazılımcı alacağını duyurdu. Katılımcılar, programın sonunda harici şirketlerle röportaj yapma fırsatı bulacak ve müşteriler için gerçek yazılım projeleri üzerinde çalışacaklar.

Uber

Uber, Equal Justice Initiative ve Center for Policing Equity’ye toplam 1 milyon dolar bağış yapacağını duyurdu. CEO Dara Khosrowshahi’nin açık mektubunda, şirketin hem sürücülere hem de kullanıcılara ırkçılık karşıtı eğitim sağlayacağını ifade etti. Uber ayrıca, 2025’e kadar yönetici düzeyinde veya daha üstündeki siyah çalışanların sayısını ile sürücü ve destek personelinin sayısını ikiye katlamayı planlıyor.

Branding Türkiye

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye, Black Lives Matter odağında yerel ve global firmaların sosyal sorumluluk kampanyalarına medya desteği vererek konunun gündemde kalmasına ve sürdürülebilir farkındalığa yardımcı oluyor.

Evet, globla ölçekli şirketlerin Black Lives Matter Hareketi’ne desteklerini “Black Lives Matter Diyen Markalar” başlıklı bu makalede derlemiş olduk. Bu vesileyle ister dahili ister harici olsun, tüm şirketleri eğitim ve ırksal eşitlik için çaba göstermeye davet ediyoruz.


💡 Dünyanın En Değerli 100 Markası

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.