Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp’ta para transferi dönemi başlıyor. Peki, WhatsApp’tan para transferi nasıl yapılır? İşte Whatsapp para transfer özelliği ile ilgili tüm detaylar!

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bir süredir gündemde olan ve test ettiği para transfer özelliğini nihayet kullanıma açtı. Yapılan resmi duyuruyla beraber kullanıma sunulan Whatsapp para transferi özelliği, şimdilik sadece Brezilya‘da kullanımda. Oysa bu özellik bir süredir Hindistan’da test ediliyordu. Dolayısıyla da özelliğin ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunulacağı düşünülüyordu. Fakat Whatsapp, Brezilya’da 10 milyon civarında küçük ve orta büyüklükteki firma olduğunu belirterek özelliğin öncelikle burada devreye sokulmasının daha iyi olacağını duyurdu.

Facebook’un kendi geliştirdiği bir ödeme sistemi olan “Facebook Pay” ile entegre çalışacak olan Whatsapp’tan para transferi özelliği ile birlikte kullanıcılar artık birbirlerine uygulama (Whatsapp) içinden para transferi yapabilecekler.

Peki sistem tam olarak nasıl çalışıyor?

Whatsapp Para Transfer Özelliği

“Sohbet ettiğiniz yere / kişiye para gönderin veya alın” mottosuyla tanımlanan para transfer özelliği ile birlikte Whatsapp artık sadece bir sosyal ağ ya da mesajlaşma uygulaması olarak kategorize edilemeyecek. Zira uygulama bu yönüyle aynı zamanda e-ticaretin tamamlayıcı bir unsuru haline gelmiş olacak.

Uzun zaman önce kullanıma sunulan ve internetten satış yapan girişimciler ile KOBİ’lerin işini kolaylaştıran Whatsapp Business‘ın ardından şimdi de “Whatsapp para transferi özelliği” kullanıma sunuldu. Peki bu işlem için kullanıcılar Whatsapp’a herhangi bir ödeme yapacak mı?

Edinilen bilgiye göre; Whatsapp aracılığıyla para transferi yapan kullanıcılardan herhangi bir komisyon tahsil edilmeyecek. Kurumsal firmalardan ise cüzi bir işlem ücreti alınacağı söylentiler arasında. En azından şimdilik yapılan açıklamalar bu yönde. Zaman içerisinde yani uygulamanın tüm dünyada kullanılmasıyla beraber bu tür sorular da net bir şekilde yanıtlanacaktır.

Nasıl Kullanılır?

Whatsapp bu sistemi kart “ekle – doğrula – gönder” şeklinde özetliyor. Buna göre Whatsapp para transfer özelliğini kullanabilmek için öncelikle sisteme bir kredi kartı yada banka kartı tanımlamak gerekiyor. Sonraki aşamada ise doğrulama yapılmalı.

Whatsapp Para Gönderme Özelliği

Bu arada birçok ödeme servisinde karşımıza çıkan biyometrik doğrulama, WhatsApp’ta da bulunacak. Yani 6 haneli bir PIN kodu ve parmak iziyle, herhangi bir güvenlik zafiyetinin oluşmasının da önüne geçilecek. Böylece finans işlemlerinde büyük önem taşıyan güvenlik konusu da sağlanmış olacak.

Son olarak, özelliğin Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz net değil. Ancak konuya dair bir gelişme olduğunda sizlerle paylaşıyor olacağız.


💡 Whatsapp İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.