Popüler sosyal medya platformu Instagram’da takipçi kitlesini artırmak ve çeşitlendirmek isteyen markaların ve sayfaların sık sık uyguladığı bir yöntem olan Instagram çekilişleri nedir? Instagram çekilişleri nasıl yapılır?

Dijital markalaşmanın önemli ve değişmeyen unsuru olan sosyal medyada yer almak günümüzde her marka için artık bir mecburiyet oldu. Sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı her geçen gün artarken işletmelerin sosyal medyada topluluk oluşturması da bir o kadar zorlaştı. Bunun için çeşitli tutundurma ve takipçi artırma stratejileri deneyen markaların sosyal medyada kitle edinmek için uyguladığı tekniklerin başında çekilişler geliyor. Özellikle Instagram çekilişleri oldukça popülerdir. Peki Instagram çekilişleri nasıl yapılır?

Instagram Çekilişi Nedir?

İşletmeler Instagram hesaplarındaki takipçilerin sayısını artırmak ve takipçi demografilerini çeşitlendirmek için açeşitli yöntemler denerler. Bunlardan biri de Instagram çekilişleridir. Instagram çekilişi, en kısa şekliyle şöyle tanımlanabilir; bir işletmenin Instagram özelinde belirli kurallar belirleyerek bir ürün veya hizmeti belirli sayıdaki kullanıcıya hediye etmek için organize ettiği bir nevi yarışmalardır.

Instagram Çekilişleri Nasıl Yapılır?

Popüler Instagram çekiliş aracı You To Gift tarafından paylaşılan bilgilerden derlediğimiz detaylara göre etkili bir Instagram çekilişi için olması gerekenler şunlardır;

  • Çekiliş için özel bir gönderi / post tasarlanmalıdır.
  • Post açıklamasında veya çekiliş görselinde; çekiliş içeriği, başlangıç ve bitiş tarihi, çekiliş kuralları, kazananları belirleme ve ilan etme tarihi ve kazananları belirleme yöntemleri ve ödüller belirtilmelidir.
  • Hedef kitlenin ilgisini çekecek bir ödül seçilmelidir. (Örneğin; sayfanız/işletmeniz moda ve stil ile ilgiliyse, bir makyaj seti veya özel tasarım bir kıyafet iyi bir hediye olacaktır.)
  • Çekiliş görselinde dikkat çekici ifadeler içeren kelimeler veya CTA kullanın. (Örneğin; “Dikkat!”, “Çekiliş Var” gibi.)
  • Takipçilerin çekilişe katılımını sağlamak çekiliş kuralları basit olmalıdır.
  • Çekiliş kuralları arasında hesabı takip et, gönderiyi beğen, yorum yap/gönderiyi paylaş gibi şartlar olmalıdır.
  • Çekilişin yayılımını artırmak için yoruma arkadaşını etiketle şartı olmalıdır.
  • Ne kadar çok yorum o kadar çok şans seçeneği olmalıdır. Buna göre bir katılımcı ne kadar çok arkadaşını etiketlerse, kazanma şansının o kadar yüksek olacağını düşünür.
Instagram ve Youtube Çekiliş Aracı

Instagram Çekiliş Aracı

Hazırladığınız Instagram çekiliş kurallarına uygun olarak çekilişin tamamlanmasından sonra Instagram çekiliş aracı kullanarak kazananları belirleyebilirsiniz. You To Gift adlı Instagram çekiliş aracı ile hızlı, güvenilir, düzenli, etkin, şeffaf, adil ve kolay bir çekiliş gerçekleştirmek mümkün. Bunun için You To Gift’in web sitesinde yer alan Ücretsiz Instagram Çekiliş Aracı sayfasını ziyaret ederek hemen bir çekiliş organize edebillirsiniz. You To Gift hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki butona tıklayıp detaylı inceleme yazısını okuyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.