İçerik Pazarlamada Yapılan 3 Hata

İçerik pazarlama yeni ve potansiyel müşteri kazanmak için en iyi pazarlama yöntemlerinden birisidir. Fakat bir blog yazısı yazıp arkanıza yaslanarak müşterilerin size gelmesini bekleyemezsiniz.

İçerik pazarlaması büyük kitlelere hitap eden bir pazarlama metodu olduğu için büyük bir pazar payı oluşturmaktadır. Milyonlarca blog yazısından bahsediyorum. Yazacağınız konu ile ilgili Google’da bir arama yaparsanız karşınıza milyonlarca sonuç çıktığını göreceksiniz. Birçok insan aynı konu hakkında içerikler oluştururken başarılı olma ihtimaliniz düşük olacaktır. Ancak oluşturulan içerikler çok fazla hatayı barındırmaktadır. Hepimiz ben de dahil olmak üzere bu hataları yaptık veya yapmaya devam ediyoruz aslında. Aynı hataları tekrar tekrar yapmamak için bunları başlıklar altında açıklamak istedim.

Hedef Kitlenizin Ne İstediğini Bilmemek

Günümüzde içeriklerde belirgin olarak görülen en büyük hatalardan biri hedef kitleye uygun olmayan içerikler üretmek. Peki doğru kişiye doğru zamanda daha iyi nasıl içerik sunabiliriz?

Müşterilerinizin ilgi alanlarını araştırın. İlginç olduğunu düşündüğünüz içeriklerin yayınlanması müşteri veya ziyaretçi çekmeyebilir. Çoğu dijital pazarlama uzmanı herhangi bir içeriğin trafiği yönlendirebileceğini düşünebilir. Bazı insanların ilgisini çekse bile doğru kitleye ulaştırmayacak ve sürekli olmayacaktır.

Müşterilerinizin ilgi alanlarını araştırmaya başlamak için Facebook ve Google araçlarını kullanabilirsiniz. Facebook reklam yöneticisinde “Kitle Analizleri”, Google Analytics, Search Console, Adwords gibi araçları kullanabilirsiniz. Üstelik Google Adwords ile “Yeniden Pazarlama” sayesinde doğrudan satış odaklı müşterilerinize erişebilirsiniz.

Tekdüze İçerikler Kullanmak

Bunların yanında birden fazla içerik türü kullanmaya özen gösterin. Tekdüze içerikler üretmek sizi çok ileriye taşımayacaktır. İçerik çeşitlerinizi artırın. Bir blog yazısı ve kapağına koyduğunuz görsel ile bu işler yürümüyor maalesef. Genelde blog içerikleri sadece bir görsel içerir. Fakat bu yeterli değil. Videolar ile daha fazla etkileşim alabilir ve içeriğin daha çok üstelik tekrar okunmasını, paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Video ve resimlerin yanında infografikler de büyük ilgi görmektedir. İnsanlar sayılar ve grafikler ile ifade edilen konuları daha iyi kavramaktadır. Yani bir içerik oluştururken farklı öğelerden yararlanmak etkili olacaktır.

Yenilenebilir içerikler oluşturun. Oluşturduğunuz içeriklerin güncellenebilir ve yenilenebilir olması aynı içeriği insanlara tekrar sunmanıza yardımcı olacaktır. Sürekli gelişen bir içeriğe beş yıl içerisinde hala alakalı bir trafik çekmeniz mümkün olacaktır. Sadece birkaç günlük trafik çekecek ve sürekli kendini tekrar eden konular araştırmak yerine her zaman yenilenen içerikler yükselmek için gayet iyi bir yoldur.

Yeterli Bir CTA’in Olmaması

Sitenizde bir içerik oluşturuyorsunuz, gayet iyi bir trafik alıyor. Buraya kadar her şey güzel. Peki bu kadar trafik nereye gidiyor? Neden daha fazla potansiyel müşteri elde edemiyorsunuz?

Çünkü bir CTA (Call to Action) yok. Ve bir CTA olmadan oluşturduğunuz içerikten gelen trafikler boşa gidecektir. Sitenize ve içeriklerinize uygun CTA’ler ekleyerek içeriğinize aldığınız trafikleri potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz. Aksi takdirde insanlar içeriğinize göz atıp sitenizden ayrılacaktır.

Sonuç

Gelen trafiği ve olası satışları artırmanın en iyi yolu içerik pazarlamadır. Şirketler bloglama ve içerik avantajlarından faydalanıyor. Sizde bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Fakat o kadar basit değil tabi ki. Çünkü her gün çok fazla içerik üretiliyor ve bu da pazardaki rekabeti artırıyor.

Yapılan çok fazla hata var. Bu hatalardan bazılarını kısaca açıkladım. Öncelikle müşterinizin hangi içeriği istediğini araştırın. Daha sonra geniş bir kitleye hitap etmek için mevcut içeriğinizi birden çok formata dönüştürün. Sadece viral konuları irdelemek yerine yenilenebilir içerikler üretin. Ve son olarak bir CTA kullanmayı unutmayın.

Stratejinizi korumak ve daha fazla potansiyel müşteri edinmek için bu içerik pazarlama stratejilerini uygulayabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir