İçerik pazarlama yeni ve potansiyel müşteri kazanmak için en iyi pazarlama yöntemlerinden biri olsa da hatalı içerik pazarlama aksiyonu işlerin yolunda gitmesini engelliyor. İşte içerik pazarlamada yapılan 3 temel hata.

İçerik pazarlama, potansiye müşteri edinmek ve sadık müşteri kitlesi oluşturmak için etkili bir pazarlama yöntemidir. Ancak bir blog yazısı yazıp arkanıza yaslanarak müşterilerin size gelmesini bekleyemezsiniz.

İçerik pazarlaması büyük kitlelere hitap eden bir pazarlama metodu olduğu için büyük bir pazar payı oluşturmaktadır. Milyonlarca blog yazısından bahsediyorum. Yazacağınız konu ile ilgili Google’da bir arama yaparsanız karşınıza milyonlarca sonuç çıktığını göreceksiniz. Birçok insan aynı konu hakkında içerikler oluşturduğu için başarılı olma ihtimaliniz düşük olacaktır. Ancak oluşturulan birçok içerik, çok fazla hatayı barındırmaktadır. Hepimiz, ben de dahil olmak üzere, bu hataları yaptık ve hatta yapmaya devam ediyoruz.

İçerik Pazarlamada 3 Hata

Peki bu hatalar nedir? Aynı hataları tekrar tekrar yapmamak için bunları başlıklar altında açıklamak istedim. İşte içerik pazarlamada yapılan 3 hata!

Hedef Kitlenin Ne İstediğini Bilmemek

Günümüzde içeriklerde belirgin olarak görülen en önemli hatalardan biri hedef kitleye uygun olmayan içerikler üretmektir. Peki doğru kişiye doğru zamanda daha iyi nasıl içerik sunabiliriz?

Öncelikle müşterilerinizin ilgi alanlarını araştırmalısınız. Size ilginç gelen içeriklerin blogunuzda yayınlanması müşteri veya ziyaretçi için çekici olmayabilir. Çoğu dijital pazarlama uzmanı herhangi bir içeriğin trafiği olumlu anlamda yönlendirebileceğini düşünebilir. Fakat size göre dikkat çeken içerikler bazı insanların ilgisini çekse bile sizi doğru kitleye ulaştırmayabilir. Bu da okuyucunun müşteriye dönüşmesini engeller. O yüzden öncelikle müşterilerinizin ilgi alanlarını araştırmalısınız. Bunun için Facebook ve Google araçlarını kullanabilirsiniz.

Facebook reklam yöneticisinde Kitle Analizleri aracını kullanabilirsiniz. Google tarafında ise Google Analytics, Search Console, Adwords gibi araçları kullanabilirsiniz. Üstelik Google Adwords ile “Yeniden Pazarlama” sayesinde doğrudan satış yapabilir ve müşterilerinize direkt olarak erişebilirsiniz.

Tekdüze İçerikler Kullanmak

Tekdüze içerikten kaçının. Diğer bir deyişle birden fazla içerik türü kullanmaya özen gösterin. Sıradan içerikler üretmek sizi çok ileriye taşımayacaktır. O yüzden içeriklerinizi çeşitlendirin. Bir blog yazısı yazarak ve yazının kapağına koyduğunuz görselle bu işler yürümüyor maalesef.

Genelde blog içerikleri sadece bir görsel içerir. Fakat bu yeterli değildir. Videolar ile daha fazla etkileşim alabilir ve içeriğin daha çok okunmasını, paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Video ve resimlerin yanında infografikler de büyük ilgi görmektedir. İnsanlar sayılar ve grafikler ile ifade edilen konuları daha iyi kavramaktadır. Yani bir içerik oluştururken farklı öğelerden yararlanmak içeriğin niteliği için önemlidir.

Öte yandan, yenilenebilir içerikler oluşturun. Zira hazırladığoınız içeriklerin güncellenebilir ve yenilenebilir olması, aynı içeriği insanlara tekrar sunmanıza yardımcı olacaktır. Sürekli gelişen bir içeriğe beş yıl sonrasında dahi trafik çekmeniz mümkündür. Sadece birkaç günlük trafik çekecek, durağan ve sürekli kendini tekrar eden konular hazırlamak yerine her zaman yenilenen içerikler oluşturmak; blogun ilgi çekmesi için önemlidir.

Etkili Bir CTA’nın Olmaması

Sitenizde bir içerik oluşturuyorsunuz ve gayet iyi bir trafik alıyor diyelim. Buraya kadar her şey güzel. Peki bu kadar trafik nereye gidiyor? Neden daha fazla potansiyel müşteri elde edemiyorsunuz?

Yaratıcı CTA (Call To Action)

Bunun ilk ve en önemli sebebi içerikte bir CTA (Call to Action) olmamasıdır. Bir CTA olmadan oluşturduğunuz içerikten gelen trafiğin boşa gittiğini bilmelisiniz. Sitenize ve içeriklerinize uygun CTA’lar ekleyerek aldığınız trafiği potansiyel müşterilere dönüştürebilirsiniz. Aksi takdirde insanlar içeriğinize göz attıktan sonra sitenizden ayrılacaktır.

Sonuç Olarak İçerik Pazarlama

Gelen trafiği ve olası satışları artırmanın en iyi yolu içerik pazarlamadır. Bu nedenle şirketler bloglama ve içerik avantajlarından faydalanıyor. Siz de bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Fakat o kadar basit değil. Çünkü günümüzde her gün hatta her an çok fazla içerik üretiliyor. Dolayısıyla da pazardaki rekabet artıyor.

Evet, aslında içerik pazarlama sürecinde yapılan çok fazla hata var. Bu makalede içerik pazarlamada yapılan 3 hata nedir, bunları anlatmaya çalıştım.

Özetlemek gerekirse; öncelikle müşterinizin hangi içeriği istediğini araştırın. Daha sonra geniş bir kitleye hitap etmek için mevcut içeriğinizi birden çok formata dönüştürün. Sadece viral konuları irdelemek yerine yenilenebilir içerikler üretin. Ve son olarak hazırladığınız içerikte bir CTA kullanmayı unutmayın.

Stratejinizi korumak ve daha fazla potansiyel müşteri edinmek için siz de bu içerik pazarlama stratejilerini uygulayabilirsiniz. Son olarakl; içerik pazarlaması anlamında profesyonel bir uzmanla veya ajans ile çalışmanız süreci daha etkin ve hızlı yönetmenizi sağlar.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.