Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook ile yine Facebook’a bağlı birer sosya ağ olan Instagram ve Whatsapp’ta 03.07.2019 tarihinde erişim sorunu  yaşandı. Türkiye’de öğleden sonra saat 15:00 civarında başlayan erişim sorunu Instagram Whatsapp Facebook çöktü yorumlarına neden olurken, problem gece yarısına kadar devam etti.

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip Facebook ile Facebook’un çatısı altındaki popüler sosyal ağlardan Instagram, Messenger ve Whatsapp’ta dünya genelinde eş zamanlı ve uzun süreli bir erişim problemi yaşandı. Erişim sorununun odağında fotoğrafların yüklenmemesi vardı. Buna göre iletilen fotoğraflar karşıdaki kullanıcı tarafından indirilemiyordu.

Yaşanan bu durum “Instagram Whatsapp Facebook çöktü!” yorumlarına neden olurken sorunun kaynağıyla ilgili bir takım tahminler yapıldı.

Instagram Whatsapp Facebook Niye Çöktü?

Facebook’un sunucularından ve veri transferi için kullandığı merkezi bulut sistemlerinden kaynaklandığı tahmin edilen erişim sorunuyla ilgili olarak Facebook tarafından şöyle bir açıklama geldi:

“Bazı kullanıcılar, uygulamalarımızda ve platformlarımızda görüntü, video ve diğer dosyaları yükleme veya gönderme konusunda sorun yaşadı. Sorun çözüldü ve herkes için yüzde 100 geri dönmeliyiz. Bu rahatsızlık için özür dileriz.”

Instagram Çöktü Fotoğraflar Yüklenmedi

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram çöktü. Gece yarısına kadar devam eden problem neticesinde fotoğraflar / videolar yüklenmedi. Yalnızca post paylaşımında değil hikayelerde de fotoğraf / video yüklenmedi. Ayrıca direkt mesaj aracılığıyla gönderilen fotoğraflarda da aynı sorun yaşandı.

Dünyanın birçok bölgesini etkileyen soruna dair yayınlanan haritaya bakıldığında İngiltere, Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın farklı birçok bölgesinde erişim sorununun had safhada olduğu görülüyor. Bu arada haritada Türkiye’ye baktığımızda herhangi bir sorunun olmadığını görüyoruz. Ancak Türkiye de erişim sorunundan etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

Instagram Erişim Sorunu - Harita

Whatsapp Çöktü Fotoğraflar Yüklenmedi

Facebook ve Instagram ile birlikte popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp da çöktü. Whatsapp’ta dün başlayan erişim sorunu akabinde fotoğraflar yüklenmedi. Bazı kullanıcılardan gelen yorumlara göre Whatsapp’ta yalnızca fotoğraf / video yüklenmesiyle ilgili değil, ses iletilerinde de sorun olduğu görüldü. Erişim problemine ilişkin yayınlanan haritada Whatsapp erişim sorunundan etkilenen bölgeleri görüyoruz. Türkiye’ye bakıldığında yine sorun yok gibi gözüküyor. Ancak Türkiye genelinde erişim problemi devam ediyor.

Whatsapp Erişim Sorunu - Harita

Facebook Çöktü Fotoğraflar Yüklenmedi

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip dünyanın en büyük ve en popüler sosyal ağı Facebook çöktü.

Facebook’ta fotoğraflar yüklenmedi. Ayrıca Facebook Messenger’da da aynı problem yaşandı. Bu arada Facebook’a bağlı tüm sosyal ağlarda yaşanan problem nedeniyle #facebookdown etiketiyle dünya genelinde yüz binlerce kullanıcı şikayetini dile getirdi. Facebook da konuya ilişkin Twitter’da resmi bir açıklama yaparak üzgün olduklarını belirtti.

Öte yandan, Facebook’ta yaşanan erişim sorununa ilişkin harita incelendiğinde problemin etkilediği bölgeler net olarak görülüyor. Türkiye yine haritada problemsiz bölge olarak görünüyor. Ancak tıpkı diğer mecralarda olduğu gibi Facebook odağında da Türkiye geneli erişim problemi yaşanıyor.

Facebook Erişim Sorunu - Harita

Fotoğraflar Yüklenmeyince Şikayet Yağdı

Facebook‘un son yıllarda yaşadığı en büyük, eş zamanlı ve uzun süreli erişim sorunu yaşaması kullanıcıların Facebook’a şikayet yağdırmasına neden oldu. Son 24 saat içinde yaşanan erişim sorunu nedeniyle Facebook, Instagram ve WhatsApp’a yapılan şikayet bildirimlerinin boyutu yayınlanan grafiklerde daha iyi anlaşılıyor.

Facebook Çöktü Şikayetleri (Grafik)

Facebook Şikayet Grafiği

Instagram Çöktü Şikayetleri (Grafik)

Instagram Şikayet Grafiği

Whatsapp Çöktü Şikayetleri (Grafik)

Whatsapp Şikayet Grafiği

Yerli Alternatiflere Farkındalık

Dünya genelinde 03.07.2019 tarihinde öğleden sonra başlayan ve gece yarısına kadar devam eden erişim sorunuyla birlikte Instagram Whatsapp Facebook çöktü. Eş zamanlı yaşanan erişim sorununun akabinde yerli alternatiflere olan gereklilik yeniden gündeme geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da Twitter üzerinden bir dizi açıklama yaparak yerli dijital girişimlere farkındalık sağladı.


💡 Instagram Şifrenizi Değiştirmeniz Gerekebilir

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.