25 yıl önce kurulan ve 20 yıldır internet sitelerinin analizini ve sıralamasını sunan Amazon’un bir markası olan Alexa kapandı. Bir devrin sonu olarak yorumlanan Alexa.com’un kapanmasına dair detaylar haberimizde! 

Yaklaşık 5 ay önce Amazon tarafından bir açıklama yapıldı. Birçok kişiyi şaşırtan bu açıklamaya göre Alexa.com kapatılacaktı. Amazon tarafından 25 yıl evvel kurulan ve 20 yıldır da internet sitelerinin sıralamasını ve analizini yapan bir araç olarak faaliyet gösteren Alexa’nın kapatılacak olması bazı sektör profesyonelleri tarafından ise bir devrin sonu olarak yorumlanmıştı.

Bir Devrin Sonu: Alexa.com Kapandı

İnternet sitelerinin sıralamasını sunan en popüler ve ücretsiz araçların başında gelen Alexa, 1 Mayıs 2022 itibariyle kapatıldı. Konuya dair Alexa’nın Aralık 2021’de yaptığı ilk açıklama şöyleydi;

“Yirmi beş yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yirmi yıl çalıştıktan sonra 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırma konusunda zor bir karar verdik. İçerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası için bizi kaynak kıldığınız için teşekkür ederiz. Size müşteri olarak hizmet vermekten gurur duyduk.”

1 Mayıs 2022 tarihi itibariyle hizmetini sonlandıran Alexa’nın resmi web sitesinde yer alan son açıklama ise şöyle;

“Hizmet Sonu Bildirimi

Alexa.com’u, dijital kitlenizi bulmanıza, erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından 1 Mayıs 2022’de kullanımdan kaldırdık. Bizi içerik araştırması, rekabet analizi, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası için başvuru kaynağınız yaptığınız için teşekkür ederiz.”

Son yıllarda her ne kadar nitelikli bir veri sunamasa da Alexa’nın sektördeki birçok kişi tarafından halen referans alınan bir araç olduğu bilinen bir gerçekti. Sembolik bir değeri olan Alexa.com’un kapatılmasıyla gerçekten de bir devir sona ermiş oldu.

Alexa Nedir?

Alexa bir web ölçümleme ve seo aracıdır. Alexa bu ölçümü Alexa Toolbar yüklü cihazların internette gezindikleri siteleri, bu sitelerde geçirilen süreyi, sitelere arama motoru aracılığıyla mı yoksa başka bir siteden verilen bir link aracılığı ile mi ulaşıldığı gibi kriterleri kayıt altına alarak yapıyor. Böylece web sitelerini belli bir sıralamaya koyuyor. Alexa’nın mantığı bir nevi televizyon kanalları için kullanılan peoplemeter adlı cihaz takılı olan televizyonlara izleme ölçümleri yapan izlenme oranı (rating) ölçümlerine benzemektedir. Alexa sadece Alexa Toolbar yüklü cihazları ölçümlediği için %100 doğru sonuçlar vermese de genellenebilir ve gerçeğe yakın sonuçlar vermektedir.

Okuma Önerisi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.