Yakın zaman önce Google Plus’ın fişini çeken Google şimdilerde yeni bir sosyal ağ üzerinde çalışıyor. Shoelace isimli bu platformun odağında etkinlik var.

Günümüzde Twitter, Instagram, Facebook gibi birçok popüler sosyal ağ bulunuyor. Bazı sosyal ağların kullanıcı sayısı 2 milyarı geçmiş durumda. Google, sosyal ağ pazarında tutunmayı birkaç defa denedi ancak beklediği ilgiyi bir türlü bulamadı. Hatırlarsınız, şirket en son Google Plus‘ın fişini çekmişti.

Bilindiği üzere insanlar; iletişim, eğlence ve bilgi amacıyla sosyal ağları kullanıyor ve ilişkilerini / iletişimlerini sosyal ağlar üzerinden online olarak sağlıyorlar. Google ise bunların aksine insanları buluşmaya, sosyalleşmeye, gerçek hayatta bir şeyler yapmaya davet etmeyi amaçlıyor. Şirket son günlerde bu misyonu destekler nitelikte yeni bir ağ üzerine çalışıyor.

Google Shoelace Nedir

Shoelace Nedir?

Google tarafından oluşturulan Shoelace, etkinlik oluşturma ve yönetme platformu olarak faaliyet gösterecek. “Facebook Etkinlikler”e rakip olacağı düşünülen Shoelace, bir hayli ilgi görecek gibi duruyor. Uygulama oldukça sade tasarlanmış ve kolay bir kullanıma sahip. Bu arada belirtmekte yarar var; Shoelace, içerisinde detaylı, özet ve büyük bir haritayı da barındırıyor. Bunun Google Haritalar ile entegre olacağını söylememize gerek yok herhalde… 🙂

Shoelace Bünyesinde Neler Var?

Shoelace, etkinlik oluşturmanın yanı sıra aslında birçok birçok farklı özelliğe sahip. Mesela uygulamada genellemenin yanı sıra ilgi alanına göre sınıflandırma da bulunuyor. Diğer bir ifadeyle uygulamanın içerisinde yer alan haritada bir bölgede katılmak istenilen etkinlik kolayca filtrelenebiliyor. Ayrıca bu etkinliğin takibi de sağlanabiliyor. Bu bir sosyal ağ olarak tasarlandığı için tek taraflı içerik paylaşımı söz konusu değil. Yani Shoelace’te üyeler kendi etkinliklerini oluşturabiliyorlar. Bu sayede ve basit kullanımı nedeniyle Shoelace kullanıcıları, gerek arkadaşlarıyla gerekse hiç tanımadıkları insanlarla bir topluluk oluşturarak etkinlik planlayabilecekler.

Google’ın Yeni Sosyal Ağı Test Ediliyor

Uygulama test olarak denemelerini sürdürüyor. Bu arada uygulamayı kullanmak için yani Shoelace’e katılabilmeleri için özel bir davet kodu gerekiyor. Hatırlatmakta yarar var; Google, davet koduyla üye kabul etmeye yönelik bu stratejiyi Google Plus kurulduğunda da uygulamıştı. İşe yaramış olacak ki aynı uygulama yeniden deneniyor.

Bir detay daha verelim; Shoelace, Android cihazlarda Android 8.0 ve üstü, Iphone cihazlarda iOS 11 istiyor. Ayrıca, test aşaması süren uygulamaya şuan sadece New York lokasyonundan ulaşılabiliyor. Uygulamanın dünya genelinde ne zaman kullanılacağı şimdilik bilinmiyor.

Google’ın Sosyal Ağ Denemeleri

Aslında bu çalışma Google’ın sosyal medya platformu oluşturma yönündeki ilk çalışması değil. Yıllar içinde birçok sosyal ağ denemesi olan şirket genelde pek başarılı olamadı. Yakın zaman önce Google, Area 120 ve Schemer adlı uygulamaları da denedi. Ancak Schemer istenilen sonucu vermedi ve durduruldu. Bu arada şuan test sürümünde olan Google’ın yeni sosyal ağı Shoelace’de, Schemer’in birçok özelliği bulunuyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.