Google’ın Yeni Sosyal Ağı: Shoelace

Teknoloji devi Google, yakın zaman önce Google Plus’ın fişini çekmişti. Google şimdilerde yeni bir sosyal medya ağ üzerinde çalışıyor. Shoelace isimli bu platform, etkinlik odaklı yeni bir sosyal ağ olma özelliği taşıyor.

Günümüzde Twitter, Instagram, Facebook gibi birçok popüler sosyal ağ bulunuyor. Bazı sosyal ağların kullanıcı sayısı 2 milyarı geçmiş durumda. Google, sosyal ağ pazarında tutunmayı birkaç defa denedi ancak beklediği ilgiyi bir türlü bulamadı. Şirket en son Google Plus‘ın fişini çekmişti.

Bilindiği üzere insanlar; iletişim, eğlence ve bilgi amacıyla sosyal ağları kullanıyor ve ilişkilerini / iletişimlerini sosyal ağlar üzerinden online olarak sağlıyorlar. Google ise bunların aksine insanları buluşmaya, sosyalleşmeye, gerçek hayatta bir şeyler yapmaya davet etmeyi amaçlıyor. Şirket bu misyonu destekler nitelikte yeni bir ağ üzerine çalışıyor.

Google Shoelace NedirShoelace Nedir?

Google tarafından oluşturulan Shoelace, etkinlik oluşturma ve yönetme platformu olarak faaliyet gösterecek. Google tarafından geliştirilen Shoelace adlı etkinlik oluşturma platormunun başarılı olması için teknoloji devi, bu günlerde yoğun bir çaba sarf ediyor. “Facebook Etkinlikler”e rakip olacağı düşünülen Shoelace, ilgi görecek gibi duruyor. Uygulama oldukça sade tasarlanmış ve kolay bir kullanıma sahip. Bu arada belirtmekte yarar var; Shoelace, içerisinde detaylı, özet ve büyük bir haritayı da barındırıyor.

Shoelace Bünyesinde Neler Var?

Shoelace, etkinlik oluşturmanın yanı sıra şimdiden farklı birçok özelliğe sahip. Uygulamada genelliğin yanı sıra ilgi alanına göre sınıflandırma bulunuyor. Uygulamanın içerisinde yer alan haritada bir bölgede katılmak istenilen etkinlik kolayca filtrelenebiliyor. Ayrıca bu etkinliğin takibi de sağlanabiliyor.

Shoelace’te üyeler kendi etkinliklerini de oluşturabiliyorlar. Bu sayede ve basit kullanımı nedeniyle birçok insan hem tanıdığı kişilerle hem de tanımadığı kullanıcılarla etkinlik planlayıp keyifli anlar yaşayabilecek.

Uygulama Test Aşamasında

Uygulama test olarak denemelerini sürdürüyor. Bu arada uygulamayı kullanmak için yani Shoelace’e katılabilmeleri için özel bir davet kodu gerekiyor. Hatırlatmakta yarar var; Google, davet koduyla üye kabul etmeye yönelik bu stratejiyi Google Plus kurulduğunda da uygulamıştı.

Shoelace, Android cihazlarda Android 8.0 ve üstü, Iphone cihazlarda iOS 11 istiyor. Test aşaması süren uygulamaya şuan sadece New York lokasyonundan ulaşılabiliyor. Diğer bölgelere ve tüm dünyada kullanıma ne zaman geçileceği şimdilik bilinmiyor.

Google’ın Sosyal Ağ Denemeleri

Aslında bu çalışma Google’ın sosyal medya platformu oluşturma yönündeki ilk çalışması değil. Yıllar içinde birçok sosyal ağ denemesi olan şirket genelde pek başarılı olamadı. Yakın zaman önce Google, Area 120 ve Schemer adlı uygulamaları da denedi. Ancak Schemer istenilen sonucu vermedi ve durduruldu. Ancak şuan test sürümünde olan Shoelace’de, Schemer’in birçok özelliği bulunuyor.

Eksikler giderilerek ve günümüzdeki ihtiyaca göre hazırlanan Google’ın denemede olan uygulamasını ne zaman tüm kullanıcıların hizmetine sunacağı şimdiden merak konusu. İlerleyen günlerde Shoelace hakkında daha detaylı bilgileri elbette göreceğiz. Bu konuya dair bize ulaşan bilgileri anında sizlere ileteceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir