Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2019)

Temmuz ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2019)”

8 – 14 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Temmuz ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Whatsapp, Google My Business, BiLira, HBO Max, Filli Boya, İran Bitcoin’i Yasakladı, Huawei, 5G Teknolojisi ve Sinemia ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Whatsapp'a Görsel Düzenleme Özelliği

Whatsapp’a Görsel Düzenleme Özelliği

Geçtiğimiz haftalarda dünya genelinde çöken Whatsapp bu hafta yeni bir güncellemeyle karşımızda. Popüler mesajlaşma uygulaması, fotoğraf gönderiminde düzenleme seçeneği sunacak. Henüz beta sürümünde olan bu yeni özellik, kullanıcıların beğenisine sunulmaya hazırlanıyor. WABeta Info adlı şirket tarafından keşfedilen yeni özellik kullanıcıların işine yarayacak gibi görünüyor.

Google My Business'ın Önemi

Google My Business Dönüşüm Oranı Açıklandı

Google My Busıness dönüşüm oranları açıklandı. %6 oranında bir dönüşüm oranı saptanan Google’da farklı konu başlıklarında değerlendirmeler de yer alıyor. Bright Local tarafından yapılan araştırma neticesinde 4 ülke ve 36 farklı sektördeki kullanıcıların görüşleri analiz edilmiş. Araştırmaya göre Google My Busıness’ı kullanan her firma ayda 1009 görüntülenmeye ulaşıyor. Bu da günde 33 görüntülenmeye tekabül ediyor. Şirketlere ulaşma yöntemi olarak bakıldığında, görüntülenmelerin 750’si Google’dan geliyor. Geriye kalan kısmı ise Google Haritalar oluşturuyor. Ayrıca Google Busıness’ı kullanan firmalar ortalama 59 etkileşim alarak %6 oranında dönüşüm oranına ulaşıyor. Bu arada Google My Busıness’da şirketlerin, görsellerinin bulunması etkileşim açısından büyük önem taşıyor.

Kripto Para Girişimi BiLira

Türk Lirası ile Stabilleştirilen Kripto Para; BiLira

Sinan Koç, Vidal Arditi ve Murat Fırat tarafından geliştirilen kripto para geçtiğimiz Nisan ayında pazara sunuldu. BiLira, Türk Lirası ile desteklenen stabil bir kripto para birimidir. Bu, her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alabilmeniz ve yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirebilmeniz anlamına gelir. BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için stabil bir para birimi olarak kullanılıyor. BiLira’yı kullanabilmek için öncelikle kullanıcının, fonlarını bankaya havale edip, ardından bunu BiLira’ya bildirmesi gerekiyor. Daha sonra dijital bir varlık oluşturulup bu varlıklar Etherium cüzdanına transfer edilecek.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Temmuz 2019 - HBO Max

Netflix’e Yeni Rakip: HBO Max

Teknoloji Haberleri’ne yeni bir platformun duyurusuyla devam ediyoruz. Warner Media, yeni dijital platformu HBO Max’i 2020’de yayına almaya karar verdi. Önümüzdeki yıl yayın hayatına başlayacak olan HBO Max Friends, Game of Thrones gibi yapımları yayına alacak. Ayrıca Denis Villeneuve, Greg Berlanti gibi isimlerin de özel dizi ve filmleri de izleyicilere sunulacak. HBO Max’in beta versiyonunun yıl sonunda yayına alınması planlanıyor.

Filli Boya Japon Şirkete Satıldı

Filli Boya Japonlara Satıldı

Türk boya firması Filli Boya, Japonya merkezli Nippon Paint Holdings tarafından satın alındı. Japon şirket, Filli Boya markasını da barındıran Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin alımını tamamladığını açıkladı. Böylece Filli Boya Japon şirkete resmen satıldı. Japonya merkezli Nippon Paint Holdings tarafından satın alınan Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin toplam bedeli 1.4 milyar TL olarak açıklandı. Şirketin borçlarını da içeren işletme değeri (enterprise value) ise 2.39 milyar TL olarak belirlendi.

Bu konuya dair detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Temmuz 2019 - İran Bitcoin'i Yasakladı

İran Bitcoin’i Tamamen Yasakladı

Teknoloji Haberleri’ne kripto paralarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Kripto para kullanımı yasaklayan İran, kirpto para ile yapılan işlemleri de tamamen yasakladı. İran’ın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi konu ile alakalı dikkat çekici bir açıklama yaptı. Hakimi;

“İran’da Bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin’in fiyat dalgalanması çok yüksek olduğu için yasal riskler barındırıyor. Bu yüzden vatandaşların bu oyuna girmemesini tavsiye ediyorum.”

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Temmuz 2019 - Huawei Ekran Altı Kamera

Huawei Gizli Kamera Patenti Aldı

Oppo, Xiaomi gibi Çinli teknoloji firmalarının ekran altı kamera özelliğinin patentini almasıyla birlikte, Huawei’de bu yönde çalışma yaparak gizli kamera patenti aldı. Bu arada Huawei, ön kameranın konumlandırılmasında da yeniliğe gidecek gibi gözüküyor. Bu konuda çalışmalar yapan Çinli teknoloji şirketi, ön kameranın göze çarpmayacak biçimde telefona yerleştirilmesi için uğraşıyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Temmuz 2019 - Huawei 5G

İngiltere 5G Teknolojisi İçin Huawei’i Seçti

5G teknolojisine geçiş için telekomünikasyon şirketleri çalışmalarını hızlandırdı. 5G için gereken altyapıyı sağlayacak teknoloji şirketleriyle iş birliği gerçekleştiren devletler bu konuda maksimum verimliliği hedefliyor. 5G ile ilgili hummalı bir çalışma içinde olan İngiltere, 5G altyapı aksiyonu için Huawei ile anlaştığını duyurdu.

Sinemia Kapandı

Sinemia Kapandı

Teknoloji Haberleri’ni yerli bir girişimin pazardan çekilmesine dair detaylarla tamamlıyoruz. Sinema aboneliği girişimi olarak kurulan yerli sinema girişimi Sinemia kapandı. Bir süredir devam eden sorunların ardından şirket faaliyetlerini sonlandırdığını duyurdu. Yakın zaman önce Amerika pazarından çekildiğini duyuran sinema abonelik girişimi Sinemia, Türkiye’deki faaliyetlerini de durdurarak tamamen kapandı. Birkaç hafta önce App Store‘dan kaldırılan Sinemia tarafından yapılan resmi açıklamaya göre şirketin kapanmasındaki en büyük neden 7163 sayılı kanunun yasalaşması olmuş.

Konuya dair detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz  (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.