Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2019)

Her hafta Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesine bu hafta da (8 – 14 Temmuz 2019) devam ediyoruz. İşte Temmuz’un ikinci haftasındaki teknoloji ve dijital odaklı gelişmeler.

Temmuz’un 2. haftasında dijitale ve teknolojiye dair pek çok gelişme yaşandı. Bu hafta yine dünya devi teknoloji firmalarının aksiyonlarını izledik. Buna ek olarak sosyal ağların birbiri ardına çöktüğüne şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor.

#BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle “İş Kitapları”odağındaki önerileri de sürdürüyoruz. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un ikinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2019)”

8 – 14 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerine Whatsapp‘taki gelişme ile başlıyoruz. Ardından Google ve Türkiye’nin kripto para hamlesiyle ilgili haberleri okuyacaksınız. Sonrasında Warner Media’nın yeni dijital dizi platformu HBO Max‘a dair detaylara yer verdik.

Haftanın teknoloji gündemine, Filli Boya’nın Japon şirkete satılması, İran’ın Bitcoin’i yasaklaması ve Huawei’in gizli kamera patenti alması haberleriyle devam ettik. Bu haftaki son 2 haber ise Huawei ve İngiltere işbirliği ile Sinemia’nın kapatılması oldu.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden Temmuz’un ikinci haftasındaki teknoloji ve dijital odaklı haberlere bir göz atalım.

Whatsapp Görsel DüzenlemeWhatsapp’a Yeni Özellik: Görsel Düzenleme

Geçtiğimiz haftalarda dünya genelinde çöken Whatsapp bu hafta yeni bir güncellemeyle karşımızda. Popüler mesajlaşma uygulaması, fotoğraf gönderiminde düzenleme seçeneği sunacak. Medya düzenleme özelliği ile beta sürümünde olan bu yeni özellik, kullanıcıların beğenisine sunulmaya hazırlanıyor. WABeta Info adlı şirket tarafından keşfedilen yeni özellik kullanıcıların işine yarayacak gibi görünüyor.

Google My BusinessGoogle My Business Dönüşüm Oranı Açıklandı

Google My Busıness dönüşüm oranları açıklandı. %6 oranında bir dönüşüm oranı saptanan Google’da farklı konu başlıklarında değerlendirmeler de yer alıyor. Bright Local tarafından yapılan araştırma neticesinde 4 ülke ve 36 farklı sektördeki kullanıcıların görüşleri analiz edilmiş.

Araştırmaya göre Google My Busıness’ı kullanan her firma ayda 1009 görüntülenmeye ulaşıyor. Bu da günde 33 görüntülenmeye tekabül ediyor. Şirketlere ulaşma yöntemi olarak bakıldığında, görüntülenmelerin 750’si Google’dan geliyor. Geriye kalan kısmı ise Google Haritalar oluşturuyor.

Ayrıca Google Busıness’ı kullanan firmalar ortalama 59 etkileşim alarak %6 oranında dönüşüm oranına ulaşıyor. Google My Busıness’da şirketlerin, görsellerinin bulunması etkileşim açısından büyük önem taşıyor.

BiliraTürk Lirası ile Stabilleştirilen Kripto Para; BiLira

Sinan Koç, Vidal Arditi ve Murat Fırat tarafından geliştirilen kripto para geçtiğimiz Nisan ayında pazara sunuldu. BiLira, Türk Lirası ile desteklenen stabil bir kripto para birimidir. Bu, her zaman 1 Türk Lirası karşılığında 1 BiLira satın alabilmeniz ve yine 1 BiLira’yı 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirebilmeniz anlamına gelir.

BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak kabul edilen değerlerin alınıp satılması için stabil bir para birimi olarak kullanılıyor. BiLira’yı kullanabilmek için öncelikle kullanıcının, fonlarını bankaya havale edip, ardından bunu BiLira’ya bildirmesi gerekiyor. Daha sonra dijital bir varlık oluşturulup bu, Etherium cüzdanına transfer edilecek.

8 - 14 Temmuz 2019Netflix’e Yeni Rakip: HBO Max

Warner Media, yeni dijital platformu HBO Max’i 2020’de yayına almaya karar verdi. Önümüzdeki yıl yayın hayatına başlayacak olan HBO Max Friends, Game of Thrones gibi yapımları yayına alacak.

Ayrıca Denis Villeneuve, Greg Berlanti gibi isimlerin de özel dizi veya filmleri de izleyicilere sunulacak. HBO Max’in beta versiyonunun yıl sonunda yayına alınması planlanıyor.

Filli Boya Japon Şirkete SatıldıFilli Boya Japonlara Satıldı

Türk boya firması Filli Boya, Japonya merkezli Nippon Paint Holdings tarafından satın alındı. Japon şirket, Filli Boya markasını da barındıran Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin alımını tamamladığını açıkladı. Böylece Filli Boya Japon şirkete resmen satıldı.

Japonya merkezli Nippon Paint Holdings tarafından satın alınan Betek Boya ve iştiraklerine ait hisselerin toplam bedeli 1.4 milyar TL olarak açıklandı. Şirketin borçlarını da içeren işletme değeri (enterprise value) ise 2.39 milyar TL olarak belirlendi. Bu konuya dair detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İran Bitcoin'i Yasakladıİran Bitcoin’i Tamamen Yasakladı

Kripto para kullanımı yasaklayan İran, kirpto para ile yapılan işlemleri de tamamen yasakladı. İran’ın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi konu ile alakalı dikkat çekici bir açıklama yaptı. Hakimi; “İran’da bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin’in fiyat dalgalanması çok yüksek olduğu için yasal riskler barındırıyor. Bu yüzden vatandaşların bu oyuna girmemesini tavsiye ediyorum.” dedi.

Huawei Ekran Altı KameraHuawei Gizli Kamera Patenti Aldı

ABD ve Çin arasındaki gerilimler Huawei’in pazarda sorun yaşamasına sebep oldu. Bu sorunlar çerçevesinde Huawei çalışmalarını sürdürdü. Oppo, Xiaomi gibi firmaların ekran altı kamera özelliğinin patentini almasıyla birlikte, Huawei’de bu yönde çalışma yaparak gizli kamera patenti aldı.

Bu arada Huawei, ön kameranın konumlandırılmasında da yeniliğe gidecek gibi gözüküyor. Bu konuda çalışmalar yapan Çinli teknoloji şirketi, ön kameranın göze çarpmayacak biçimde telefona yerleştirilmesi için uğraşıyor.

8 - 14 Temmuz 2019İngiltere 5G Teknolojisi İçin Huawei’i Seçti

5G teknolojisine geçiş için telekomünikasyon şirketleri çalışmalarını hızlandırdı. 5G için gereken altyapıyı sağlayacak teknoloji şirketleriyle iş birliği gerçekleştiren devletler bu konuda maksimum verimliliği hedefliyor. 5G ile ilgili hummalı bir çalışma içinde olan İngiltere, 5G altyapı aksiyonu için Huawei ile anlaştığını duyurdu.

Sinemia KapandıSinemia Kapandı

Sinema aboneliği girişimi olarak kurulan yerli sinema girişimi Sinemia kapandı. Bir süredir devam eden sorunların ardından şirket faaliyetlerini sonlandırdığını duyurdu.

Yakın zaman önce Amerika pazarından çekildiğini duyuran sinema abonelik girişimi Sinemia, Türkiye’deki faaliyetlerini de durdurarak tamamen kapandı. Birkaç hafta önce App Store‘dan kaldırılan Sinemia tarafından yapılan resmi açıklamaya göre şirketin kapanmasındaki en büyük neden 7163 sayılı kanunun yasalaşması olmuş. Konuya dair detaylar için buraya tıklayın.

8 – 14 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir